in

Usta İlhamşörlerden Tavsiyeler

Kayıp Rıhtım 6. Yıl Projeleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu dosyamızda, yazarlarımız bizlere yazarlık için tavsiyelerini anlattı. Gelin hep birlikte neler dediklerine göz atalım!

Gülşah Elikbank

Yazmaya başlamak isteyenlerin yazarlara sorduğu ilk soru genelde “nasıl yazıyorsunuz?” olur. Aslında bu soru, çok da yerindedir çünkü Zadie Smirth’in de belirttiği gibi, iki romancı türü vardır. İlki Orhan Pamuk’un örnek gösterilebileceği; makro planlayıcı romancıdır. Makro planlayıcıların sürekli not tuttuğu defterleri vardır ve yazmaya başlamadan önce yapıyı kurarlar yani her şeyi önce organize edip sonra yazmaya otururlar. Üstelik bir yazma düzenleri vardır. İkinci tür, benim de içinde olduğum, mikro yöneticilerdir. Onların büyük planları ve organizasyonu yoktur, o an yaşadığı hislerle yazarlar. Sanıyorum ki bir fantastik kurgu yazarı zaten bundan farklı hareket edemez.

Yazmak benim için, kelimelerle hayal kurmaktır. Hayal kurmak ise planlı programlı bir uğraş değildir. Gerçeğin içine ön kapıdan girmek pekala mümkündür fakat eğlenceli değildir. Fantastik kurgu yazarı her zaman, kimsenin akıl edemediği kapıları yoklar, bacadan kafasını uzatır, gizli geçitler yaratır. Sonuçta girilen ev belki aynıdır ama yollar farklıdır. Yeni yazmaya başlayanlara peri masallarını tersine çevirmeyi denemelerini bu nedenle öneririm. Ya da masalların sonrasını hayal etmelerini… Anlatılmayanı anlatmak ve hayal edilmeyeni etmek için!

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for azizhayri azizhayri dedi ki:

    Çok iyi bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık…

  2. Avatar for crusherma crusherma dedi ki:

    Ed Greenwood’da yazma tavsiyesi vermiş … Güler misin ağlar mısın :sunglasses:

J.R.R. Tolkien Şiirleri

Muhtemel Geleceklerden Mektuplar #1: Alternatif Tarih Araştırmaları Sonuçları – John Scalzi