Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

titus-groan-ithaki

Gormenghast Üçlemesi
Meryvn Peake


Hazal “Fırtınakıran” Çamur


Mervyn Peake’in gotik atmosferli şaheseri Gormenghast Üçlemesi, aslında sadece tek bir türe tam oturmayan aykırı bir eser de. Gelin biz ona fantastik-gotik diyelim. Ama bunu derken unutmayalım ki, (Çevirmeni Dost Körpe’nin de dediği gibi) bu esere “fantastik-gotik” deyip geçmek de imkansız. Çünkü o tek başına bir tür edebilecek cinsten, ciddi bir edebi eser.

Gormenghast bir şato ve içindeki lordlar ile leydiler de onun nefes alan birer parçası. Ancak Gormenghast öyle bir şato ki, melankoli ve mizah ögeleri içinde aynı anda barınıyor. Mizah ögesi diyorum, ama okurken gülemiyorsunuz. Karakterlerin her birinin gerek seçilen adında, gerekse fiziksel durumlarında normal zamanda gülünecek durumlar genel olarak mevcut. Fakat bununla eğlenebiliyor muyuz? Bir önceki cümlemi tekrar düşünün sevgili okurlar: Gülemiyorsunuz…

Peake’in bu fantastik-gotik diye genel anlamda tabir edebileceğimiz eseri çok ciddi bir edebiyatı da içinde barındırır. Bir yanda Gormenghast’ın felaketi olacak Steerpike, diğer yanda Groan hanedanının tek erkek çocuğu Titus karşı karşıya gelip dururken Peake’in müthiş yazım gücü ve betimlemeleri de sizi zorlamak için orada olacak. Eser hiçbir detayı atlamayacak, bir takım okurları detaycılığıyla boğacak, ama kimileriniyse yazım gücüyle mest edecek. Size şiddet, cinsellik ya da herhangi bir aksiyon da vaad etmeyecek bile.

Gormenghast Üçlemesi aslında edebiyata gönül vermişler için eşsiz bir üçleme. Çünkü doludizgin bir macera ya da soluksuz bir aksiyondan çok çok uzak bir eser bu. İşte tam da bu yüzden fantastiği çoğu zaman “çocuk edebiyatı” olarak gören yetişkinler için biçilmiş kaftan. Kendi içindeki düşünsel süreci, okumak için sabır ve birikim isteyen anlatımıyla durağan seğirli, ancak aynı zamanda tuhaf, gotik ve aynı garip çerçevede fantastik de. Genç okurların kolayca sıkılabileceği bu başyapıtı hakkıyla okuyacak, içindeki o çarpık düzende çıkış yolunu bulup, durgun bir denizi andıran sayfalarını sabırla okuyabilecekler işte tam da bu bahsettiğim kesimdir.

GÖZ ATIN  J.R.R. Tolkien'in 1968 Röportajı

Bitirirken bir de çevirmeni Dost Körpe’nin dilinden bir özet alalım:

“Bu karakterleri tuhaf, komik, hatta fantastik bulabiliriz; ama acıları, hırsları ve tutkuları son derece gerçek.”

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
1996 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde başladığım eğitim hayatımı Galatasaray üniversitesi Karşılaştırmalı Dilbilim bölümünde sürdürmekteyim. Fantastikle Harry Potter sayesinde tanışıp, okuma sevgisi kazanmış çocuklardanım. Aktif olarak Kayıp Rıhtım’da yer almaya ve irili ufaklı yazılar yazmaya devam ediyorum.

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat için 5 yorum

 1. Zaman çarkı ile başladım almaya paylaşımınız çok güzel bana ileriye dönük planlar yapmam için fikirler verdi


Eski Yorumlar

PORTAL YORUMLARI

 1. venera seo dedi ki:

  çok güzel seçkiler elinize sağlık… bende genelde ilknoktanın fantastik kitaplarını beğeniyorum https://www.ilknokta.com/fantastik-kitaplar-m143.html

 2. Neslihan Şenel dedi ki:

  Bana göre eklenmesi gereken kitaplar:
  David Eddings’in Belgariad Beşlemesi ve devamı olan Mallorean Beşlemesi.

 3. gamerkız dedi ki:

  Locke Lamora’nın Yalanları serisi başta olmak üzere çizgi romanları da içine dahil edebileceğimiz 70 maddeden uzun bir kitap listesi gönderebilirim size. Bunlardan sadece biri olarak saydığım seri Babil Kitaplığı serisidir ki 25’den fazla kitaptan oluşur. Bir edebiyat öğretmeni olarak hiçbir çocuğa tavsiye etmem bu listedeki kitapları. Bilim kurgu eserlerini de alırsanız sanırım listem 150’yi geçer.

 4. ahmethan dedi ki:

  Ölüm Kapısı Serisi – margaret weis

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Başa dönün