Usta İlhamşörlerden Tavsiyeler

Kayıp Rıhtım 6. Yıl Projeleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu dosyamızda, yazarlarımız bizlere yazarlık için tavsiyelerini anlattı. Gelin hep birlikte neler dediklerine göz atalım!

Göktuğ Canbaba

Derin bir nefes alıp her şeyi unutarak başlayabilirsiniz romanınızı yazmaya. Tüm o kalıplar, okuduğunuz o muhteşem yazarların olmazsa olmaz metotları, kulağınıza çivilenmiş o sıkıcı salıncakta sallanıp sürekli size iyi bir paragrafın nasıl yazılacağını bağıran öğretmeniniz veya en bilmiş dostunuz; hepsini bir kenara koyun ve uçurumdan aşağı atlayın. Ama nefesinizi tutarak değil, derin nefesler alarak.

Bir konunuz vardır mutlaka. Sonuçta roman yazmaya kalkmışsınız öyle değil mi? Konu sizi şaşırtmıyorsa ya da heyecan vermiyorsa, kelimeler sizi tokatlayana kadar çalışmaya devam edin. Karakterlerin üzerine günlerce düşünün. Ayrıntılar iyidir. Detaylar kahramanımızı kuvvetlendirir. Eski dostunuzu ne kadar iyi tanıyorsanız onları da o kadar iyi tanımak zorundasınız. Yatağa girdiğinizde, odaya karanlık çöktüğünde onlarla konuşmak birçok kişiye delice gelebilir ama delirmiş bir toplumda belki de en akıllıca iş hayali karakterlerinizle dertleşebilmektir.

Bir konunuzun olduğunu konuşmuştuk. Konu nereye bağlanır az çok fikriniz olsun, geneline hakim olun ama işin en eğlenceli kısmından kendinizi mahrum etmeyin; doğaçlama. Bırakın hikaye sizi bir yere götürsün. Siz hikayeyi evcilleştirmeye çalıştıkça roman etkileyiciliğini kaybedecektir ve yaratıcılık sansürlenecektir. Bir süre sonra hikaye alıp başını gidecek ve başıboş bıraktığınız sokaklardaki konular kendi aralarında konuşmaya başlayacaklar. İnanın tahmin ettiğinizden çok daha çılgın bir hikaye çıkacak ortaya. Her şey uçurumdan aşağı düşerkenki gibi heyecan verecek. Yazarken heyecan duymuyorsanız ve yazmanız gereken her şey önceden belliyse, bir şekilde size sunulmuşsa ya da sizin tarafınızdan kelimesi kelimesine çizilmişse hemen yazmayı bırakıp başka bir işe yönelin. Bu daha sağlıklı olacaktır.

GÖZ ATIN  Harry Potter ve Lanetli Çocuk Filmi İddialarına Son Nokta
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Usta İlhamşörlerden Tavsiyeler için 2 yorum

  1. Çok iyi bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık…


  2. Ed Greenwood’da yazma tavsiyesi vermiş … Güler misin ağlar mısın :sunglasses:


Usta İlhamşörlerden Tavsiyeler

Kayıp Rıhtım 6. Yıl Projeleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu dosyamızda, yazarlarımız bizlere yazarlık için tavsiyelerini anlattı. Gelin hep birlikte neler dediklerine göz atalım!

Başa dönün