in ,

Ya Ejderhalar Gerçek Olsaydı?

Birçok efsanenin kaynağı olan ejderhaların gerçek dünyada var olma ihtimali nedir dersiniz? Gelin ve bu kadim yaratıkların mümkünlüğü üzerine sizler için Türkçeleştirdiğimiz infografiğe konuk olun!

ejderha gercek dunya dosya

Birçok efsanenin, masalın ve anlatının kaynağı olan ejderhalar; gerçek dünyada var olsaydı, işler nasıl gelişirdi? Bu kadim yaratıkların “olabilirliği” üzerine sizler için Türkçeleştirdiğimiz infografiğe konuk olmaya hazırlanın!

Filmlerde ve dizilerde birçok ejderhayla tanıştık, ama çok azı bir ejderhanın gerçek hayatta var olup olamayacağından ya da biyolojik özelliklerinden bahsetti. İyi bir gözlem ve dikkatli bir araştırmayla bu mitolojik canlıya bir gerçeklik kazandırabiliriz.

Görselin üzerine tıklayarak yüksek çözünürlüklü haline ulaşabilirsiniz. (Tıkladıktan sonra açılan görseli sağ üstte bulunan çapraz oklarla genişletmeyi unutmayın.)

ejderhalar gercek olsa

Yorumlarınızı bizimle Kayıp Rıhtım Forum‘da paylaşabilirsiniz.

Volkan Şahin

15 Mayıs 1996 İstanbul doğumlu. Edebiyata olan sevgisi babasıyla Sirkeci'ye gidip kitap aldığı çocukluk günlerinde başladı. Gazetenin birinin verdiği kuponları biriktirerek aldığı kitap setinin içerisinde, okuduğu ilk ciddi eser olan Suç ve Ceza ile tanıştığında on iki yaşındaydı. O gün Dostoyevski de, Edebiyat da onun için bambaşka bir boyuta ulaştı. Süperkahramanları sever, küçük bir çocukken koltuktan koltuğa zıplayıp "Ben Örümcek Adamım!" dediği rivayet edilir. Buna rağmen hiçbir zaman süperkahraman olmak istememiştir. Arada sırada meramını anlatmak için hikaye yazmayı sever. Fransız Dili ve Edebiyatı okuyor.

7 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for OgulcanKara OgulcanKara dedi ki:

  :smiley: Çok güzel bir infografik, bayıldım. Bence ejderhalar gerçek olsaydı muhtemelen dünya çok değişik bir yer olurdu. Game Of Thrones gibi. Büyük savaş makineleri hiç icat edilmezdi belki de… Herkes bir ejderha evcilleştirmeye ve onu eğitip çoğaltmaya çalışırdı. Ejderhalara sahip olanlar en büyük güçler olurdu.

 2. Avatar for CanCark CanCark dedi ki:

  Efsane bi dosya olmuş. Ayrıca Orta Dünya’da bahsi geçen ejderhaların karşılaştırmasını içeren bir inceleme fikri verdi :thinking:

 3. Avatar for Howl Howl dedi ki:

  Babamla dinazor belgeseli izliyorduk. Animasyonları görünce adamın aklı hangi filme gittiyse bana diyor ki; Şu ağzından ateş çıkaranları niye hiç göstermediler?"
  Ejderhaları mı diyiyorum? Evet diyor. Koca adama da diyemiyorsun ki baba onlar yoğ hepsi kurmaca fantazya.

  Yani babam için ejderhalar zaten gerçek :Dd

 4. Avatar for B_Hotan B_Hotan dedi ki:

  İzlemeyi, okumayı ve yazmayı en sevdiğim varlıklar :slight_smile: Araştırma dosyasına bayıldım. Okuması cidden çok keyifliydi.

 5. Avatar for Mataramasuko_Masuko Mataramasuko_Masuko dedi ki:

  Selamlar. Ya Ejderhalar Gerçek Olsaydı yazısında bulunan “uçan en büyük canlı ptrerosaurus” bilgisi yanlıştır. Uçan en büyük canlı Quetzalcoatlus’dur. Kanat açıklıkları 11 metreden fazladır.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

2 cevap daha var.

Stefan Zweig

Novella Çağında Stefan Zweig Yeniden

disney aladdin

Disney’in Gölgesinde Çocukluğumuza Yolculuk