Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Perdido Sokağı İstasyonu

Perdido Sokağı İstasyonu
China Miéville


M. İhsan “mit” Tatari


China Miéville’in 3 kitaptan oluşan ünlü Bas-Lag serisinin ilk kitabı olan Perdido Sokağı İstasyonu, büyünün ve steampunk teknolojisinin aynı anda varolduğu tamamen özgün bir evrenin Yeni Crobuzon adlı şehrinde geçer. Diğer pek çok fantastik eserde olduğu gibi Miéville’in bu evreninde de insanların haricinde özgün ırklar bulunur; şahin-insan karışımı Garudalar ya da insan vücutlu, böcek kafalı Khepriler gibi… Fakat bu kitabı diğerleriyle aynı kefeye koymak yanlış olur. Çünkü eseri diğer klasik fantastik eserlerinden ayıran önemli bir faktör var; işlediği konuları ele alış şeklindeki özgünlük…

İçerdiği tüm fantastik öğelere rağmen Perdido Sokağı İstasyonu, tıpkı diğer Bas-Lag kitapları gibi, yaşadığımız dünyaya daha yakın bir eserdir ki, zaten yazarı China Miéville de kitabın türünü fantastik değil kendi bulmuş olduğu tür olan “Tuhaf Kurgu” olarak tanımlar. Sözde, siyasetle yönetilen özgür bir şehirdir Yeni Crobuzon ama baskıcı rejim her an iş başındadır. İnsanların arasında gizlice dolaşır, hükümete ya da düzene karşı edilen tek bir sözle aniden ortaya çıkar ve toplumun “huzur” ve “düzeninin” bozulmaması için “vatan hainini” kıskıvrak yakalarlar hükümet askerleri. Siyasetçiler zengin evlerinde tembelce oturur ve göbeklerinin topografya haritasını çıkarırken, açlıkla sefalet şehrin daha az saygın sokaklarında kol gezer. Kağıt üzerinde varolmayan sokak çeteleri, uyuşturucu satıcıları ve fahişeler ara sokakların hakimiyeti için çekişir. Vodyonai ya da Khepri gibi halklarsa tüm diğer azınlıklar gibi hem kendi aralarında hem de kendi içlerinde kabul görme ile geleneklerine bağlı kalma savaşı sürdürürler.

İşte bu atmosferde oldukça heyecanlı ve sonuyla ters köşeye yatıran bir macera işlenir kitapta. Bir yanda gizemli bir yaratığın dehşeti, diğer yanda alt sınıftan insanların şehrin kaderini belirlemesi durumu varken işler iyice içinden çıkılmaz bir hal alır.

GÖZ ATIN  Orkun Uçar Öneriyor: Kayıp Rıhtım Okurları İçin 8 Kitap

Kitap içerdiği siyasi mesajlar, insan doğasıyla ilgili gözlemleri ve dünya bakışı ile genele hitap eden sıradan bir fantastik eserden çok yetişkinler için yazılmış, aykırı bir roman niteliğindedir. Çünkü iyinin ve kötünün kesin çizgilerle ayrılmadığı bir dünyada, çıkar ilişkisi ve hayatta kalma dürtüsü üzerine kurulu bir düzende, olağanüstü krallıkların ve kusursuz kahramanların olmadığı acımasız bir evrende geçer Perdido Sokağı İstasyonu.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
1996 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde başladığım eğitim hayatımı Galatasaray üniversitesi Karşılaştırmalı Dilbilim bölümünde sürdürmekteyim. Fantastikle Harry Potter sayesinde tanışıp, okuma sevgisi kazanmış çocuklardanım. Aktif olarak Kayıp Rıhtım’da yer almaya ve irili ufaklı yazılar yazmaya devam ediyorum.

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat için 5 yorum

 1. Zaman çarkı ile başladım almaya paylaşımınız çok güzel bana ileriye dönük planlar yapmam için fikirler verdi


Eski Yorumlar

PORTAL YORUMLARI

 1. venera seo dedi ki:

  çok güzel seçkiler elinize sağlık… bende genelde ilknoktanın fantastik kitaplarını beğeniyorum https://www.ilknokta.com/fantastik-kitaplar-m143.html

 2. Neslihan Şenel dedi ki:

  Bana göre eklenmesi gereken kitaplar:
  David Eddings’in Belgariad Beşlemesi ve devamı olan Mallorean Beşlemesi.

 3. gamerkız dedi ki:

  Locke Lamora’nın Yalanları serisi başta olmak üzere çizgi romanları da içine dahil edebileceğimiz 70 maddeden uzun bir kitap listesi gönderebilirim size. Bunlardan sadece biri olarak saydığım seri Babil Kitaplığı serisidir ki 25’den fazla kitaptan oluşur. Bir edebiyat öğretmeni olarak hiçbir çocuğa tavsiye etmem bu listedeki kitapları. Bilim kurgu eserlerini de alırsanız sanırım listem 150’yi geçer.

 4. ahmethan dedi ki:

  Ölüm Kapısı Serisi – margaret weis

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Başa dönün