Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Yüzüklerin Efendisi
ve
Tolkien’in Diğer Eserleri

J.R.R. Tolkien


M. Bahadırhan “mbdincaslan” Dinçaslan


Yetişkinler Neden Tolkien Okumalı?

Esasında “yetişkinler neden Tolkien okumalı” sorusuna cevap vermek Tolkien ve yapıtı adına bir zûldür ancak, özellikle film endüstrisinin Legendarium’a (Tolkien Evreni) el atmasının ardından, kültür endüstrisi yaratması bir Yüzüklerin Efendisi altkültürü doğurdu ve bu diğer kültür endüstrisi yaratması alt kültürlerde de yoğun olarak gözlemlediğimiz üzere, genelde onlu yaşlarındaki çocuklar ve gençleri hedef aldı. Tolkien’in, çok derin ve aynı zamanda ulvi sanatsal amaçlarla, engin dilbilimcilik tecrübesinin ışığında çıktığı yoldaki seyir defteri olan eserlerinin, böyle bayağı ve kof, yüzeysel bir düzlemde konumlandırılması elbette Tolkien’in değerini düşürmez ama, halka bu endüstrinin işleme sürecinden sonra ortaya çıkan ürünler ulaştığı için, okurun Tolkien hakkında önyargı beslemesine bir nebze anlayış gösterebiliriz, suçlu olan endüstri olduğu için.

Bu açıdan, yetişkinler Tolkien’i okumalı. Okumalı çünkü, ilk sebep, “Ars longa, vita brevis”, sanat Pindaros’tan öncesinden beri tanrısallığın kapısını aralayan yegane düzlemdir bizim için; belki berzahlar alemidir ve Tolkien evreninde aralayacağınız her perde size, bütün süflilikten, dünyalılıktan, sıradanlıktan uzakta, muhteşem ve ilahi bir sanatın saltanatından kesitler sunacak.

Yetişkinler okumalı, çünkü Tolkien’in yaptığı iş bir “mitoloji” yaratmak, ve sanatın da ötesinde, “yetenek ne demektir” sorusunu arayan bir yetişkin, muhteşem bir şair, mitoloji bilgini, diller uzmanı ve müthiş bir romancının birleştiği Tolkien’in şahsında ve eserinde yeteneğin ne olduğunu görecektir. Ve o eserde, insanoğlunun kolektif bilinçaltının fotoğrafını bulacaktır: Homeros’un, Dede Korkut’un çizdiği manzaranın neredeyse aynısı, sadece daha ayrıntılı ve daha şaşaalı.

Ve yetişkinler okumalı, çünkü “gerçek” buz gibi matematik kokuyor, Tolkien bu gerçeğe en okkalı tokadı atıp, reddedişin destanını yazıyor; ve diyor ki, “evet bu bir kaçıştır ve kaçıştan rahatsız olanlar sadece gardiyanlardır.”

GÖZ ATIN  Diskdünya Serisi "İlginç Zamanlar" ile Devam Ediyor

Tolkien’in çağrısı ile bitirelim: “Fantazi kaçıştır ve bununla iftihar eder. Bir asker düşman tarafından tutsak edildiyse, onun görevinin kaçmak olduğunu kabul etmez miyiz? Eğer ruhun ve aklın özgürlüğüne değer veriyorsak, eğer bizler özgürlük savunucularıysak, o zaman kaçmak bizim aşikar görevimizdir; ve kaçarken mümkün olduğunca insanı beraberimizde götürmek!”

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
1996 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde başladığım eğitim hayatımı Galatasaray üniversitesi Karşılaştırmalı Dilbilim bölümünde sürdürmekteyim. Fantastikle Harry Potter sayesinde tanışıp, okuma sevgisi kazanmış çocuklardanım. Aktif olarak Kayıp Rıhtım’da yer almaya ve irili ufaklı yazılar yazmaya devam ediyorum.

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat için 5 yorum

 1. Zaman çarkı ile başladım almaya paylaşımınız çok güzel bana ileriye dönük planlar yapmam için fikirler verdi


Eski Yorumlar

PORTAL YORUMLARI

 1. venera seo dedi ki:

  çok güzel seçkiler elinize sağlık… bende genelde ilknoktanın fantastik kitaplarını beğeniyorum https://www.ilknokta.com/fantastik-kitaplar-m143.html

 2. Neslihan Şenel dedi ki:

  Bana göre eklenmesi gereken kitaplar:
  David Eddings’in Belgariad Beşlemesi ve devamı olan Mallorean Beşlemesi.

 3. gamerkız dedi ki:

  Locke Lamora’nın Yalanları serisi başta olmak üzere çizgi romanları da içine dahil edebileceğimiz 70 maddeden uzun bir kitap listesi gönderebilirim size. Bunlardan sadece biri olarak saydığım seri Babil Kitaplığı serisidir ki 25’den fazla kitaptan oluşur. Bir edebiyat öğretmeni olarak hiçbir çocuğa tavsiye etmem bu listedeki kitapları. Bilim kurgu eserlerini de alırsanız sanırım listem 150’yi geçer.

 4. ahmethan dedi ki:

  Ölüm Kapısı Serisi – margaret weis

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Başa dönün