in

Usta İlhamşörlerden Tavsiyeler

Kayıp Rıhtım 6. Yıl Projeleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu dosyamızda, yazarlarımız bizlere yazarlık için tavsiyelerini anlattı. Gelin hep birlikte neler dediklerine göz atalım!

George R.R. Martin

Sanırım yazar olmak için can atan biri adına en önemli şey okumaktır! Üstelik sadece yazmaya çalıştığınız türden şeyleri değil. Fantastik, bilimkurgu, çizgi-roman ya da her neyse… Her şeyi okumalısınız. Kurgu roman, düz yazı, dergi ve gazete okuyun. Tarih, tarihsel kurgu ve biyografi okuyun. Polisiye, fantastik, bilimkurgu, korku, ana akım, klasik, erotik, macera ve mizah romanları okuyun. Her yazarın iyi ya da kötü size öğreteceği bir şey vardır (Ve evet, iyi kitaplar kadar kötü kitaplardan da bir şeyler öğrenebilirsiniz ama bunu tavsiye etmem).

Ve yazın. Her gün yazın; bir ya da iki sayfa olsa bile… Ne kadar çok yazarsanız kendinizi o kadar geliştirirsiniz. Ama benim, Tolkien’in, Marvel Comics’in veya Uzay Yolu’nun evreninde yazmayın, ya da bunlar gibi ödünç alınmış başka bir evrende de yazmayın. Her yazarın kendi karakterlerini, dünyalarını ve sahnelerini yaratmayı öğrenmesi gerekir. Başka birinin dünyasını kullanmak işi tembelliğe vurmaktır. Eğer “edebi kaslarınızı” çalıştırmazsanız onları asla geliştiremezsiniz.

Günümüzün bilimkurgu ve fantastik roman pazarının gerçeklerine bakarak, yazar olmak isteyen herkesin işe kısa hikâyelerle başlamasını da tavsiye ederim. Bugünlerde bu işe hemen bir romanla veya üçlemeyle hatta dokuz kitaplık serilerle başlamaya çalışan çok fazla genç yazarla karşılaşıyorum. Bu kaya tırmanışı sporuna Everest Tepesi’yle başlamak gibi bir şey. Kısa hikâyeler sanatınızda ilerlemenize yardımcı olur. Onlar, yeni başlayan her yazarın yapacağı hataları gerçekleştirmeniz için en uygun yerlerdir. Ayrıca dergiler bilimkurgu ve fantastik edebiyat hikâyelerine karşı daima aç olduğundan genç yazarların bu mesleğe adım atmalarının en iyi yolu da hâlâ budur. Aşağı yukarı beş yıl boyunca kısa hikâyelerinizi sattıktan sonra kendinize bir isim yapmış olacaksınız ve editörler ilk romanınızı ne zaman çıkaracağınızı sormaya başlayacaklar.

Yine de, her ne yaparsanız yapın… iyi şanslar. Buna ihtiyacınız olacak.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for azizhayri azizhayri dedi ki:

    Çok iyi bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık…

  2. Avatar for crusherma crusherma dedi ki:

    Ed Greenwood’da yazma tavsiyesi vermiş … Güler misin ağlar mısın :sunglasses:

J.R.R. Tolkien Şiirleri

Muhtemel Geleceklerden Mektuplar #1: Alternatif Tarih Araştırmaları Sonuçları – John Scalzi