The Mandalorian Dizisine İlk Star Wars Filminden Efekt Takviyesi

The Mandalorian dizisinin görsel efektleri hakkında yeni bir bilgi ortaya çıktı. Yapımın ilk Star Wars filminden sahneler kullandığı öğrenildi.

Star Wars evreninin bilinmeyen taraflarını izleyenlere aktaran The Mandalorian dizisinin görsel efektleri hakkında yeni bir bilgi ortaya çıktı. Yapımın ilk Star Wars filminden sahneler kullandığı öğrenildi.

The Mandalorian şüphesiz ki 2019 yılının en büyük yapımlarından bir tanesiydi. Disney’in yeni açılmış olan çevrimiçi yayın platformu Disney+’ın da tanıtılmasında büyük rol oynayan The Mandalorian; Star Wars evrenine kattığı yeni karakterlerle hayranların uzun süredir hasretini çektiği yapım olmuştu. Star Wars ismini taşıyan her yapımın sadece ışın kılıçları ve kusursuz efektlerden ibaret olmadığını kanıtlayan Mandalorian hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. George Lucas tarafından ilk Star Wars filmiyle beraber kurulan Industrial Light&Magic firmasının, bu filmdeki sahneleri The Mandalorian’da da kullanıldığı öğrenildi.

ILM olarak kısaltılan bu firma, Lucas tarafından Star Wars: A New Hope filminde kullanılması için bir görüntü teknolojisi ortaya çıkarmıştı. Teknoloji şu şekilde işlemekte: Çekimler esnasında sahnenin çevresini komple saracak devasa LED ekranlar arkaplana ekleniyor. Bu sayede günümüz filmlerinin ve dizilerinin hemen hemen hepsinde kullanılan yeşil ekranların aksine, mekanlar eş zamanlı olarak oynayan oyuncuların da göreceği şekilde LED ekranlara yansıtılıyor. Böylece hem çok daha gerçekçi bir görüntü elde ediliyor, hem de oyuncuların yaptıkları işe adapte olmaları kolaylaşıyor.

The Mandalorian Sahneleri Star Wars: A New Hope’tan Alındı

ILM’in görsel efekt danışmanı Richard Bluff, ICG Magazine ile yaptığı röportaj sırasında bu teknolojinin filmler adına büyük bir bağlantı kurduğunu belirtiyor. Yani tutup eski filmler için yapılmış sahneleri, günümüz Star Wars filmlerinde de rahatça kullanabildiklerini söylüyor. Ardından bu tekniği The Mandalorian’da kullandıkları anlardan bir tanesinde ilk Star Wars filmi A New Hope’tan bir sahneyi ekleyerek gerçekleştirdiklerini şu cümlelerle anlatıyor:

“(Mando’nun uzak bir mesafedeki iki Bantha’ya baktığı sahne için:) Sadece iki sahne için tamamen hareketli, tüylü ve donanımlı Banthalar inşa etmemekte kararlıydım ve A New Hope’un sahnelerinden bir şeyler çıkarmayı önerdim. Çekim için o sahnelerden bir şeyler çıkarabileceğimi biliyordum.”

the mandalorian star wars ust

Star Wars yapımcılarının ilk filmden beri dikkat ettiği hususlardan bir tanesi, çekimlerde yer alacak her türlü yaratığın veya robotun gerçekten sanatçılar tarafından; hareketli olarak (animatronik) tasarımının yapılmasıdır. Çekimlerde fiziksel olarak var olan bu karakterler, oyuncuların tamamı kurgu olan evrende rollerine odaklanmalarını sağlayan bir ögeler haline gelmektedirler. Star Wars’un günümüz teknolojisiyle bu olaylardan kaçınması da hayli eleştirilen bir noktaydı. The Mandalorian hem eski ILM teknolojisini kullanarak; hem de bu teknoloji aracılığıyla eski sahneleri ekranlara getirerek hayranlar adına takdire şayan bir olaya daha imzasını atmış oldu.

GÖZ ATIN  Spider-Man Krizine Son Noktayı Sony Koydu

The Mandalorian 2. sezonuyla Ekim ayında Disney+’ta olacak.

CGI teknolojisi yerine bu tarz gerçekçi işlerin kullanılmasını siz nasıl buluyorsunuz? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

* * *

* The Mandalorian 1. Sezon İncelemesi: Star Wars’un Köklerine Dönüyoruz
1999 Ankara doğumluyum. Çizgi romanlar, fantastik romanlar, bilgisayar oyunları özellikle ilgili olduğum alanlar. Hacettepe Üniversitesi'nin Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde okumaktayım. 2013'ten beri serbest olarak bazı çizgi romanların ve çeşitli akademik makalelerin çevirilerini yapmaya devam ediyorum.

The Mandalorian Dizisine İlk Star Wars Filminden Efekt Takviyesi

The Mandalorian dizisinin görsel efektleri hakkında yeni bir bilgi ortaya çıktı. Yapımın ilk Star Wars filminden sahneler kullandığı öğrenildi.

Başa dönün