Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

dracula-bram-stoker

Dracula
Bram Stoker


Mehmet Berk “Wyern” Yaltırık


Stoker’ın ölümsüz eseri ve her dönemde kendini okutabilmiş, beyaz perdeden bilgisayar ekranlarına dek kendine yer bulabilmiş efsanevi Kont Dracula… Günümüzün popüler vampir romanlarındaki “evcilleştirilmiş” sözde canavar imajının aksine, Dracula insansı suretine rağmen tarihin karanlık dönemlerinden kopup gelme esaslı bir canavar olduğunu -üstü kapalı bir şekilde, okuyucuya hissetirmektedir.

Peki nasıl bir vampir romanı bu denli dikkat çekmiş, döneminin de ötesine geçmiştir?

 • Köklerini tarihsel bir karakterden, tarihte de hakkında vampirlik söylentileri bulunan bir soyludan almıştır. Aristokrat, eksantrik bir Rumen soylusunun arka planı ve tarihsel hatalara rağmen çıkış noktası Vlad Dracula olduğundan, okuyucuya bir açıdan “gerçekçi” görünmüştür. Böylece tarihsel bir karakter ölümden dönmüş, vampir haliyle kabul görmüştür.
 • Eserin anlatım tarzı mektuplar ve günlüklerden, telgraf notlarından, gazete haberlerinden oluştuğundan istemsiz bir gerçeklik hissi uyandırmaktadır. Bazı noktalar haricinde aksiyon ve akıcılık kesintiye uğrasa da o belirsizlik ve dehşet halini birebir yaşatırmışçasına, sanki olaylar sıradan bir okurun başından geçiyormuş gibi düşündürebilmektedir. O yüzden doğrudan bir canavarlık ve dehşet söz konusu olmasa bile, örtülü bir korku hali okuyucuya sayfalar boyunca kendini hissettirir.
 • Eser normal şartlarda sıkıcı olabilse bile bu sıkıcılık kendisinden ziyade olayların aktarılış biçiminden kaynaklanmaktadır. Zaten bu yüzden roman ilk çıktığında pek dikkat çekmemiş ancak sonradan sonraya o sıkıcı addedilen gerçekçi yapı farkedildiğinde öyle bir fırtına koparmıştır ki günümüzdeki vampir imajını saymazsak, Doğu Avrupa kökenli, soylu, pelerinli bir figürü zihinlere nakşetmiştir.

Dracula romanını yetişkinler neden okumalıdır?

 • Bir klasik olduğu için değil ancak sıradan, gündelik hayatın bile bağrında nasıl örtülü dehşetler barındırabildiğini görmek için okumalılar. Doğaüstü unsurlarım gerçekçi bir şekilde kullanılmasına onlar da hayret edeceklerdir.
 • Kitapta geçen din, ahlak, aydınlanma, batıl inançlar, paganlık, kilise ve felsefe tartışmaları okumalı ki eserde bir de böyle bir yön bulunmaktadır. Gotik edebiyatın aydınlanmaya karşı duyduğu tepkileri de bilerek yahut bilmeyerek göstermesi açısından da incelenebilir.
 • Evcil ve sevimlileştirmiş vampir romanlarının kasıp kavurduğu edebiyat dünyasında, o eski dönemlerdeki vampir tiplemesini, folklor etkisini daha canlı görebilmek, korku unsuru olarak işlendiğini görebilmek için okunmalıdır.
GÖZ ATIN  Tolkien Filminin Yapımcısından Cevap: Bu Filmle Gurur Duyuyoruz

Dracula çağlara rağmen yerini koruyabilen başlı başına bir korku karakteri, efsanevi bir figür olarak tozlu raflar kadar süpermarketlerin kitap reyonlarının arasından da sırıtmakta. Anime ve mangaların dünyasında da kapital dönemin diğer somut, soyut ürünleri arasında da kendine yer bulabilmekte. Bu canlı etkinin sırrı biraz da romanın sayfaları arasında gizli…

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
1996 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde başladığım eğitim hayatımı Galatasaray üniversitesi Karşılaştırmalı Dilbilim bölümünde sürdürmekteyim. Fantastikle Harry Potter sayesinde tanışıp, okuma sevgisi kazanmış çocuklardanım. Aktif olarak Kayıp Rıhtım’da yer almaya ve irili ufaklı yazılar yazmaya devam ediyorum.

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat için 5 yorum

 1. Zaman çarkı ile başladım almaya paylaşımınız çok güzel bana ileriye dönük planlar yapmam için fikirler verdi


Eski Yorumlar

PORTAL YORUMLARI

 1. venera seo dedi ki:

  çok güzel seçkiler elinize sağlık… bende genelde ilknoktanın fantastik kitaplarını beğeniyorum https://www.ilknokta.com/fantastik-kitaplar-m143.html

 2. Neslihan Şenel dedi ki:

  Bana göre eklenmesi gereken kitaplar:
  David Eddings’in Belgariad Beşlemesi ve devamı olan Mallorean Beşlemesi.

 3. gamerkız dedi ki:

  Locke Lamora’nın Yalanları serisi başta olmak üzere çizgi romanları da içine dahil edebileceğimiz 70 maddeden uzun bir kitap listesi gönderebilirim size. Bunlardan sadece biri olarak saydığım seri Babil Kitaplığı serisidir ki 25’den fazla kitaptan oluşur. Bir edebiyat öğretmeni olarak hiçbir çocuğa tavsiye etmem bu listedeki kitapları. Bilim kurgu eserlerini de alırsanız sanırım listem 150’yi geçer.

 4. ahmethan dedi ki:

  Ölüm Kapısı Serisi – margaret weis

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Başa dönün