Netflix, Neil Gaiman’ın Meşhur Çizgi Roman Serisi “Sandman”i Diziye Uyarlıyor

Netflix yine yaptı yapacağını! Neil Gaiman'ın en önemli yapıtlarından Sandman dizi olmaya hazırlanıyor!

Kuşkusuz Neil Gaiman’ı Neil Gaiman yapan eserler arasında Sandman serisi oldukça başta gelir. Dünya çapında milyonlarca okura ulaşan ve çizgi roman kültürüne çok kıymetli katkılarda bulunan Sandman’den müjdeli haber nihayet geldi!

DC Comics/Vertigo tarafından yayınlanan ve usta yazar Gaiman’ın en meşhur çalışmalarından birisi olarak kabul edilen Sandman, 1988 ile 1996 yılları arasında yayınlanmış ve toplamda 75 sayıya ulaşmıştı. Hatta geçtiğimiz yıl, bu evrene 4 yeni çizgi roman serisinin ekleneceğini de sizlerle paylaşmıştık.

Serinin çizgi romanları dilimize önce Arkabahçe Yayıncılık, ardından Laika Yayıncılık tarafından kazandırılmıştı. Sandman’i güncel olarak bizlerle buluşturan yayınevi ise İthaki Yayınları olmuştu.

Dizi haberine gelirsek… Sandman’in uyarlama haklarını elinde bulunduran Warner Bros Television, Netflix ile görkemli bir anlaşmaya imza atmış durumda. Projenin yapımcılığında Neil Gaiman ile birlikte David S. Goyer’ı göreceğiz. Netflix’ten resmi onayı alan yapımın senaryosu, Wonder Woman filminden ve Grey’s Anatomy dizisinden de hatırladığımız Allan Heinberg’e emanet olacak.

Böylelikle yıllardan beri konuşulan, sürekli niyetlenilen ancak bir türlü gün yüzüne çıkartılamayan Sandman uyarlamasının adresi de belli olmuş oldu.

Rüyalarla kâbusların karanlık ve büyüleyici dünyasına, Rüyalar Kralı Morpheus ve diğer Sonsuzların mekânına konuk olduğumuz çizgi romanın ilk cildi şöyle tanıtılıyor:

Tüm zamanların hem en popüler, hem de eleştirmenlerce en çok beğenilen grafik romanlarından biri olan Sandman, çizgi roman dünyasında olgun ve lirik fantezinin dönüm noktası oldu. Mecranın en aranan sanatçılarının birlikte resimlendirdikleri seri, modern ve antik mitolojilerin, çağdaş kurgularla, tarihi dramalarla ve efsanelerle beraber dokunduğu zengin bir karışım.

Son zamanlarda Neil Gaiman’ın eserlerinden uyarlanan American Gods ve Good Omens dizileri gündemimizi hayli meşgul etmişti. Görünen o ki yakın gelecekte esecek fırtınanın adı da Sandman olacak.

GÖZ ATIN  Neil Gaiman'ın "Gormenghast" Uyarlamasına Doctor Who Kadrosundan Takviye

Yapımın kaç bölüm ve sezondan oluşacağı ve ne zaman bizlerle olacağına dair bir açıklama henüz gerçekleştirilmiş değil. Ancak Sandman’in, DC’nin bugüne kadarki en yüksek maliyetli dizi projesi olması bekleniyor.

Kaynak: The Verge


Bir Sandman Kısa Filmi İçin Tıklayın
Genel Yayın Yönetmeni
1993 İstanbul. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu. Çeşitli kısa ve orta metraj film projelerinde yer aldı. Öyküleri kimi dergi ve fanzinlerde yayımlandı. 2013'ten beri üç arkadaşıyla birlikte Marşandiz Fanzin'in makinistliğini yapmaya devam ediyor. İlk öykü kitabı "Ölü Dalgıcın Sonbaharı" ise Eylül 2018'de yayımlandı.

Netflix, Neil Gaiman’ın Meşhur Çizgi Roman Serisi “Sandman”i Diziye Uyarlıyor için 10 yorum

 1. Husey dedi ki:

  İnş.bu sayade kitapları artık hızlı bir şekilde çıkar türkçeye.


 2. Gurlino dedi ki:

  Netflix’e sayalım sövelim ama onların sayesinde dizi dünyası evrim geçirdi ve farklı türdeki eserler uyarlanabilir oldu. Bu yolda daha bir çok sevdiğimiz eserin dizilerine nihayet kavuşabileceğimizi düşünüyorum.

  Duydunuz değil mi Unutulmuş Diyarlar ve Ejderha Mızrağı? Allooooo, kime diyorum?


 3. mit dedi ki:

  Güzel haber. Amerikan Tanrıları ve Kıyamet Gösterisi dizilerinin başarısının da bunda katkısı olmuştur muhtemelen. İnşallah bu sefer nihayete erer ve ortaya güzel bir iş çıkar.


 4. Sandman artık epey eski bir eser olmasına rağmen ilk adaptasyonu daha yeni geliyor. Bunun için çok mu geç kalındı yoksa teknik imkanlar yeni mi olgunlaştı emin değilim ama “David S. Goyer” ismi bütün tadımı kaçırdı, o kesin. Zaten pek umudum yoktu, artık hiç yok. Da Vinci’s Demons adlı garabeti de bu yaptı bu arada. Da Vinci’yi palyaçoya, Da Vinci konseptini de bir şakaya çeviren adam Sandman’e neler yapmaz.


 5. Ben de David S. Goyer ismini görür görmez şüpheye düşenler kervanındayım.


Netflix, Neil Gaiman’ın Meşhur Çizgi Roman Serisi “Sandman”i Diziye Uyarlıyor

Netflix yine yaptı yapacağını! Neil Gaiman’ın en önemli yapıtlarından Sandman dizi olmaya hazırlanıyor!

Başa dönün