in ,

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Fantastik Edebiyat yıllar yılı pek çok ağızdan “çocuksu, masal, gerçekle hiçbir şekilde örtüşmeyen, edebiyat altı, gençleri satanistliğe yöneltici, saçma sapan vb.” pek çok ithama, yakıştırmaya ve hakarete maruz kaldı. Yerildi, yıpratılmaya çalışıldı. Ancak ne okurları onu terk etti, ne de yazarları bu alanda kalem yarıştırmaktan vazgeçti.

Bu projemiz, çoğunluğu yetişkinlerden oluşan yukarıdaki tanımlamaların sahiplerine bir cevaptır. Amacımız hiçbir şekilde eserlere sansür uygulatma isteği değildir. Hatta aşağıda sayılan hiçbir eserin okunması için “mutlaka şu yaşta olmalısınız” gibi iddialarda da bulunmak amacını içermez. Sadece ve sadece, asılsız yakıştırmalara “eserlerin okurlarından gelen” kesin cevaplardır. Unutulmaması gerekir ki, fantastik edebiyatın okurlarının yaş ortalaması hayli gençtir. Bu nedenle de cevap yetişkinlere yöneliktir.

Aşağıdaki listede yer alan her kitap, o eseri okumuş kişi ya da kişiler tarafından anlatılmıştır. Kişiler dilleri döndüğünce bu suçlamalara okudukları eserlerin en güçlü yanlarına dikkat çekerek cevap verdiler.

Ve şimdi sıra sizde! Eğer bu listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir kitap/seri varsa durmayın, bize mail atın. Neden bu eserin yetişkin okurlarca beğeniyle okunacağını tıpkı buradaki gibi anlatın, biz de projemize ekleyelim.

 

İçindekiler

Amber Yıllıkları Serisi

Anita Blake Serisi

Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi

Danilov Beşlemesi

Dracula

Dresden Dosyaları

Frankenstein

Gormenghast Üçlemesi

İçeriden Ölmek

Kara Kule Serisi

Perdido Sokağı İstasyonu

Temeraire Serisi

Yerdeniz Serisi

Yüzüklerin Efendisi ve Tolkien’in Diğer Eserleri

Zaman Çarkı Serisi

Zoo City (Hayvanlılar Şehri)

 

 

Oyla!

Beyza Taşdelen

1996 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde başladığım eğitim hayatımı Galatasaray üniversitesi Karşılaştırmalı Dilbilim bölümünde sürdürmekteyim. Fantastikle Harry Potter sayesinde tanışıp, okuma sevgisi kazanmış çocuklardanım. Aktif olarak Kayıp Rıhtım’da yer almaya ve irili ufaklı yazılar yazmaya devam ediyorum.

5 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for CowardlyHero CowardlyHero dedi ki:

    Zaman çarkı ile başladım almaya paylaşımınız çok güzel bana ileriye dönük planlar yapmam için fikirler verdi

5 Yorum

  1. Bana göre eklenmesi gereken kitaplar:
    David Eddings’in Belgariad Beşlemesi ve devamı olan Mallorean Beşlemesi.

  2. Locke Lamora’nın Yalanları serisi başta olmak üzere çizgi romanları da içine dahil edebileceğimiz 70 maddeden uzun bir kitap listesi gönderebilirim size. Bunlardan sadece biri olarak saydığım seri Babil Kitaplığı serisidir ki 25’den fazla kitaptan oluşur. Bir edebiyat öğretmeni olarak hiçbir çocuğa tavsiye etmem bu listedeki kitapları. Bilim kurgu eserlerini de alırsanız sanırım listem 150’yi geçer.

İyi Sanat Yapın | Neil Gaiman // Zen Pencils

China Miéville ile Röportaj