in , ,

Küresel Tanıtımı IGN’e Emanet: “Kâbus 22” Yapımcısının Yeni Projesi “Black State”ten İlk Fragman

Türkiye’nin ilk AAA oyunu olmayı hedefleyen “Black State” oyunu için ilk fragman IGN tarafından paylaşıldı.

Black State: Türk Stüdyonun Yeni Oyunundan İlk Fragman
- Reklam -
- Reklam -

Black State oyunundan ilk fragman yayınlandı. Kâbus 22 oyunu ile tanınan Motion Blur tarafından geliştirilen yeni oyun, dünya genelinde geniş bir kitleye hitap etmeyi hedefliyor.

Takvimler 2006 yılının son günlerini gösterirken “Son Işık Stüdyosu” tarafından geliştirilen, yayınlandığı dönem Türk oyuncusundan olumlu yorumlar alan ve dünya çapında satışa çıkan ilk Türk yapımı oyun olan Kâbus 22 piyasalarda yerini almıştı. Kadir Demirden tarafından kurulan ve 2013 yılında unvan değişikliğine giderek Motion Blur Oyun Stüdyosu adını alan stüdyo, Kâbus 22’nin çıkışından yaklaşık 18 yıl sonra geliştirdiği yeni bir projeyle oyunseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Black State Oyunu Üzerinde Uzun Süredir Çalışılıyor

Black State: Türk Stüdyonun Yeni Oyunundan İlk Fragman

- Reklam -

Oyun geliştirmeye ilgi duyan ve sektöre meraklı kullanıcılara oyun dünyasına dair tecrübelerin aktarıldığı bir YouTube kanalı olan “lorem ipsum”da, ekipten isimlerin filmler, sanat yahut teknolojiye yönelik ürettiği içerikler yer alıyor. Bu kanalda paylaşılan videolarda, stüdyonun genel müdürü olan Demirden, 13 Aralık 2011 tarihinde üzerinde çalışmaya başladıklarını açıkladığı yeni projeye ilişkin şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Yayınlanacak trailer videosunda sinematik bulunmuyor, tamamen oyun içi görüntüler kullandık. Ne yapabildiğimizi göstermek için böyle olmasını hedefledik. 3A seviyesini yakalamaya çalışacağız her anlamda. Yakın zamanda bir benzerine rastlamayacağınız bir yapım olacak.”

İşte Black State Oyunundan İlk Fragman

YouTube video

(Fragmanı YouTube üzerinden izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.)

TPS bakış açısına sahip bir aksiyon gizlilik oyunu olan Black State’in foto realistik grafiklere sahip olduğu görülüyor. Hangi platformlara çıkış yapacağı ve çıkış tarihi gibi detayların henüz paylaşılmadığı oyun, Türkçe dil desteği ve seslendirmeye sahip olacak.

Bilimkurgu temalı olduğu fragmandan anlaşılan oyunda karakter, Mimarlar olarak bilinen esrarlı bir bilim insanı topluluğu tarafından gizli bir göreve davet ediliyor. Her kapının yeni ve beklenmedik yerlere açıldığı bu evrende, oyuncu bilinmeyenle yüzleşecek ve hakikati örten perdenin ardındaki gerçeği ortaya çıkarmaya çalışacak.

Gizlilik elementleri içeren bir yaklaşım sunan oyun, geniş bir silah ve taktik araç yelpazesine sahip olacak. Elit insan savaşçılardan savaş makinesi robotlara çok çeşitli düşman türleriyle karşılaşacağı yapımda, oyuncuyu bekleyen bölüm sonu canavarları da bulunacak. Uzun menzilli silahların yanı sıra yakın dövüş elementlerine de yer vermesi, 100’ü aşkın bitirici hamle animasyonu ve sahne geçişlerinde yükleme ekranına ihtiyaç duymayacak oluşu ile Black State, oyunseverlere görsel bir şölen yaşatmayı amaçlıyor.

Küresel Çapta Tanıtımını IGN Gerçekleştiriyor: "Kâbus 22"nin Yapımcılarının Yeni Projesi "Black State"in İlk Fragmanı Yayınlandı

- Reklam -

Hikâye temelli oynanışa sahip oyunun açık dünya yapısına sahip olmayacağı açıklandı. Ekip aynı zamanda ilk fragmanda paylaşılan sahnelerin buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu, nihai sürümün oyuncuya fragmanda gösterilenden çok daha fazlasını sunacağını belirtiyor.

Süreci Anlatan Bir Belgesel Yayınlanacak

Motion Blur Oyun Stüdyosu’nun hedefi, sadece yerelde değil küresel seviyede de başarıyı yakalamak. Küresel düzeyde şartların bir hayli ağır olduğunu belirten Demirden, sektörde karşılaştıkları en büyük zorluklardan birinin daha önce ülkemizden çıkmış yüksek prodüksiyonlu ve uluslararası çapta ses getirmiş bir oyun bulunmayışından kaynaklı güvensizlik olduğunu ve bunu değiştirmek istediklerini söylüyor:

“Her zaman küresel çapta ses getirecek bir oyun yapmak istedik. Globalde şartlar çok zor. Türkiye’den çok iyi bir oyun çıkmadan, birisi çıkıp yumruğu atmadan, global seviyede Türkiye’ye bakış değişmeyeceği için adeta bir kar küreyici gibi yolu açalım, bundan sonra gelenler rahat etsin istedik.”

Black State Oyun Fragmanı

Projenin geliştirme sürecine ilişkin belgesel niteliğinde bir çalışmanın da hazırlık aşamasında olduğu ve ileri bir tarihte böyle bir video serisinin de yayınlanması ve elde edilen bilgi birikiminin paylaşılmasının planlandığı gelen bilgiler arasında. Bu sayede gelecekte oyun geliştirmek isteyenlerin yararlanabileceği bir bilgi kütüphanesi yaratılacak.

Türkiye’den büyük bütçeli oyunlarla ve devasa stüdyolarla boy ölçüşecek nitelikte bir yapımın çıkacağı düşüncesi oyuncuları sosyal medya üzerinden şimdiden heyecanlandırmış durumda. Black State’in başarılı olup olmayacağını ise zaman gösterecek.

Sizce Motion Blur Oyun Stüdyosu, Black State ile küresel çapta ses getiren bir oyuna imza atmayı başarabilecek mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynaklar: Lorem Ipsum YouTube Kanalı: 1, 2 | Vikipedi: 1, 2 | IGN

M. Yusuf Kaba

2002 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim hayatıma devam ediyorum. İlgi alanlarım arasında kitaplar, animasyon yapımları ve oyunlar yer alıyor. Aynı zamanda amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Anadolu'nun Kayıp Dili Kalaşmaca Yeniden Keşfedildi

Anadolu’nun Gizemli ve Kayıp Dillerinden “Kalaşmaca” Çözüldü: Binlerce Yıllık Sır Perdesi Aralanıyor

Elden Ring Animesinden İlk Fragman

Hayran Yapımı “Elden Ring” Animesi Geliyor: İlk Fragman Yayınlandı