in

Usta İlhamşörlerden Tavsiyeler

Kayıp Rıhtım 6. Yıl Projeleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu dosyamızda, yazarlarımız bizlere yazarlık için tavsiyelerini anlattı. Gelin hep birlikte neler dediklerine göz atalım!

Ursula K. Le Guin

Okuyun ve yazın. Bazı yazarlara yazmaları gerektiğini söylemeniz gerekir. İşlerinin ajanslarla buluşup tecrübe edinmek olduğunu, böylece zengin ve ünlü olacaklarını zannederler. Ama asıl işleri yazmaktır. Bazıları bunun farkına varmaz. Ve kitap okumazsanız bir şeyler yazamazsınız.

Bir sanatçı olarak eğitim görmeyi seçmek riskli bir iştir. Sanat yetenek isteyen bir iştir ve ona yıllarınızı vermenize rağmen maddi karşılığı çoğunlukla çok azdır – ya da hiç. Bir dansçı, müzisyen, ressam ya da yazar olmak isteyen çocukların hayallerden çok daha fazlasına ihtiyaçları vardır. Olmak istedikleri şeyi nasıl yapacaklarını öğrenmeye dair ciddi bir sorumluluk almaları, hatalar ve cesaret kırıcı olaylar yaşayarak bu yolda ilerlemeye devam etmeleri gerekir. Hayaller güzeldir, fakat bir sanatçının ihtiyacı olan asıl şey tutkudur. Çalışmaya duyulan tutku. Zor zamanlarla başa çıkmanızı sağlayacak tek şey budur.

Sanırım bu yüzden genç yazarlara yapacağım tavsiye hem bir uyarı hem de bir dilek niteliğinde olacak: Muhtemelen size metelik bile kazandırmayacak çok ama çok zor bir meslek seçtiniz. Bu yüzden size kazanç getirecek türden bir yetenek edinin ve yaşamanızı idame ettirin! Belki de çalışmanızın karşılığını işinizin kendisinde bulabilirsiniz ve bu da size neşe verir.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for azizhayri azizhayri dedi ki:

    Çok iyi bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık…

  2. Avatar for crusherma crusherma dedi ki:

    Ed Greenwood’da yazma tavsiyesi vermiş … Güler misin ağlar mısın :sunglasses:

J.R.R. Tolkien Şiirleri

Muhtemel Geleceklerden Mektuplar #1: Alternatif Tarih Araştırmaları Sonuçları – John Scalzi