in

Delidolu’dan Farklı Bir Distopya: “Cesurlara Davet” Çıktı!

İsviçreli yazar Dorothee Elmiger’in ilk romanı, distopik bir dünyada köklerinin izini sürmek üzere bir yolculuğa çıkan iki kız kardeşin hikâyesini anlatıyor.

Bugüne kadar birçok şahane kitabı dilimize kazandıran Delidolu, şimdi de İsviçre’nin en çok gelecek vadeden isimlerinden birini bizimle buluşturuyor. Dorothee Elmiger’in Alman edebiyatında yankı uyandıran eseri Cesurlara Davet artık Türkçede.

İlk kez 2010’da yayınlanan Cesurlara Davet, Alman edebiyatının en önemli yarışmalarından biri olan Ingeborg-Bachmann’da ikinci olarak yazarına Kelag Ödülü kazandırdı. Yetmedi Almanca yazılan ilk romanlara verilen Aspekte Edebiyat Ödülü’nün de sahibi oldu. Ayrıca aynı yıl İsviçre Kitap Ödülü’ne de aday gösterildi.

Kitabın tanıtım metni şu şekilde:
“Bilip tanıdığım tek yer burası. Artık tamamen terk edilmişlere ait, terk edilmiş bir arazi. Biz de bu enlemlerde doğmuş ve tüm iyi ruhlar tarafından
terk edilmiştik…”

Geçmişini bilmeyen kişi gelecekten ümitli olabilir mi? Meçhul bir arazide, meçhul bir zamanda, sadece kendilerinden haberdar iki kız kardeş: Margarete ve Fritzi. Ve bu meçhul arazinin altında yıllardır için için yanan dev bir kömür madeni; geçmişi, geleceği, her türlü verimliliği ve ümidi yakıp yok ediyor. Günden güne yok olan bu şehrin genç neslinin son temsilcilerinden Margarete ve Fritzi’nin tutundukları tek dal, varlığı tartışmalı eski bir nehir. Nehri bulunca, sanki her şey çözülecek. Oysa bilmedikleri ne çok sır, öğrenemedikleri ne çok bilgi var yıllar öncesine dair…

Köklerinin izini sürmek üzere yola çıkan iki kardeş geçmişin karanlık dehlizlerinde korkunç gerçeklerle yüzleşiyor. Sahte bir güven duygusuyla uyuşturulmaya çalışılan bedenlerini ve zihinlerini ayık tutmaya çabalayan Margarete ve Fritzi’yi ait olmadıkları arazilerin müttefiki kılan tek şeyse yabancılıkları oluyor.

Edebiyat çevrelerinde adından övgüyle bahsedilen İsviçreli genç yazar Dorothee Elmiger’in ezber bozan bir distopik evrende geçen ilk romanı Cesurlara Davet, okurlara karanlık ama umut dolu, deneysel ama tanıdık, karmaşık ama dengeli bir öykü vadediyor.
Romanı Türkçeye Olcay Mağden Ünal çevirmiş. Düzeltide Ayşegül Utku Günaydın, editör koltuğunda ise Ümit Mutlu var.

Cesurlara Davet’i bugünden itibaren kitapçılardan ve internet sitelerinden temin edebilirsiniz. Keyifli okumalar.

Burak Mermer

1993’te Sivas'ta doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu, ODTÜ Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları'nda yüksek lisans öğrencisi. Edebiyatı, sinemayı ve bilgisayar oyunlarını çok sever. Hayatın anlamının Radiohead şarkılarında gizli olduğuna inanmakta, başka dünyalara duyduğu tutku sayesinde yaşamayı sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kül Dağı’ndaki Kütüphane: O da Neydi Öyle?

Partilerde Kızlarla Nasıl Konuşulur? – Galaksideki Bütün Kızlar İçin Kural Aynı Aslında