in , ,

Arıların Tarihi – Maja Lunde | Haftanın Kitabı #323

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta Norveçli yazar Maja Lunde’nin ekolojik felaket temalı bilimkurgu romanı “Arıların Tarihi” var.

Arıların Tarihi - Maja Lunde | Haftanın Kitabı #323
- Reklam -
- Reklam -

Arıların Tarihi | Künye

Yazar: Maja Lunde
Çeviri: Dilek Başak
Yayınevi: Delidolu Yayınları
Orijinal Adı: Bienes historie
Orijinal Dili: Norveççe
Editör: Ümit Mutlu
Düzelti: Ayşegül Utku Günaydın
Kapak Tasarımı: Handverk
Grafik Uygulama: Aslı Kurt
Sayfa Sayısı: 384
Çıkış Tarhi: Şubat 2024

Arıların Tarihi – Maja Lunde | Arka Kapak Tanıtımı

Arıların Tarihi - Maja Lunde

- Reklam -

Yarınlarımızın umudu sarı-siyah kanatlarda saklı…

Norveçli yazar Maja Lunde’nin, 40’tan fazla ülkede 4 milyonu aşkın okura ulaşan çoksatanı Arıların Tarihi, küresel bir ekolojik felaketi odağına alırken dünya ve insanlık tarihine üç ayrı zaman diliminden, bambaşka kıtalarda yaşayan üç insanın gözünden bakan, tedirgin edici bir bilimkurgu romanı.

Dünü, bugünü ve yarını bal peteği kadar muazzam ve bir kadar da lezzetli bir kurguda kesiştiren bu çarpıcı distopya, doğaya hükmetme inancından asırlardır vazgeçmeyen insanlığın önlenemeyen kibrine vakur bir duruşla yaklaşıyor.

Sarı-siyah kanatların altına sığınıp aile kavramının çöküşünü irdeleyen kitap, seçimleriyle kaderlerine boyun eğen (yahut kafa tutan) ebeveynler ile çocuklarının kırılgan duygularını kusursuz bir yetkinlikle yansıtıyor.

1852. Hertfordshire, İngiltere. İnsanlar arıların davranış biçimlerini anlamaya çalışıyor, arıları çok daha büyük randımanla çoğaltmaya, elde edecekleri ürünleri artırmaya uğraşıyor.
2007. Ohio, ABD. İnsanlar arı ölümlerinin nedenlerini araştırıyor. Ansızın başlayan koloni çöküşleri önce tarımı, sonra dünya çapında besin zincirini, sonra da diğer hayvanları etkiliyor.
2098. Siçuan, Çin. İnsanların artık tek bir gayesi, tek bir hedefi var: Bir gün daha hayatta kalıp, boğazlarından tek bir lokma daha geçebilmesini sağlamak. Çünkü arısız bir dünya, yaşayamıyor.

William, George ve Tao; insanın doğadan üstün olduğu yanılgısıyla arı kovanına çomak sokmaktan çekinmeyen üç kırılgan ruh, geçmişten geleceğe uzanan bir hikâyenin başkahramanlarına dönüşüyorlar…

Arılar olmasa hayatımız nasıl olurdu? İnsanlar neden arıları rahat bırakmıyor? Arıların kendi yavrularını beslemek için salgıladıkları o altın renkli hazineye, insanlar niçin hücum ediyor? Peki, doğa bu kısır döngüye bir son vermek için daha neyi bekliyor?

- Reklam -

250 yıllık bir yok oluşun anatomisini çizen Arıların Tarihi, okurlara çağrısal bir metin sunarken belleklerden hiç çıkmayacak bir iz bırakmayı da ihmal etmiyor: “Bizim böceklere ihtiyacımız var, ancak onların bize ihtiyacı yok.”

“Kökleri geçmişe uzanan distopik bir roman.” – Los Angeles Times

Maja Lunde Kimdir? | Hayatı ve Özgeçmişi

Maja Lunde

1975 yılında Oslo’da doğdu. Edebiyata 2012’de, ilk çocuk kitabı Over grensen (Sınırı Aşmak) ile atıldı. 2015’te, yetişkinler için yazdığı ilk roman Bienes historie (Arıların Tarihi) ile büyük çıkış yakalayarak bir anda Norveç’in çoksatan yazarları arasına girdi; kitap onlarca dile çevrildi, Norveç Kitapçılar Birliği Ödülü’nü kazandı, 2017’de Almanya’da en çok okunan kitap oldu. Norveç’te kendi kuşağının en başarılı yazarları arasında gösterilen, kitapları kırktan fazla ülkede okunup dünya çapında dört milyondan fazla satan Lunde, çocuklar ve yetişkinler için yazmayı sürdürüyor.

Arıların Tarihi kitabı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Benzer içerikler için bizi Google News üzerinden takip edebilirsiniz.


* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Akrep ve Örümceklerin En Eski Atası Ortaya Çıktı

Akrep ve Örümcek Gibi Eklem Bacaklıların Bilinen En Eski Atası Ortaya Çıktı: 478 Milyon Yaşında

Naruto Animesi Yeni Bölümler - 20. Yıl

“Naruto” Animesi 17 Yıl Sonra Yeni Bölümler ile Geri Dönüyor