Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Suçlu Zevkler

Anita Blake Serisi
Laurell K. Hamilton


Hakan “magicalbronze” Tunç


Bir kadın düşünün. Tek başına bir kadın. Ufak tefek, minyon tipli bir kadın. Belki yanınızdan geçse, dönüp bakmayacağınız bir suret. Ve günümüz dünyasını hayal edin. Ama vampirlerin, kurtadamların ve şekil değiştiricilerin olduğu bir dünya olsun bu.

İşte bahsi geçen bu kadın, bu türler arasında “Cellat” diye anılsın.

Laurell K. Hamilton’un 90’lı yılların başlarında yazmaya başladığı ve şu ana kadar yirmiyi aşkın kitabı bulunan Anita Blake serisinden bahsediyoruz sizlere. Yazım tarzı, urban fantezi olarak adlandıracağımız sokak fantazyası türünde yazılan kitapları ile dünya çapında ilgileri üstüne çekmeyi başaran bu seri Anita Blake adlı vampir avcısının maceralarını anlatır.

Serinin kilit noktası, Anita Blake’in gözünden izlediğimiz bu ilginç dünyanın konusunu çok iyi yansıtabilmesinde gizlidir. Yazar, maceraları o kadar iyi şekilde kaleme alır ki kendi günlüğünüzü okur gibi olursunuz. Devamını merak eder, o çekiciliğine kapıldığınızı fark edersiniz.

Bahsettiğimiz bu maceralar güllük gülistanlık, Pollyanna’nın yaşadığı tarzda serüvenler değildir elbette. Burada parlayan aşk vampirleri de yoktur. Vampir vardır evet, ama vahşet saçmak için vardır. Anita’nın infaz ettiği vampirlerdir. Anita Blake infaz eder evet. Lakin diriltir de. O ayrıca bir ölü dirilticidir. Polislerle de çalışır. Kiralık bir katille de.

Kısaca, rahatlıkla söylenebilir ki; yaptığı işlerin tamamı “pis”tir.

Anita Blake serisini diğerlerinden ayıran önemli yanlardan biri de erkek-kadın arasındaki çatışmanın en yalın haliyle romana yansıtılmasıdır. Bu kapsamda vahşet ve iğrençliğin yanı sıra cinselliğin de had safhada kol gezdiğini belirtmek gerekir. Anita’nın peşini bir türlü bırakmayan şehrin en güçlü vampiri Jean-Claude ve karışık hisler beslediği kurtadam Richard ile yaşadığı karmaşık “aşk” hayatı okurlara “birinci ağızdan” anlatılır örneğin. Seri ilerledikçe bu cinsellik bölümleri de daha açık ve uzun paragraflara dönüşür.. Öyle ki birinin özeline girdiğinizi düşünüp bir elinizle gözlerinizi kapatarak, kalan aralıktan okumaya çalışabilirsiniz kitabı.

GÖZ ATIN  Çekiliş: George R.R. Martin'den "Gece Kuşları"

Peki yetişkinlerin okuma önerilerine bu seriyi dahil etmemizdeki sebep cinsellik ve vahşet dolu bölümler midir? Elbette hayır. Türü anlamak ve bu türün alt kollarından biri olan sokak fantazyasının en iyi örneklerinden biriyle tanışmak isteyenler, ayrıca bu mitlere ilgi duyup felsefik yaklaşımlar ve göndermelere dolu esprili dili tatmak isteyenler için kaçırılmaz fırsattır.

Anita’nın dünyası pis, aşk hayatı çalkantılıdır. Evet. Fakat unutulmaması gereken bir şey vardır: Anita, nefes aldırır.

 

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
1996 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde başladığım eğitim hayatımı Galatasaray üniversitesi Karşılaştırmalı Dilbilim bölümünde sürdürmekteyim. Fantastikle Harry Potter sayesinde tanışıp, okuma sevgisi kazanmış çocuklardanım. Aktif olarak Kayıp Rıhtım’da yer almaya ve irili ufaklı yazılar yazmaya devam ediyorum.

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat için 5 yorum

 1. Zaman çarkı ile başladım almaya paylaşımınız çok güzel bana ileriye dönük planlar yapmam için fikirler verdi


Eski Yorumlar

PORTAL YORUMLARI

 1. venera seo dedi ki:

  çok güzel seçkiler elinize sağlık… bende genelde ilknoktanın fantastik kitaplarını beğeniyorum https://www.ilknokta.com/fantastik-kitaplar-m143.html

 2. Neslihan Şenel dedi ki:

  Bana göre eklenmesi gereken kitaplar:
  David Eddings’in Belgariad Beşlemesi ve devamı olan Mallorean Beşlemesi.

 3. gamerkız dedi ki:

  Locke Lamora’nın Yalanları serisi başta olmak üzere çizgi romanları da içine dahil edebileceğimiz 70 maddeden uzun bir kitap listesi gönderebilirim size. Bunlardan sadece biri olarak saydığım seri Babil Kitaplığı serisidir ki 25’den fazla kitaptan oluşur. Bir edebiyat öğretmeni olarak hiçbir çocuğa tavsiye etmem bu listedeki kitapları. Bilim kurgu eserlerini de alırsanız sanırım listem 150’yi geçer.

 4. ahmethan dedi ki:

  Ölüm Kapısı Serisi – margaret weis

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Başa dönün