Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Majestelerinin Ejderhası

Temeraire Serisi
Naomi Novik


Buğra “Malkavian” Şenyüz


Temeraire Serisi’ni bir kitapçıda elinize aldığınızda ilk olarak kapak dizaynıyla gönlünüzde taht kuracağına eminiz. Kabartmalı ve üzerinde emek harcandığı her halinden belli görseliyle okuyacaklarınızın bir habercisi gibidir. Öncelikle yazar Naomi Novik, kitabın her noktasında konuyu detaylıca araştırdığını belli ediyor. Tolkien, kitabı için sıfırdan bir dil yaratmış olabilir, ama askeri terimlerle hiç alakası olmayan bir yazarın sıfırdan ordu literatürü öğrenmesi de takdire şayandır doğrusu. Bunun dışında kitap hakkında söylenmesi gereken bir diğer şey de bu kitabın biraz daha yetişkinlere göre olduğudur. Çünkü yazar kitabı yazarken ister istemez ağdalı bir dil kullanmıştır. Kitabın geçtiği yıllar söz konusu olduğunda bu kaçınılmazdır zaten. Ayrıca, politik oyunlar ve stratejik konular hakkında bazı açıklamaları da vardır. En basitinden kitabımızın başkahramanı Laurance diğer onlarca kitabın başkahramanının aksine olgun bir beyefendidir.

Kitap, piyasada yeni yeni görmeye başladığımız tarihi fantastik türünde. Bu türü şöyle de tanımlayabiliriz. “Dünya tarihinin küçücük bir kısmı değişik olsaydı günümüze yansımaları ne olurdu?”, sorusunun cevabını arayan ve bunun sonucunda ortaya ilginç konular çıkaran bir tür.

Düşünün ki; Bonaparte yönetimindeki Fransa ile İngiltere arasında geçen yüzyıl savaşlarının yaşandığı yıllardasınız. Sağlam bir donanmanız, barutun keşfiyle oluşturulmuş askeri birlikleriniz, toplarınız, atlı süvarileriniz ve bir de ejderhalardan oluşan hava birlikleriniz var! Evet, yanlış duymadınız. Barutla ateşlenen silaların olduğu bir dönemde ejderhalar ve üzerlerinde uçan yaklaşık yirmi kişilik hava saldırı timlerine sahipsiniz. Gerisini hayal gücünüze bırakıyoruz ama şunu söylemek isteriz ki böyle bir konuyu düşünmek bile başlı başına büyük bir iş bizce. Kaldı ki Naomi Novik sadece bu parlak fikri akıl etmekle kalmıyor aynı zamanda kitabına da başarıyla ve keyifle işlemeyi de başarıyor.

GÖZ ATIN  Orta Dünya Büyücüleri: Mavi Büyücüler - Alatar ve Pallando
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
1996 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde başladığım eğitim hayatımı Galatasaray üniversitesi Karşılaştırmalı Dilbilim bölümünde sürdürmekteyim. Fantastikle Harry Potter sayesinde tanışıp, okuma sevgisi kazanmış çocuklardanım. Aktif olarak Kayıp Rıhtım’da yer almaya ve irili ufaklı yazılar yazmaya devam ediyorum.

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat için 5 yorum

 1. Zaman çarkı ile başladım almaya paylaşımınız çok güzel bana ileriye dönük planlar yapmam için fikirler verdi


Eski Yorumlar

PORTAL YORUMLARI

 1. venera seo dedi ki:

  çok güzel seçkiler elinize sağlık… bende genelde ilknoktanın fantastik kitaplarını beğeniyorum https://www.ilknokta.com/fantastik-kitaplar-m143.html

 2. Neslihan Şenel dedi ki:

  Bana göre eklenmesi gereken kitaplar:
  David Eddings’in Belgariad Beşlemesi ve devamı olan Mallorean Beşlemesi.

 3. gamerkız dedi ki:

  Locke Lamora’nın Yalanları serisi başta olmak üzere çizgi romanları da içine dahil edebileceğimiz 70 maddeden uzun bir kitap listesi gönderebilirim size. Bunlardan sadece biri olarak saydığım seri Babil Kitaplığı serisidir ki 25’den fazla kitaptan oluşur. Bir edebiyat öğretmeni olarak hiçbir çocuğa tavsiye etmem bu listedeki kitapları. Bilim kurgu eserlerini de alırsanız sanırım listem 150’yi geçer.

 4. ahmethan dedi ki:

  Ölüm Kapısı Serisi – margaret weis

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Başa dönün