in ,

Clint Eastwood’un Spagetti Western Türünü Başlatan Filmi “A Fistful of Dollars” Yeniden Çekiliyor

“A Fistful of Dollars” yeni bir uyarlama ile sinemalara geliyor. Clint Eastwood’un başrolünde yer aldığı “Bir Avuç Dolar” filmi spagetti western türünü başlatan yapım olarak biliniyor.

A Fistful of Dollars Filmi Yeniden Çekiliyor
- Reklam -
- Reklam -

A Fistful of Dollars filmi yeniden beyaz perdeye taşınıyor. Sergio Leone’nin yönettiği ve Clint Eastwood’un başrolünde yer aldığı 1964 yapımı Bir Avuç Dolar, “spagetti western” türünün öncüsü olarak biliniyor ve şimdi yeni bir uyarlama ile sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Sinema tarihinin en önemli western filmlerinden biri olarak kabul edilen klasik yapımın yeniden çekimi, Hollywood’un deneyimli isimlerinden Gianni Nunnari’nin (300) ve Simon Horsman’ın (Magazine Dreams) kurduğu Euro Gang Entertainment şirketi tarafından yürütülüyor. Ekibe, İtalyan yapım ustası Enzo Sisti (Ripley) ve ilk filmin yapımcısı olan Roma merkezli Jolly Film de katılıyor.

A Fistful of Dollars, isimsiz bir silahşorun, açgözlülük, gurur ve intikam duygularıyla parçalanmış bir kasabada iki rakip aileyi birbirine düşürerek kendi çıkarı için kullanmasını konu alıyor. Film, 1960’ların ortalarında vizyona girdiğinde sadece spagetti western türünün doğuşuna öncülük etmekle kalmadı, aynı zamanda Clint Eastwood’un kariyerinin de başlangıç noktası oldu. Ayrıca ünlü besteci Ennio Morricone’nin de tanınmasına katkıda bulundu.

- Reklam -

A Fistful of Dollars Yeniden Sinemaya Uyarlanıyor - Bir Avuç Dolar

A Fistful of Dollars’ın büyük başarısı For a Few Dollars More (Birkaç Dolar İçin) ve The Good, the Bad and the Ugly (İyi, Kötü ve Çirkin ) gibi Eastwood’un başrolde olduğu iki devam filmiyle birlikte ikonik bir üçlemenin ortaya çıkmasını sağladı. İlginç bir şekilde A Fistful of Dollars’ın kendisi de Akira Kurosawa’nın klasik yapıtı Yojimbo’nun gayri resmi bir yeniden çevrimi olarak biliniyor.

Yeni A Fistful of Dollars Filmi Ne Zaman Vizyona Girecek? Başrolde Kimler Yer Alacak?

Yeni uyarlama hakkında henüz çok fazla detay açıklanmamış olsa da projenin İngilizce olması bekleniyor. Senarist, çekim tarihi ve oyuncu kadrosu gibi önemli bilgiler ise henüz netleşmedi. Bu filmin ilk önemli yeniden çevrimi olacak. Daha önce 2019’da duyurulan bir TV dizisi projesi hayata geçirilememişti.

Projenin arkasındaki isimlerden Gianni Nunnari, The Departed ve Se7en gibi filmlerin yapımcılığını üstlenmiş deneyimli bir isim. Simon Horsman ise Hulu’nun Legacy: The True Story Of The LA Lakers belgesel dizisinin yapımcılarından biri. Enzo Sisti ise The Talented Mr. Ripley, The English Patient ve The Passion of the Christ gibi ödüllü yapımlarda görev almış saygın bir yapımcı.

Clint Eastwood'un Spagetti Western Türünü Başlatan Filmi "A Fistful of Dollars" Yeniden Çekiliyor

Enzo Sisti, A Fistful of Dollars yeniden çevrimi hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

- Reklam -

“Bu klasik filmin yeniden çekiminde Gianni ve Simon ile çalışmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu film, Avrupa sinemasında 500’den fazla western filmin çekilmesine ilham veren yeni bir alt türün doğmasını sağladı.”

Gianni Nunnari ve Simon Horsman da yeni proje hakkında heyecanlarını şu sözlerle dile getirdi:

“Enzo, film endüstrisinin en deneyimli yapımcılarından biri ve bu inanılmaz projede onunla ortak olmaktan büyük şans duyuyoruz. Sergio Leone’nin klasik eserine yakışır bir yeniden çekim yapmaya kararlıyız.”

İlginizi çekebilir: En İyi Western Filmleri

Bir Avuç Dolar’ın yeniden çekilecek olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, sinema dünyasından daha fazla gelişme için bizleri Google News’ten takibe alabilirsiniz.

Kaynak: Deadline

Ayşe Yılmaz

Ankara doğumlu, Antalya'da yaşıyor. Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun. Hayalleri arasında iyi bir İngilizce öğretmeni olmak veya çevirmenlik yapmak var. İngilizce dışında Almanca da bilmekte. Boş zamanlarında kitap okumayı, yürüyüş yapmayı ve arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi sever.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

  Clint Eastwood yok, tutmaz bence. Clint Eastwood’un ayrı havası var.

 2. Avatar for alper alper dedi ki:

  Çeksinler bakalım, sövecek bir şeyimiz daha olur. :slight_smile:

 3. Avatar for Akuma_Blade Akuma_Blade dedi ki:

  Casting’i bekliyorum, sonra anlarız, üzüm yemeye mi gelmişler, bağcı dövmeye mi?

 4. Avatar for kolombre kolombre dedi ki:

  Dashiell Hammett’in Red Harvest’inin uyarlamasıdır Kurosawa ve Leone filmleri. Bir üçüncü uyarlama da Bruce Willis ve Christopher Walken’li Last Man Standing’dir.

 5. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  Uyarlaması çok mantıklı gelmese de madem böyle bir fikirleri var, oğlu Scott oynasın. Başka türlü kimse ısınamaz Bay Hiç Kimse’ye. Ha, Christian Bale, Tom Hardy veya Matthew McConaughey de olabilir. Ama, sırf film popüler olup izlensin diye gidip Chris Hemswort’ü oynatırlar, içine … filmin.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Omniscient Reader's Viewpoint Animesi Kesinleşti (Video)

Yeni “Solo Leveling” Animesi “Omniscient Reader’s Viewpoint” Kesinleşti (Video)

Shrek 5 Filmi Vizyon Tarihi

DreamWorks’ten Yıllar Sonra Gelen Bataklık Bileti: “Shrek 5” Filminde Vizyon Tarihi Belli Oldu