in ,

Antik Yunan Tanrısı Hermes’in 2 Metrelik Heykeli Bulgaristan’daki Kazılarda Ortaya Çıkarıldı

Bulgaristan’daki Antik Roma kanalizasyonunun kazısı sırasında arkeologlar tarafından Yunan tanrısı Hermes’in 2 metrelik heykeli gün yüzüne çıkarıldı.

Bulgaristan'da Yunan Tanrısı Hermes'in Heykeli Bulundu
- Reklam -
- Reklam -

Bulgaristan’ın güneydoğusunda Yunanistan sınırına yakın bir bölgede gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sırasında Antik Yunan tanrısı Hermes’in yaklaşık 2 metre boyutunda bir heykeli keşfedildi. Heylek, Kral II. Philip tarafından M.Ö. 356-339 yılları arasında kurulan Heraclea Sintica antik kentinde, bir Roma kanalizasyonunun kazısı esnasında ortaya çıktı.

Kazı ekibinin başındaki arkeolog Lyudmil Vagalinski, heykelin son derece iyi korunmuş durumda olduğunu belirtti. “Başı sağlam. Çok iyi durumda,” diye açıklama yapan Vagalinski, mermer heykelin kanalizasyona yerleştirilip toprakla örtüldüğünü söyledi. Bu durumun, Hristiyanlığın Roma İmparatorluğu’nun resmi dini olarak kabul edilmesi ve pagan sembollerinin yasaklanması döneminde gerçekleşmiş olabileceğini düşünüyor.

Bulgaristan Hermes Heykeli Bulundu

- Reklam -

Antik Kentin Sırları: 2 Metrelik Hermes Heykeli Kanalizasyondan Çıktı

Heykelin, antik Yunan orijinalinin bir Roma kopyası olduğu belirtildi.

“Pagan olan her şey yasaklanmıştı ve yeni ideolojiye katılmışlardı, ancak görünen o ki eski tanrılarını da korumaya çalışmışlar.”

Heraclea Sintica, M.S. 388 yılında meydana gelen büyük bir depremle büyük zarar görmüş ve sonrasında hızlı bir çöküş sürecine girmişti. M.S. 500 yılına gelindiğinde ise tamamen terk edilmişti. Şu anda Bulgaristan’ın Rupite köyü olarak bilinen bölgede yer alan antik kent, 2007 yılından beri arkeolojik kazılara ev sahipliği yapıyor.

Yunan Tanrısı Hermes’in 2 Metrelik Heykeli Bulgaristan’daki Kazılarda Ortaya Çıkarıldı

Heykelin bulunuşu, antik dönemde Heraclea Sintica’nın önemini ve zenginliğini bir kez daha gözler önüne seriyor. Arkeologlar, heykelin kanalizasyona özenle yerleştirilmiş olmasını, Hristiyanlığın yayılmasına rağmen halkın eski inançlarını tamamen terk etmediğinin bir işareti olarak yorumluyor.

- Reklam -

Bulgaristan’daki kazı çalışmaları devam ederken, bölgede başka önemli eserlerin de ortaya çıkarılabileceği düşünülüyor. Şimdiye kadar yapılan incelemelerde, seramik maskeler üreten büyük bir atölye ve henüz keşfedilmemiş bir antik tiyatroya ait izler de tespit edildi.

Yunan Mitolojisinde Hermes Kimdir?

Yunan Mitolojisinde Hermes Kimdir?

Yunan mitolojisinde Hermes, tanrıların habercisi olarak bilinir. Yolcuların, hırsızların ve yalancıların koruyucusu olmanın yanı sıra, ruhları yeraltı dünyasına veya Hades’e götürmekle de görevlidir. Zekâsı ve kavrayışı nedeniyle aynı zamanda hırsızların tanrısı olarak da kabul edilir.

Sizler de Bulgaristan’daki geçmiş döneme ait bu bulgularla ilgili yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takibe alabilirsiniz.

Kaynak: New York Post

Ethem Yekta Ulaş

21 yaşındayım ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okuyorum. Çocukluğumdan beri bir şeyler üretmeyi seviyorum ve farklı alanlarda deneyim kazanmak istiyorum. Tutkum, öğrenme isteğim ve bu alanlarda kendi tarzımı oluşturma çabamla ilerlemeye devam ediyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Antikythera Düzeneği Ay Takvimi

Dünyanın En Eski Bilgisayarı ‘Antikythera Düzeneği’nin Sırrı Çözüldü: Mısır Değil, Yunan Ay Takvimini Takip Ediyor

Paramount, Skydance ile Birleşiyor

Sinema Sektöründe Bir Devrin Sonu: Paramount, Skydance ile Birleştiğini Duyurdu