Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Zoo City

Zoo City
Lauren Beukes


Hazal “Fırtınakıran” Çamur


Prestijiyle ünlü Arthur C. Clarke Ödülü’nün 2011 galibi olan Hayvanlılar Şehri, gerek özgünlükte sınır tanımayan konusu ve gerekse yazarının Güney Afrikalı bir gazeteci olmasıyla tüm dünyada büyük ilgi toplamıştı.

Yazar Lauren Beukes eserinde toplumu hayvanlılar ve normaller olarak ikiye ayırıyor. Bir yanda işledikleri bir suç sonucu ortaya çıkan hayvanı yanlarında gezdirmek zorunda olanlar, diğer yandaysa onları hor gören ve hayvanlardan şiddetle tiksinen diğerleri. İşte tam bu noktada sadece kayıp eşyaları bulmakta ısrarcı başkarakterimiz Zinzi, kayıp ve meşhur bir şarkıcıyı bulmak zorunda kalır. Bu çarpık düzende, adeletsizlikle, masumların duygularını sömürenlerle, Afrika’daki hiç bilmediğimiz zulümlerle ve Zinzi’nin eğlenceli anlatımıyla başbaşa kalıyoruz.

Zinzi’nin ince, göndermelerle dolu esprileri bu karanlık eseri okurken eğlenmemizi sağlıyor olabilir, fakat o aynı zamanda çok ciddi anlamda ağzı bozuk da bir kadın. Hayvanlılar Şehri şiddeti hiçbir şekilde gizlemiyor, hatta sonlara doğru bazı sahneler kimi okurları olumsuz anlamda da etkileyebilir.

Yazar, gazeteci kimliğiyle Güney Afrika’nın merkezi Cape Town’a merceğini odaklıyor ve dünyanın bu kısmından iç burkan olaylar anlatıyor bize. Uyuşturucuyu da görüyoruz, genç yaşta cinselliği de; popülerliği de görüyoruz, dışlanmayı da…

İşte bu ve bunun gibi pek çok yanıyla yetişkin okurların ilgisini çekecek bir eserdir Hayvanlılar Şehri. Neden suç işleyen birine bir hayvan eşlik etmeye başlar? Bu durumun psikolojik etkenleri nelerdir? Bu gibi sorulara da cevap arıyorsanız kitabın karmaşık kurgusunda okurun iyice düşünmesi gerekir. Çünkü yazar cevabı asla kendisi vermiyor.

GÖZ ATIN  George R.R. Martin ve From Software Oyunu Elden Ring Hakkında Bildiğimiz Her Şey
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
1996 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde başladığım eğitim hayatımı Galatasaray üniversitesi Karşılaştırmalı Dilbilim bölümünde sürdürmekteyim. Fantastikle Harry Potter sayesinde tanışıp, okuma sevgisi kazanmış çocuklardanım. Aktif olarak Kayıp Rıhtım’da yer almaya ve irili ufaklı yazılar yazmaya devam ediyorum.

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat için 5 yorum

 1. Zaman çarkı ile başladım almaya paylaşımınız çok güzel bana ileriye dönük planlar yapmam için fikirler verdi


Eski Yorumlar

PORTAL YORUMLARI

 1. venera seo dedi ki:

  çok güzel seçkiler elinize sağlık… bende genelde ilknoktanın fantastik kitaplarını beğeniyorum https://www.ilknokta.com/fantastik-kitaplar-m143.html

 2. Neslihan Şenel dedi ki:

  Bana göre eklenmesi gereken kitaplar:
  David Eddings’in Belgariad Beşlemesi ve devamı olan Mallorean Beşlemesi.

 3. gamerkız dedi ki:

  Locke Lamora’nın Yalanları serisi başta olmak üzere çizgi romanları da içine dahil edebileceğimiz 70 maddeden uzun bir kitap listesi gönderebilirim size. Bunlardan sadece biri olarak saydığım seri Babil Kitaplığı serisidir ki 25’den fazla kitaptan oluşur. Bir edebiyat öğretmeni olarak hiçbir çocuğa tavsiye etmem bu listedeki kitapları. Bilim kurgu eserlerini de alırsanız sanırım listem 150’yi geçer.

 4. ahmethan dedi ki:

  Ölüm Kapısı Serisi – margaret weis

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Başa dönün