in

Usta İlhamşörlerden Tavsiyeler

Kayıp Rıhtım 6. Yıl Projeleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu dosyamızda, yazarlarımız bizlere yazarlık için tavsiyelerini anlattı. Gelin hep birlikte neler dediklerine göz atalım!

Hakan Bıçakcı

Yazmak tamamen kişisel bir süreç… Dolayısıyla herkese verilebilecek ortak bir tavsiye olamaz. Ancak genel bir öneride bulunmam gerekirse şu ilham perisi denen maskotla işiniz olmasın derim. Onu beklemenize gerek yok yani. İyi ve etkileyici olduğuna inandığınız bir fikriniz varsa, oturun yazın. Olmadıysa bir daha deneyin. Metnin daha iyi olması için daha çok ilhama değil, daha çok emeğe ihtiyaç var. Bir de yazdığınız duygu ve düşüncelerin içinde kaybolup gitmemek için metne ara sıra uzak bir açıyla bakmayı unutmayın.

Bu işin püf noktası yok tabii ki. Kek yapmıyoruz sonuçta. Nasıl okur sayısı kadar yorum varsa, yazar sayısı kadar da püf noktası, taktik, çalışma tekniği var.

Bir de şunu tavsiye edebilirim; yazdıktan sonra metninizdeki “bir” sözcüklerini kontrol edin. Ne kadar çok gereksiz “bir” olduğunu fark edeceksiniz. Ve yarısından fazlasının atıldığında anlamın bozulmadığını…

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for azizhayri azizhayri dedi ki:

    Çok iyi bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık…

  2. Avatar for crusherma crusherma dedi ki:

    Ed Greenwood’da yazma tavsiyesi vermiş … Güler misin ağlar mısın :sunglasses:

J.R.R. Tolkien Şiirleri

Muhtemel Geleceklerden Mektuplar #1: Alternatif Tarih Araştırmaları Sonuçları – John Scalzi