in , ,

Antik Mezopotamya’da Egemenliğin Tanrısal Kökleri – Vahyettin Aygün | Haftanın Kitabı #329

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta Vahyettin Aygün’ün teolojiden siyasal iktidara uzanan bir yolculuğu anlatan “Antik Mezopotamya’da Egemenliğin Tanrısal Kökleri” kitabı var.

Antik Mezopotamya'da Egemenliğin Tanrısal Kökleri - Vahyettin Aygün | Haftanın Kitabı #329
- Reklam -
- Reklam -

Antik Mezopotamya’da Egemenliğin Tanrısal Kökleri | Künye

Yazar: Vahyettin Aygün
Alt Başlık: Teolojiden Siyasala İktidar
Yayınevi
: Nostos Yayınları
Sayfa Sayısı: 96
Çıkış Tarhi: Eylül 2003

Antik Mezopotamya’da Egemenliğin Tanrısal Kökleri – Vahyettin Aygün | Arka Kapak Tanıtımı

Antik Mezopotamya'da Egemenliğin Tanrısal Kökleri - Vahyettin Aygün

- Reklam -

Mezopotamya, kadim bir toprak parçası olarak, güneşin, ayın ve yıldızların kozmik dansının, yerin ve göğün gizemli birlikteliğinin, tanrıların, insanların ve inançların izlerini taşır. Mezopotamya’yı kavramak, kutsal bir senfoni olarak düşünebiliriz; tanrıların, doğanın ve insanoğlunun birbirleriyle mistik bir uyum içindeki dansını anlamakla mümkündür. Bu bölge, kutsal gök cisimlerinin uyumlu hareketleriyle dikkat çekerken, yerin sıcak kucaklayıcılığı ve göğün derinliği arasında kutsal bir evlilik gibi bir birlik yaratır.

Mezopotamya’nın derinlerinde saklı olan anlam, kozmik güçlerin birbirleriyle etkileşimi ve birbirlerini tamamlamasıyla ortaya çıkar. Güneşin ışığıyla ayın gizemi birleşir ve yıldızların ilahi izleriyle bir araya gelir. Bu evrensel ritim, kutsal varlıkların doğaüstü güçlerini yeryüzünde hissettirirken, insanların ve inançların da bu büyüleyici düzene dahil olduğunu gösterir.

Vahyettin Aygün Kimdir? | Hayatı ve Özgeçmişi

Vahyettin Aygün, 1986 yılında Adana’da doğdu. İlk ve orta öğretimini Adana’da tamamladıktan sonra 2004 yılında Adana Ramazan Atıl Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini 2011 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü, Sümeroloji Anabilim Dalı’nda tamamladı. 2012 yılında İçişleri Bakanlığı bünyesinde kamu görevine başladı.

2015 yılında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalı’nda “Eski Mezopotamya Kavimlerinde Yaratılış” başlıklı tezi ile yüksek lisans eğitimini tamamladı. Bu çalışmasında, Mezopotamya uygarlıklarının evrene, dünyaya ve yaratılışa bakış açılarını derinlemesine inceledi.

- Reklam -

Aygün, 2021 yılında Ankara Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi dalında “Kadim Mezopotamya’da Egemenlik ve Tanrı Diyalektiği” başlıklı tezi ile ikinci yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Halen kamu görevini sürdüren Aygün, çeşitli dijital platformlarda mahlasla köşe yazarlığı yapmaktadır. Uluslararası dergilerde yayınlanan makaleleriyle tanınan Aygün, özellikle Eskiçağ Mezopotamya’sı üzerine yaptığı çalışmalarla tanınıyor.

Antik Mezopotamya’da Egemenliğin Tanrısal Kökleri kitabı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Benzer içerikler için bizi Google News üzerinden takip edebilirsiniz.


* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Agatha All Along Dizisi Geliyor: İşte İlk Fragman

“WandaVision”ın Devamı Niteliğindeki Marvel Dizisi “Agatha All Along”tan İlk Fragman

Netflix Türkiye Abonelik Ücretleri Yeni Zam

Netflix Türkiye Abonelik Ücretleri 2024’te İkinci Defa Zamlandı