in ,

Emma Stone ve Nathan Fielder, Satranç Dünyasına Damga Vuran Carlsen ve Niemann Hile Skandalını Perdeye Taşıyor

Checkmate filmi geliyor. Magnus Carlsen ve Hans Niemann arasında yaşanan olayları konu alan yapım, A24 imzası ile beyaz perdeye taşınıyor.

Checkmate Film Magnus Carlsen ve Hans Niemann - Emma Stone Nathan Fielder
- Reklam -
- Reklam -

Checkmate filmi için çalışmalar başladı. Bağımsız yapım stüdyosu A24, Ben Mezrich’in kitabından uyarlanacak yapımın adaptasyon haklarını 7 haneli açıklanmayan bir teklif karşılığında satın almayı başardı. Emma Stone ve Nathan Fielder, Magnus Carlsen ve Hans Niemann arasında gerçekleşen satranç maçı skandalının film uyarlamasında işbirliği yapacak.

Bugüne dek beş defa Dünya Satranç Şampiyonu olmuş Norveçli satranç büyük ustası Magnus Carlsen’in 2022 yılında Hans Niemann ile arasında geçenler, satranç dünyasında geniş yankı uyandırmıştı.

The Social Network ve Dumb Money kitaplarıyla tanınan Amerikalı yazar Ben Mezrich’in eserinden uyarlanan yapımın ardında ise son olarak A24 yapımı The Curse dizisi ile izleyicilerin karşısına çıkan Nathan Fielder ve Emma Stone yer alıyor.

- Reklam -

Checkmate Film Hakları için Birçok Stüdyo Yarıştı

Variety’nin haberine göre film haklarını almak için çok sayıda yayın platform ve stüdyo ciddi bir yarışa girdi. Kazanan ise 7 rakamlı bir teklifle A24 oldu. The Hollywood Reporter’a konuşan bir kaynak, stüdyonun teklifi çok kısa süre içerisinde ve hızlı bir şekilde kabul ettirmeyi başardığını açıkladı.

Checkmate Film Emma Stone Nathan Fielder

Nathan Fielder’ın projeyi yöneteceği, Emma Stone ve ortağı Dave McCarry’nin de filmin yapımcılığını üstleneceği bildirildi.

Geçmişte çok sayıda ses getiren projeye imza atan A24’un en başarılı filmlerinden biri, başrollerini Michelle Yeoh ve Ke Huy Quan’ın paylaştığı 2022 yapımı Everything Everywhere All At Once’tı. Stüdyo yakın zamanda distopik savaş filmi Civil War ile izleyicilerin karşısına çıktı.

Mezrich’in eseri “satranç tarihinin en büyük skandalını” konu alıyor. The Guardian’ın aktardığına göre Carlsen, müsabaka sırasında Niemann’ı hile yapmakla suçlamıştı.

- Reklam -

Eylül 2022’de Sinquefield Kupası sırasında gerçekleşen olayda Magnus Carlsen kariyerinde ilk defa büyük bir turnuvadan çekilmiş ve Hans Neimann’ın hile yaptığını öne sürmüştü. Chess.com sitesi daha sonra yayınladığı 72 sayfalık bir raporda, Neimann’ın “muhtemelen hile yaptığını” kabul etmişti.

Checkmate Film Magnus Carlsen ve Hans Niemann

Checkmate filmi için henüz bir vizyon tarihi açıklanmadı. Yapımda Carlsen ve Neimann’ı kimlerin canlandıracağı da şu an için bilinmiyor.

Checkmate filmi hakkındaki ilk izlenimlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google Haberler’den takibe alabilirsiniz.

Kaynak: Collider

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for SpaceMarine SpaceMarine dedi ki:

    Nathan For You’yu da aşırı tavsiye ediyorum bilmeyenler için. Hazır yeri gelmişken. :joy: Nathan böyle işleri çok iyi yapıyor. Bakalım bu film nasıl olacak.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Pitch Perfect 4 Filmi - Mükemmel Uyum

Romantik Komedi Serisi Devam Ediyor: “Pitch Perfect 4” Filmi Yolda

Sokak Kodcusu: Sedat Kapanoğlu Kitabı Türkçede Çıktı

Ekşi Sözlük Kurucusu Sedat Kapanoğlu’nun “Sokak Kodcusu” Kitabı Türkçede