Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Silahşor

Kara Kule Serisi
Stephen King


Erman “Nihbrin” Yücel


Stephen King kendi hayranlarına “sabit okurlar” olarak hitap eder. Muhtemelen bugüne kadar yazdığı hiçbir kitap Kara Kule kadar okurlarını yıpratan ve okurlarını sabretmeye mahkum kılan bir yapıda olmadı. Bu durum ne serinin tutarsızlığından, ne de kötü olmasından kaynaklanmakta. Aksine, Kare Kule içerdiği tüm fantastik unsurlara rağmen mümkün olan en tutarlı hikayeye sahiptir.

Kara Kule okurlarını ilk yayınlandığı zaman ve seri henüz tamamlanmamışken gerçekten çok zorladı her şeyin finale ulaşması bir hayli uzun sürdü. Silahşör, yani ilk cilt yayınlandığında tarih 1982 idi. Son kitabın, yani Kara Kule’nin yayınlanışı ise 2007 tarihinde gerçekleşti. Seriyi ilk günden takip etmeye başlamış şanssız okurlar için kabusun bitmesi 25 yıl sürdü.

Bizlere ne mutlu ki, yeni bir okurun şu anda seriyi ele aldığında bitirmesi sadece tüketicinin okuma hızı ile orantılı. Yakın zamanda çıkan ve Kara Kule 4.5 olarak anılan Anahtar Deliğinden Esen Rüzgar’ı da saydığımızda şu anda sekiz kitap olan seriyi toplu olarak herhangi bir kitapçıdan satın almak mümkün. King’in kendisi serisini magnum opus’u olarak nitelendiriyor. Yani şaheseri. Kara Kule’nin diğer Stephen King kitaplarından daha iyi bir örnek olup olmadığı yoruma açıktır, ancak şüphesizdir ki, Kara Kule bir fantastik kurgudur ve bu konuda diğer Stephen King kitaplarının büyük kısmının aksine, fantastiği sadece gizemde bırakmaz ve gerçekten ortaya koyar.

Buna rağmen Kara Kule günümüz bilindik fantastik kitap kültüründen büyük ölçüde ayrılmaktadır. Bunun başlıca sebebi, çoğu zaman King’in Kara Kule’yi anlatırken Arthur C. Clarke hikayelerine benzeyen bir yapıda işlemesidir. Sihirden ayırt edilemeyecek bilim ve gerçek büyünün getirdiği gizem yan yana, bazen kaynaşıp bazen ayrılarak, okura sunulurlar.

GÖZ ATIN  Türk Fantazyasına Dil Notları: Dilin Tabakalaşması

Kara Kule her şeyden önce bir Western olarak başlar. Roland Deschain, yani ana karakter bir silahşördür ve muhtemel kötü adamın peşine düştüğü bir serüvene atılmış durumdadır. Yine de Roland bir silahşörden daha fazlasıdır. Silahşörlük ise Camelot için yuvarlak masa şövalyeleri ne anlam ifade ediyorsa, Orta Dünya için de aynı o değerde bir ünvandır. Böyle bir kurguyu yüksek miktarda fantastik unsur ile birleştirdiğimizde ve King’in hızlı ama yine de çok uzun bir sürece yaydığı karakter gelişimleri ile de süslediğimizde Kara Kule gibi orijinal bir eser ortaya çıkmaktadır.

Yeri geldiğinde Roland’ın Clint Eastwood’dan Sir Lancelot’a dönüştüğünü, bazen ise bir sığır baronu gibi karakterin önce Al Capone’a ve daha sonra da karakter olarak bir iblise dönüştüğünü gözlemlemek mümkün olabiliyor. Akıcı anlatım elbette karakter gelişimleri ile kısıtlı kalmıyor. Keşfedilecek dünyalar ve serüvenler var.

Bu dinamizm Kara Kule için bir avantaj olduğu kadar aynı zamanda bir dezavantaj olarak da algılanabilir, çünkü okurun zaman zaman kafasını toplayarak geçmiş bölümleri kendisine hatırlatması ve kafasını toplaması icap edebiliyor. Eğer “Kara Kule’yi okuma rehberi” adında iki ciltlik bir kitap yayınlanmış olsaydı bu gerçekten hiç şaşırtıcı olmazdı. Kara Kule sıradan bir fantastik kurgu severin algısını ve zekasını zorlayacak düzeyde bilgi ve betimleme içermekte. Bu durum okurların belli bir spektrumda olmalarına ve genel fantastik kurgu okuru yaş ortalamasının üstünde bir yaştan kitlenin ilgisini toplamasına sebep olmakta.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
1996 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde başladığım eğitim hayatımı Galatasaray üniversitesi Karşılaştırmalı Dilbilim bölümünde sürdürmekteyim. Fantastikle Harry Potter sayesinde tanışıp, okuma sevgisi kazanmış çocuklardanım. Aktif olarak Kayıp Rıhtım’da yer almaya ve irili ufaklı yazılar yazmaya devam ediyorum.

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat için 5 yorum

 1. Zaman çarkı ile başladım almaya paylaşımınız çok güzel bana ileriye dönük planlar yapmam için fikirler verdi


Eski Yorumlar

PORTAL YORUMLARI

 1. venera seo dedi ki:

  çok güzel seçkiler elinize sağlık… bende genelde ilknoktanın fantastik kitaplarını beğeniyorum https://www.ilknokta.com/fantastik-kitaplar-m143.html

 2. Neslihan Şenel dedi ki:

  Bana göre eklenmesi gereken kitaplar:
  David Eddings’in Belgariad Beşlemesi ve devamı olan Mallorean Beşlemesi.

 3. gamerkız dedi ki:

  Locke Lamora’nın Yalanları serisi başta olmak üzere çizgi romanları da içine dahil edebileceğimiz 70 maddeden uzun bir kitap listesi gönderebilirim size. Bunlardan sadece biri olarak saydığım seri Babil Kitaplığı serisidir ki 25’den fazla kitaptan oluşur. Bir edebiyat öğretmeni olarak hiçbir çocuğa tavsiye etmem bu listedeki kitapları. Bilim kurgu eserlerini de alırsanız sanırım listem 150’yi geçer.

 4. ahmethan dedi ki:

  Ölüm Kapısı Serisi – margaret weis

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Başa dönün