in , ,

Ayten Gökçer Hayatını Kaybetti: Tiyatro ve Sinemanın Usta Oyuncusuna Veda

Ayten Gökçer 84 yaşında yaşamını yitirdi. Türk tiyatrosu ve sineması önemli bir oyuncusunu daha sonsuzluğa uğurladı.

Ayten Gökçer 84 Yaşında Hayatını Kaybetti
- Reklam -
- Reklam -

Tiyatro ve sinema dünyasının önemli yıldızlarından Ayten Gökçer, 84 yaşında hayata veda etti. Usta sanatçının ölümü, pek çok ünlü isim tarafından büyük bir üzüntüyle karşılandı.

Tiyatro sahnesinin güzelliği, sıcak kişiliği ve eşsiz oyunculuk yetenekleriyle hafızalara kazınan Gökçer, ardında derin izler bıraktı.

Usta oyuncunun cenazesi, 15 Mayıs Çarşamba günü öğle namazını müteakip, eşi Cüneyt Gökçer’in yanına Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilecek. Gökçer’in kızı Aslı Gökçer Oba da annesi için, “Çok sevdik seni annem,” diyerek sanatçıya veda etti.

- Reklam -

1940 yılında Ankara’da doğan Ayten Gökçer, 1952 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’nın bale bölümüne başladı ve 1958’de Ankara Devlet Tiyatrosu’na katıldı.

Kariyeri boyunca birçok ödül kazanan Gökçer, 1988 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanına layık görüldü. My Fair Lady, Yedi Kocalı Hürmüz ve Kim Korkar Hain Kurttan? gibi tiyatro tarihinin unutulmaz oyunlarında başrol üstlenen Gökçer, Taçsız Kral, Anneler Günü ve 501 Numaralı Hücre gibi sinema filmlerinde de kamera karşısına geçti. Aynı zamanda Çat Kapı ve Yılan Hikâyesi gibi dizilerde aldığı rollerle de akıllarda yer etti.

Ayten Gökçer 84 Yaşında Hayatını Kaybetti

Devlet Tiyatroları’nın eski genel müdürü olan Lemi Bilgin, “Türkiye’de değil de dünyanın başka bir yerinde olsaydı bu ismin değeri daha iyi anlaşılırdı,” diyerek usta sanatçının uluslararası düzeydeki başarılarına vurgu yapmıştı.

Ayten Gökçer’in Ardından… Birçok İsim Usta Sanatçıyı Andı

Tiyatro ve sinema camiasından pek çok isim, Gökçer’in ardından taziye mesajları paylaştı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sosyal medya hesabında, “Sanatıyla ardında derin izler bırakan kıymetli sanatçımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm sanat camiamıza başsağlığı diliyorum,” ifadelerini kullandı.

Usta oyuncunun rol arkadaşlarından Meltem Cumbul, “Müthiş iyi bir tiyatro oyun repertuvarına sahipti,” diyerek Gökçer’i övdü. Melek Baykal ise “Güzelliğiyle sahnede olduğumu unutturuyordu,” sözleriyle Gökçer’in sahne büyüsünü anlattı.

- Reklam -

Güven Honka ise, “Canım Ayten Gökçer’in vefat haberini üzüntüyle öğrendim. Bu dünyadan müthiş iyi bir oyuncu geçti. Mekanı cennet olsun, nurlarda uyusun. Başta kızı Aslı Gökçer Oba’ya ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Çok üzgünüm.” sözleriyle oyuncuyu andı.

Ayten Gökçer Yaşamını Yitirdi

Ayşenil Şamlıoğlu ise Gökçer’i, “Sahnede kendi ışığını yansıtan çok yetenekli bir aktrist,” olarak tanımladı.

Melek Baykal, Gökçer’in son anlarına dair anılarını paylaştı:

“Üç gece önce rüyasında gördüm. O kadar güzel ve şıktı ki… ’Ben gidiyorum. O kadar güzel bir yere gidiyorum ki Melek, onun için şık gitmem gerekiyor’ dedi.”

Sizler Ayten Gökçer’i en çok hangi rolleriyle hatırlayacaksınız? Duygularınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.


Güncel gelişmeler ve daha fazlası için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Ayşe Yılmaz

Ankara doğumlu, Antalya'da yaşıyor. Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun. Hayalleri arasında iyi bir İngilizce öğretmeni olmak veya çevirmenlik yapmak var. İngilizce dışında Almanca da bilmekte. Boş zamanlarında kitap okumayı, yürüyüş yapmayı ve arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi sever.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Allah rahmet eylesin.

  2. Avatar for SJack SJack dedi ki:

    Huzur içinde uyusun.

  3. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

    Huzur içinde uyusun.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

House of the Dragon 2. Sezon - Ejderhaların Dansı - Fragman

Westeros’ta ‘Ejderhaların Dansı’ Başlıyor: “House of the Dragon” 2. Sezondan Yeni Fragman

Barbarella Filmi Yönetmen - Edgar Wright - Sydney Sweeney

Sydney Sweeney’nin Başrolünde Yer Alacağı Yeni “Barbarella” Filminin Yönetmeni Edgar Wright Olacak