in , ,

Çukur – Hiroko Oyamada | Haftanın Kitabı #322

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta Japon yazar Hiroko Oyamada’nın Franz Kafka ve “Komşum Totoro” esintili romanı “Çukur” var.

Çukur - Hiroko Oyamada | Haftanın Kitabı #322
- Reklam -
- Reklam -

Çukur | Künye

Yazar: Hiroko Oyamada
Çeviri: Hüseyin Can Erkin
Yayınevi: Siren Yayınları
Orijinal Adı: Ana
Kapak Resmi: Ayşegül Karakaş
Sayfa Sayısı: 96
Çıkış Tarhi: Ekim 2022

Çukur – Hiroko Oyamada | Arka Kapak Tanıtımı

Çukur - Hiroko Oyamada

- Reklam -

Çağdaş Japon edebiyatının gelecek vaat eden yazarlarından Hiroko Oyamada’nın kaleminden hem Franz Kafka hem Komşum Totoro esintileri taşıyan Akutagawa ödüllü bir roman: Çukur.

Oyamada, geçici işini bırakarak tayini çıkan eşiyle taşraya taşınan Asa’nın hikâyesini anlatıyor. İşsizliğin hayatında açtığı boşluğu keşfederken bir tavşan deliğinden aşağıya yuvarlanan Asa, kendi yaşamını, yaşamında oynadığı rolü irdeliyor ve bir seçim yapmak zorunda kalıyor.

Gündelik hayatın kanıksanmış fakat rahatsız edici ayrıntılarıyla ince ince örülü Çukur, çocukluktan yaşlılığa, evden işe uzanan zorunlu rotalarda, özgünlüğe pek değer vermeyen bir dünyada sınırlarda bir kadının portresini çiziyor.

“Sürreel ve büyüleyici. ” – The New York Times

Hiroko Oyamada Kimdir? | Hayatı ve Özgeçmişi

Hiroko Oyamada

1983 yılında Hiroşima’da doğan ve büyüyen Hiroko Oyamada, çağdaş Japon edebiyatının en özgün ve sarsıcı seslerinden biri olarak kabul ediliyor.

- Reklam -

Oyamada’nın yazarlık serüveni, bir otomobil fabrikasında çalıştığı dönemdeki deneyimlerinden ilham aldığı Fabrika adlı romanıyla başladı. Yazar bu eseriyle yeni yazarlara verilen Shincho Ödülü’nü kazanarak kendisini edebiyat dünyasına tanıttı. Fabrika, çalışma hayatının monotonluğunu ve yabancılaştırıcı etkisini etkileyici bir dille dile getirerek, eleştirmenler tarafından büyük beğeni topladı.

Oyamada’nın asıl çıkış noktası ise, prestijli Akutagawa Ödülü’nü kazandığı Çukur adlı romanı oldu. Çukur, tek bir delikten yukarı bakmaya mahkûm bir kadının hikâyesini fantastik bir kurguyla anlatıyor. Roman, gerilim dolu atmosferi ve insan psikolojisini derinlemesine inceleyen yapısıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Franz Kafka ve Mario Vargas Llosa gibi yazarları onu etkileyenler arasında anan Hiroko Oyamada, bugün çağdaş Japon edebiyatında genç kuşağın en çok dikkat çeken isimlerinden biridir.

Eserlerinde Franz Kafka ve Mario Vargas Llosa gibi yazarlardan etkilendiği belirten Hiroko Oyamada, gerçekçi tasvirleri fantastik öğelerle harmanlama yeteneği ve sıradanlığın altındaki karanlığı ortaya çıkarmadaki ustalığı ile günümüz Japon edebiyatının en özgün ve ilgi çekici yazarları arasında yer alıyor.

Çukur kitabı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Benzer içerikler için bizi Google News üzerinden takip edebilirsiniz.


* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Those About to Die Dizisi - Anthony Hopkins

Anthony Hopkins’li Roma İmparatorluğu Dizisi “Those About to Die” Yolda | İlk Bakış

Scarlett Johansson Sesine Benzeyen ChatGPT Sesi Kaldırıldı

OpenAI, Scarlett Johansson’ın Sesi Gibi Duyulan ChatGPT Sesini Kullanımdan Kaldırdı