Vision’ın Eisner Ödüllü İlk Cildi Sonunda Türkçe

Vision'ın kendisine bir aile "kurup" normal bir yaşam sürmek için sıradan bir mahalleye taşındığı, ödüllü macerası Marmara Çizgi aracılığıyla bizlerle.

Marvel çizgi romanlarında “farklı olanın dışlanması” konusu pek çok kereler işlenmiştir. Bilhassa da X-Men maceralarında… Ama bunun en güzel örneklerinden biri hiç şüphesiz 2015’te yayınlanmaya başlayan yeni Vision serisi.

All New All Different Marvel kapsamında kendine yepyeni bir yol çizen Vision, kendine ait maceralarının ilkinde yıllardır hasretini çektiği şeyi yapmaya karar veriyor: Bir aile kurmak. Böylece soluğu Ultron’un laboratuvarında alıyor ve kendisine çok benzeyen bir eş ile iki çocuk yaratıyor. Sonra mı ne yapıyor? Sıradan bir Amerikan mahallesine taşınıp normal bir hayat sürmeye çalışıyor…

İnsanlık, normallik ve aile kavramları üzerine yoğunlaşan serinin ilk cildinin arka kapak yazısı şöyle:

VISION insan olmak istiyor; peki bir aile kurmak, insana özgü en temel eylemlerden biri değildir de nedir? Vision da bu yüzden her şeyin başladığı yere, Ultron’un kendisini yarattığı laboratuvara dönüyor. Kaderine ilk kez baş kaldırdığı, bir insan olabileceğini hayal ettiği o yerde ailesini kuruyor. Bir eş, Virginia. Lise çağındaki ikizler, Viv ile Vin. Hepsi Vision’a benziyor. Hepsi onun güçlerine sahip ve en büyük dileğini paylaşıyor: Sıradan olmanın önlenemez arzusu. Onlar artık komşumuz ve hepimizi öldürebilecek güce sahipler. Ne sorun çıkabilir ki?

Her ailedeki gibi Vision ailesinde de sırlar var ama onlarınki ölümcül ve bu yüzden de mutlu aile tabloları dağılmakta. Yalanlar, yalanları izleyecek; ceset, ceset üstüne yığılacak. Trajedi kapıda ve bu trajedi, gerçekleştiği takdirde android Avenger ile Dünya’nın En Kudretli Kahramanları arasında yıkıcı bir yüzleşmeye yol açacak, Vision bir daha eskisi gibi olamayacak.

Tom King’in yazdığı, Gabriel Hernandez Walta, Michael Walsh & Jordie Bellaire’in resimlediği, Eisner ödüllü Vision (2015) #1-12 serisi bütünüyle ilk kez bu ciltte toplanıyor.

Çevirisini Emre S. Taşkıran‘ın, editörlüğünüyse Berna Sirman‘ın yaptığı çizgi roman Marmara Çizgi etiketiyle bizlerle buluşuyor. Süper kahraman çizgi romanlarında farklı bir tat arıyorsanız yurt dışında hayli olumlu yorumlar alan bu cildi kaçırmayın deriz.

GÖZ ATIN  Yine Marmara, Yine Örümcek!
Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor. Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Vision’ın Eisner Ödüllü İlk Cildi Sonunda Türkçe için 7 yorum

 1. galeme dedi ki:

  İlk cildi deyince bir an acaba iki cilt olarak mı yayımlayacaklar diye düşündüm. Fakat bütün sayıları olması gerektiği gibi tek seferde veriyorlar.

  Muazzam bir seridir. Kesinlikle kütüphaneme ekleyeceğim iş başı yapınca.


 2. mit dedi ki:

  Devamı gelmedi mi bu serinin? Tüh… Ben 12’den sonra devam etmiştir diye düşünmüştüm. Kontrol etmeden yazarsam olacağı bu işte :expressionless:


 3. galeme dedi ki:

  Yok gelmedi. 12 sayılık bir seri olarak yazıldı.


 4. Husey dedi ki:

  Aynen bütün çıkmış sayıları içinde tek cilt halinde basıldı.Hikayesi nasıl visionu ben avengers’den hatırlıyorum fazla ahım şahım bir karekter değildi.


 5. Orijinal dilinde okuyup aşık olmuştum. Hala kütüphanemde güzel bir yeri vardır. Sonunda çevrilmiş :heart:

  Tom King’e saygılar :slight_smile:


Vision’ın Eisner Ödüllü İlk Cildi Sonunda Türkçe

Vision’ın kendisine bir aile “kurup” normal bir yaşam sürmek için sıradan bir mahalleye taşındığı, ödüllü macerası Marmara Çizgi aracılığıyla bizlerle.

Başa dönün