in ,

“Back In Black” Terry Pratchett’in Mücadele Dolu Hayatını Ekranlara Taşıyacak

Yazarlık kariyeri boyunca, 37 dile çevrilmiş 70’den fazla kitaba imza atan efsane yazar Terry Pratchett’in yarım kalmış otobiyografisinden uyarlanan yarı belgesel film Back to Black, yazarın hayatının en zorlu zamanlarına ışık tutuyor.

2015 yılının Mart ayında aramızdan ayrılan, Diskdünya‘nın unutulmaz yaratıcısı Terry Pratchett‘in ölümünden önce kaleme almaya başladığı fakat tamamlayamadığı otobiyografisi, BBC yapımı bir yarı belgesel film ile ekranlara geliyor. Kitapları dünya üzerinde 85 milyondan fazla satan fantastik edebiyatın sağlam kalesi Pratchett’in, onu yıkan Alzheimer hastalığı gölgesinde geçirdiği son yılları da bu yapımla aydınlanıyor.

Back in Black, Pratchett’in ölümünden kısa bir süre önce çekilmiş videolarının yanı sıra Paul Kaye’in yazarı canlandırıp hikayesini anlattığı ve Neil Gaiman, Val McDermid ve yıllarını onunla geçirmiş asistanı Rob Wilkins’den oluşan bir yazar grubunun yardımlarıyla tamamlanmış kısımları da içeriyor.

Yazarın hayatı boyunca karşılaştığı engellere ve çektiği sıkıntılara ışık tutan belgesel, başarının her zaman kolay kazanılmadığının altını çiziyor. Pratchett’in okul yıllarında konuşma bozuklukları yüzünden diğer çocukların kabadayılıklarına maruz kalması, gazetecilik ve erken yazarlık dönemlerinde oldukça sert eleştirilerle karşılaşması ve başarılı yazarın en sonunda onu zirvede yakalayan Alzheimer hastalığıyla mücadelesi bu tema altında incelikle işleniyor.

Yapım aynı zamanda Rob Wilkins’in yazarla anılarını anlattığı değerli bölümlere ev sahipliği yapıyor. Pratchett’in hastalığının 2007 yılında, klavyesindeki “S” harfini orada olmasına rağmen bulamaması sonucu teşhis edildiğini anlatan Wilkins, bizzat İngiltere Kraliçesi tarafından şövalyelik unvanına layık görülmüş bu büyük yazarın hastalığı karşısındaki çaresizliğini gösteren, 2014 yılından yürek burkan bir anekdotu belgeseli izleyenlerle paylaşıyor.

“Biyografi üzerinde sıkı çalıştığımız bir gündü ve o bana bir anda “Rob, Terry Pratchett öldü.” dedi. Hiçbir sebebi yokken hem de. Ben de ona “Terry bugün kaleme aldığın tüm bu kelimelere bak. Bu olağanüstü.” dedim. Ve o yeniden “Hayır hayır, Terry Pratchett öldü.” dedi.”

Son yıllarında bile aktif bir biçimde yazan ve hayatın içinde yer alan Pratchett, geri dönüşü olmayan bir döneme girmiş hastaların ötanazi haklarını savunan bir kampanyaya destek vererek ve hastalığının gölgesinde geçirdiği yıllara yedi kitap daha sığdırarak, BBC’nin de film sayfasında vurguladığı gibi bu dünyadan ayrılırken bile “son gülen” oldu.

Pratchett hakkında ufkumuzu genişletecek bu yapım ilk kez 11 Şubat günü BBC Two kanalında gösterilecek. Detaylı bilgi için BBc’nin hazırladığı sayfaya göz atabilirsiniz.

Kaynak: The Guardians

Oyla!

Beyza Taşdelen

1996 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde başladığım eğitim hayatımı Galatasaray üniversitesi Karşılaştırmalı Dilbilim bölümünde sürdürmekteyim. Fantastikle Harry Potter sayesinde tanışıp, okuma sevgisi kazanmış çocuklardanım. Aktif olarak Kayıp Rıhtım’da yer almaya ve irili ufaklı yazılar yazmaya devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CosmicZion Zine’ın 2. Sayısında İskandinav Mitolojisinden Odin Var!

Firefly Geri Dönebilir, Ama Bir Şartla!