Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Amber Yıllıkları Serisi
Roger Zelazny


Buğra “Malkavian” Şenyüz


Amber Yıllıkları kitabından bahsetmeden önce yazardan biraz bahsetmemiz gerektiğini düşünüyorum. İsminin yazımı ve okunuşu bize göre bir çile olan Roger Zelazny her şeyden önce çok sağlam bir bilimkurgu temeline sahiptir. Yazdığı birçok kitap Hugo ve Nebula ödüllerini kazanmış ve birçoğu da aday gösterilmiştir. Fakat kendisinin de dediği gibi hayatındaki en büyük başarısı Amber Yıllıkları’dır. Yazarın anlatım dili doğum yılı itibari ile (1955) biraz ağırdır ve kitap içerisinde geçen politik çekişmeler ve bazı durumların anlaşılması elbette ki olanak dahilindedir. Ama kitabın anlattıklarının tamı tamına anlaşılması için belirli bir bilgi birikiminizin olması gerek.

Amber Yıllıkları serisi öncelikle sıradan fantastik kurgu eserlerinden sıkılanlar için birebirdir. Bu kitapta bir kahraman başarması zor bir göreve çıkıp, ormanda gezerken başka maceracılarla karşılaşıp “ultimate evil” bir karakteri yenmeye çalışmaz en basitinden. Amber Yıllıkları bunun aksine günümüz dünyasında geçer. Carl Corey, bir hastahane odasında başı sargılı bir şekilde uyanır ve geçmişe dair en ufak bir bilgi kırıntısı dahi hatırlamadığını fark eder. Tek bildiği siyah ve gri renklerden hoşlandığı ve insanüstü bir güce sahip olduğudur. Carl Corey bunun yanında hafızasını kaybetmiş olmasına rağmen oldukça zeki bir insandır. Her olasılığı ince eleyip sık dokuyarak geçmişine dair ipuçları bulmak için çıktığı yolda hiç de beklenmedik bilgiler elde eder kendisi hakkında.

Kendini arayan bir adamın öyküsü yaklaşık olarak ilk kitabın ortalarına doğru (ki o sayfalara gelinceye kadar “Bu ne böyle canım, bu fantastik bir kitap değil ki” demeniz gayet normal) birdenbire çok değişik bir hal alır. Bu noktada söyleyeceklerimizi kitabın arka kapağından birkaç cümle ile bitirmemiz gerek diye düşünüyoruz.

“Sadece Bir Tek Gerçek Dünya Var. Diğerleri -Yaşadığımız Dünya Da Dahil- Gölgelerden İbaret… Yaşadığımız dünya, ölümsüz şehir Amber’in sayısız gölgelerinden yalnızca biri; kendisi de iradesiyle gerçekliğe yön verebilen Amber Prensi Corwin’dir.”

GÖZ ATIN  Doksan Dokuz Hafta: Bir Peri Masalı – Ursula K. Le Guin
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
1996 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde başladığım eğitim hayatımı Galatasaray üniversitesi Karşılaştırmalı Dilbilim bölümünde sürdürmekteyim. Fantastikle Harry Potter sayesinde tanışıp, okuma sevgisi kazanmış çocuklardanım. Aktif olarak Kayıp Rıhtım’da yer almaya ve irili ufaklı yazılar yazmaya devam ediyorum.

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat için 5 yorum

 1. Zaman çarkı ile başladım almaya paylaşımınız çok güzel bana ileriye dönük planlar yapmam için fikirler verdi


Eski Yorumlar

PORTAL YORUMLARI

 1. venera seo dedi ki:

  çok güzel seçkiler elinize sağlık… bende genelde ilknoktanın fantastik kitaplarını beğeniyorum https://www.ilknokta.com/fantastik-kitaplar-m143.html

 2. Neslihan Şenel dedi ki:

  Bana göre eklenmesi gereken kitaplar:
  David Eddings’in Belgariad Beşlemesi ve devamı olan Mallorean Beşlemesi.

 3. gamerkız dedi ki:

  Locke Lamora’nın Yalanları serisi başta olmak üzere çizgi romanları da içine dahil edebileceğimiz 70 maddeden uzun bir kitap listesi gönderebilirim size. Bunlardan sadece biri olarak saydığım seri Babil Kitaplığı serisidir ki 25’den fazla kitaptan oluşur. Bir edebiyat öğretmeni olarak hiçbir çocuğa tavsiye etmem bu listedeki kitapları. Bilim kurgu eserlerini de alırsanız sanırım listem 150’yi geçer.

 4. ahmethan dedi ki:

  Ölüm Kapısı Serisi – margaret weis

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Başa dönün