in ,

Kadim Bir Erkek Savaşçıya Ait Olduğu Düşünülüyordu: 2.600 Yıllık Kalıntılar, 12 Yaşındaki Bir Kız Çocuğuna Ait Çıktı

Erkek bir savaşçıya ait olduğu düşünülen kalıntılar, modern tekniklerle yeniden değerlendirildi. Sonuçta kemikler 12 yaşında bir kız çocuğuna tarihlendi.

2.600 Yıllık Savaşçı Kalıntısı Kız Çocuğu - Amazon
- Reklam -
- Reklam -

Genç savaşçı, 1988’deki kazı sonrasında ilk bulgulardan yola çıkılarak erkek olarak tanımlanmıştı. Ancak modern bilimden faydalanan yeni teknikler, onun Amazon kadınlarını hatırlatak gerçek kimliğini ortaya çıkardı.

1988 yılında Marina Kilunovskaya ve Vladimir Semyonov liderliğindeki bir araştırma ekibi, şimdilerde Rusya’ya bağlı Tuva Cumhuriyeti topraklarına gömülü genç bir savaşçının kısmen mumyalanmış kalıntılarına rastlamıştı.

İlk zamanlar mezarında son derece iyi korunmuş olan ve yüz bölgesindeki bir siğil halen daha görülebilen mumyalanmış cesedin dövüşmekte yetenekli genç bir erkeğe ait olduğu düşünülmüştü.

- Reklam -

Aradan geçen 32 yılın ardından yeni teknolojilerin yardımıyla araştırmacılar farklı bir sonuca ulaştı. Genç savaşçının aslında kadın ve muhtemelen Yunan edebiyatında da isimleri anılan ünlü Amazon savaşçılarından biri olduğu ortaya çıktı.

2.600 Yıllık Savaşçı Bir Amazon Kadınıydı

Kilunovskaya ve ekibi, genç savaşçının cesedinin M.Ö. 6. yüzyılın başlarına, yani yaklaşık 2.600 yıl öncesinden kaldığını tahmin ediyor. Araştırmacılar mezarın içinde tipik olarak onurlu savaşçılara atfedilen bir dizi eşya buldular.

Gömüde karşılaşılan eşyalar arasında yaklaşık 1 metre uzunluğunda huş ağacından bir yay, bir balta ve her biri yaklaşık 68 santimetre boyundaki on oktan oluşan bir dizi silah bulunuyordu. Okların üretildiği malzeme ise çeşitlilik gösteriyordu. Biri kemikten, ikisi ahşaptan, geri kalanı ise bronzdan yapılmıştı.

2.600 Yıllık Savaşçı Kalıntısı Kız Çocuğu - Amazon Sibirya

Bunlara ek olarak genç savaşçı ayrıca bir gömlek ve açık kahverengi bir altlıkla gömülmüştü. Kıyafet, Cırboğa ailesinden bir kemirgenden yapılmış diz altı kruvaze bir kürk manto ile örtülmüştü. İyi korunmuş kafatasının üzerine ise deri bir başlık oturtulmuştu.

Kazıda, kadın mezarlarında yaygın olarak kullanılan ayna ya da boncuklara rastlanılmaması nedeniyle cesedi keşfeden ilk ekip genç savaşçıyı erkek olarak sınıflandırmıştı.

Genetik Testler Sonucu Değiştirdi

Yıllar sonra ceset üzerinde genetik testler yapma fırsatı doğduğunda Kilunovskaya ve ekibi bu şansı kaçırmadı.

Halihazırda St. Petersburg Maddi Tarih Kültürü Enstitüsü’nde araştırmacı olan Kilunovskaya bu durumu şu sözlerle ifade ediyor:

- Reklam -

“Yakın zamanda gömülü savaşçının cinsiyetini, yaşını ve genetik bağını belirlemek için testler yapma şansı bize sunuldu. Memnuniyetle kabul ettik ve son derece çarpıcı bir sonuç elde ettik.”

Kemiklerin paleogenetik analizi, savaşçının erkek olarak tanımlanmasının doğru olmadığını ortaya çıkardı. Testler Kharis Mustafin, Irina Alborova ve yüksek lisans öğrencisi Alina Matsvai tarafından Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü Tarihsel Genetik, Radyokarbon Analizi ve Uygulamalı Fizik Laboratuarı’nda gerçekleştirildi. Yapılan testlerde genç savaşçının 12 ila 13 civarında olduğu tahmin edilen yaşı da doğrulandı.

Savaşçı Kız Çocuğu - Amazon

İskit Sosyal Hayatında Yeni Bir Kapı Aralanıyor

Kilunovskaya, testlere ilişkin ise bu yorumlarda bulunuyor:

“Bir kızın tahta bir tabutta gömüldüğünü gösteren genom çapında dizileme sonuçları beklenmedikti. Bu, İskit toplumunun sosyal tarihine yönelik incelemelere yeni bir boyut açıyor ve bizi ister istemez Herodot sayesinde varlığını koruyan Amazonlar efsanesine geri götürüyor.”

Genç savaşçının kadın kimliğinin ortaya çıkarılması, efsanevi Amazon savaşçılarının var olduğuna işaret eden tek keşif değil. Ocak 2020’de bir Rus mezarının içinde üç nesil antik Amazon kadın savaşçısının kalıntıları da bulunmuştu.

Kadın askerlerin antik tarihteki rolüne ilişkin anlayışın teknolojik imkanlarla birlikte gelişmeye devam edeceği düşünülüyor.

Peki siz bu yanlış anlaşılmanın giderilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: All thats Interesting

M. Yusuf Kaba

2002 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim hayatıma devam ediyorum. İlgi alanlarım arasında kitaplar, animasyon yapımları ve oyunlar yer alıyor. Aynı zamanda amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

House of the Dragon 2. Sezon 4. Bölüm Red Dragon and the Gold Reyting ve Puanlar

Yeni “House of the Dragon” Bölümü, 2. Sezonun Reyting Rekorunu Kırdı

Megalopolis Çizgi Roman

Francis Ford Coppola’nın “Megalopolis” Filmi Çizgi Romana Uyarlanıyor