in , ,

Aydın Doğan’ın Medyadan Çekilme Hamleleri Devam Ediyor: Doğan Burda Dergi Grubu, 10 Milyon Dolara Satıldı

Doğan Burda Dergi Grubu, 10 milyon dolar karşılığında bir yatırım fonu grubuna satıldı. Böylelikle Aydın Doğan, 1979’da atım attığı medya sektöründe önemli bir iş kolundan daha vazgeçmiş oldu.

Doğan Burda Dergi Grubu Satılıyor - Aydın Doğan
- Reklam -
- Reklam -

Doğan Burda Dergi Grubu, 10 milyon dolar bedelle Re-Pie grubuna bağlı Alt Capital Holding, Re-Pie Portföy Yönetimi AŞ ve Altun Capital GSYO’ya satıldı.

Bünyesinde Atlas, Atlas Tarih, All About Space, Popular Science, Level, Chip, Elele, Ekonomist, İstanbul Life ve Heygirl gibi farklı sektörlerden onlarca dergi bulunan Doğan Burda Dergi Grubu el değiştiriyor.

Türkiye’nin en büyük dergi grubu olarak anılan Doğan Burda; Doğan Holding ve Alman Hubert Burda grubu ortaklığıyla 1988’de kurulmuştu.

- Reklam -

Yıllık 12 milyon basılı, 15 milyon ise dijital erişime sahip olan Doğan Burda 50’den fazla derginin yayıncılığını üstleniyor ve 14 uluslararası derginin Türkiye’deki yayımını gerçekleştiriyordu.

Doğan Burda Dergi Grubu Satıldı

Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre Doğan Burda Dergi Grubu toplam 10 milyon dolar bedelle el değiştiriyor.

Bu kararla beraber Doğan Holding ve Burda Gmbh, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama AŞ’deki hisselerini devretmiş olacak. Re-Pie Portföy Yönetim Grubu, Doğan Holding’in elindeki %38.22 hisseyle Burda Gmbh’ye ait %38.09 hisseyi toplam 10 milyon dolara satın alacak.

Doğan Burda Dergi Grubu Satıldı

Şirketin kalan %23.69 hissesi ise Borsa İstanbul’da işlem görüyor. Hisseler Re-Pie grubuna bağlı veya ilişkili şirketler olan Alt Capital Holding, Re-Pie Portföy Yönetimi AŞ ve Altun Capital GSYO’ya geçti. Taraflar arasında yapılan pay devir sözleşmesine göre Doğan Holding’in %56, Burda Gmbh’nin ise %44 hissesine sahip olduğu Dergi Pazarlama Planlama ve Ticaret AŞ şirketi değerleme raporunda belirlenecek rakama göre alıcılara devredilecek.

Sabah Grubu’nun sahibi olduğu Turkuaz Dergi ile beraber Türkiye’deki dergi sektörünün öncü oyuncularından olan Doğan Burda, artık Re-Pie grubuna bağlı fon grupları tarafından yönetilecek.

- Reklam -

Doğan Grubu, Medyadan Tamamen Çıkmış Değil

CNN Türk, Kanal D, Hürriyet, Posta ve Fanatik, Doğan Haber Ajansı ve D Smart gibi markaları çatısı altında bulunduran Doğan Medya Grubu 2018’de Demirören Holding’e, kitap mağazası D&R ise Turkuvaz Grubu’na satılmıştı. Ancak Doğan Burda Dergi Grubu bu anlaşmaların dışında tutulmuştu. Şimdi ise Doğan Holding medyadaki bir başka kolundan daha vazgeçmiş oldu.

Aydın Doğan

Öte yandan basında, “Aydın Doğan Medya Sektörüne Veda Etti” başlıklarla anılan gelişme ise Doğan Holding’in internet sitesinde yazanlara göre tam anlamıyla gerçeği yansıtmıyor.

Doğan Holding 2007’de yayın hayatına başlayan Kanal D Romanya’nın, Doğan Yayınları’nın, 2000 yılında kurulan Doğan Music Company’nin, YouTube Müzik kanalı NetD’nin ve Slow Türk müzik radyosunun sahibi konumunda olmayı sürdürüyor.

Siz Doğan Burda Dergi Grubu’nun satılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google Haberler’den takip edebilirsiniz.

Kaynak: Bloomberg HT, Gazete Oksijen

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for wehrnise wehrnise dedi ki:

    Umarım dergiler yayın hayatına devam eder, zaten üç ayda bir çıkıyor artık

  2. Avatar for sunbae sunbae dedi ki:

    Popular Science’ı takip ediyordum. En son Mart-Nisan sayısı çıkmıştı. Yeni sayı niye gelmiyor derken sebebi belli oldu.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Netflix Türkiye Abonelik Ücretleri Yeni Zam

Netflix Türkiye Abonelik Ücretleri 2024’te İkinci Defa Zamlandı

Mısır Defineciler Mezar Soygunu Çocuk Ölümü

Mısır’da Defineciler, ‘Koruyucu Cinlerin Yardımını Almak’ Amacıyla 8 Yaşındaki Bir Çocuğu Öldürdü