Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

İçeriden Ölmek

İçeriden Ölmek
Robert Silverberg


Tarık “KoyuBeyaz” Kaplan


Robert Silverberg ülkemizde değeri az bilinen bilim kurgu üstatlarından biri. Ne var ki Türkçe’ye çevrilen sayılı eserinden biri olan İçeriden Ölmek bir bilimkurgu kitabı değil. Aslında bu kitabı bir kategoriye sokmak zor, fakat en yakın olduğu tür olan fantastiği doğru kabul edelim ve neden bir yetişkin kitabı olduğuna bakalım.

İçeriden Ölmek insanların zihnini okuyabilen, fakat bu yeteneğini yavaş ve sancılı bir şekilde kaybetmekte olan bir adamın psikolojik hikayesini anlatıyor. Başka bir deyişle, bu bir tükenişin hikayesi. Silverberg ustalığını kitaptaki yoğun edebiyatta ve tükenmekte olan bir insanın dünyaya bakışındaki o tuhaf gerçekçilikte gösteriyor. Altı çizilesi cümlelerle dolu olan kitap aynı zamanda arkasında da derin düşünceler barındırıyor. Dahası, karakterin eser içinde kaleme aldığı Kafka’nın Şato’su ve Yunan trajedyaları gibi edebi dozu yüksek incelemeler de bizleri sadece bir kurgu değil; aynı zamanda farklı eserlerin edebi incelemelerini de okutmuş oluyor. Kitap bu ve benzeri eserlerin göndermeleri ile dolu ve dipnotlardan öğrendiklerimiz bazı kitapların tamamında görebileceğimizden bile daha fazla…

Kitabın yetişkinler için uygun olma sebebine gelecek olursak, bu noktada bir kez daha diline bakmak gerekiyor. Silverberg adeta karakterine can verip onu bizim boyutumuzda yürütüyor, bu da kitabın diline keskin bir gerçeklik ve açıklık veriyor. Bu açıklık kimi sahnelerde cinsellik olarak çıkıyor karşımıza, kimi sahnelerde sadece insanı rahatsız edecek kadar göz önünde olan düşünceler olarak…Cinselliğin, tükenen bir adamın dünyaya bakışındaki karamsarlığın, bilginin getirdiği rahatsızlığın etkilerini açık bir şekidle görüyor, hissediyoruz sayfalar arasında. Kesin olan bir şey var ki, bu eser içerdiği derin anlamları ile yoğun edebiyatıyla ancak belli bir yaşın üzerindeki okuyucuya hitap ediyor.

GÖZ ATIN  Tom Bombadil'in Maceraları: Orta-Dünya Külliyatına Muazzam Bir Katkı
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
1996 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde başladığım eğitim hayatımı Galatasaray üniversitesi Karşılaştırmalı Dilbilim bölümünde sürdürmekteyim. Fantastikle Harry Potter sayesinde tanışıp, okuma sevgisi kazanmış çocuklardanım. Aktif olarak Kayıp Rıhtım’da yer almaya ve irili ufaklı yazılar yazmaya devam ediyorum.

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat için 5 yorum

 1. Zaman çarkı ile başladım almaya paylaşımınız çok güzel bana ileriye dönük planlar yapmam için fikirler verdi


Eski Yorumlar

PORTAL YORUMLARI

 1. venera seo dedi ki:

  çok güzel seçkiler elinize sağlık… bende genelde ilknoktanın fantastik kitaplarını beğeniyorum https://www.ilknokta.com/fantastik-kitaplar-m143.html

 2. Neslihan Şenel dedi ki:

  Bana göre eklenmesi gereken kitaplar:
  David Eddings’in Belgariad Beşlemesi ve devamı olan Mallorean Beşlemesi.

 3. gamerkız dedi ki:

  Locke Lamora’nın Yalanları serisi başta olmak üzere çizgi romanları da içine dahil edebileceğimiz 70 maddeden uzun bir kitap listesi gönderebilirim size. Bunlardan sadece biri olarak saydığım seri Babil Kitaplığı serisidir ki 25’den fazla kitaptan oluşur. Bir edebiyat öğretmeni olarak hiçbir çocuğa tavsiye etmem bu listedeki kitapları. Bilim kurgu eserlerini de alırsanız sanırım listem 150’yi geçer.

 4. ahmethan dedi ki:

  Ölüm Kapısı Serisi – margaret weis

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Başa dönün