in ,

Moon Knight ve Bloodshot’ın Yaratıcısı Don Perlin, 94 Yaşında Hayatını Kaybetti

Don Perlin 94 yaşında hayata veda etti. Çizgi roman ve Marvel ile adını duyuran çizer, Moon Knight’ın orak yaratıcısı olarak tanınıyordu.

Don Perlin 94 Yaşında Hayatını Kaybetti
- Reklam -
- Reklam -

Marvel ve Valiant’ın usta çizeri Don Perlin, 94 yaşında hayata veda etti. Çizgi roman dünyası efsanevi bir ismi daha kaybetti.

Don Perlin’in ölüm haberini, kızı Elaine Perlin sosyal medya hesabından duyurdu.

27 Ağustos 1929’da New York’ta doğan Don Perlin, 1940’ların sonunda Fox Features’ta ilk çizgi romanını çizerek kariyerine adım attı. 1950’lerde Atlas (sonradan Marvel Comics) ve Harvey Comics için korku hikâyeleri çizerken, Charlton’da savaş temalı çizgi romanlar üzerine çalıştı. 1962-1973 yılları arasında tam 11 yıl Charlton’da kaldı.

- Reklam -

1970’lerin başında Marvel’a geçen Perlin, Werewolf by Night, Ghost Rider, Man-Thing ve The Defenders gibi popüler serilerde çizimler yaptı. Kariyerinin en önemli anlarından biri ise 1974’te Werewolf by Night’ın 32. sayısında ilk kez ortaya çıkan Moon Knight karakterinin yaratılmasıydı.

Don Perlin Moon Knight

Perlin, Moon Knight’ın tasarımında büyük rol oynadı. Yazarı Doug Moench ile birlikte Marvel’ın yeni kostümlü kahramanını geliştirdiler. Perlin o dönemi şöyle anlatıyor:

“Marvel, satışları artırmak için yeni bir kostümlü kahraman istemişti. Moon Knight’ı ortaya çıkardık ama ardından bir süre ses çıkmadı. Sonradan canlandırıldı fakat ben sürece dahil edilmedim.”

Don Perlin, Karakterleriyle İlgili Bazı Çalışmalar Nedeniyle Hayal Kırıklığına Uğramıştı

1991’de Marvel’dan ayrılan Perlin, sonrasında Valiant Comics’e katıldı. Burada yaratıcı gücünü Bloodshot, Solar, Shadowman ve Magnus Robot Fighter gibi çizgi romanlara yansıttı. Valiant’taki en büyük eseri ise Kevin VanHook ve Bob Layton ile birlikte Bloodshot karakterini yaratmak oldu. Karakter, daha sonrasında Bloodshot: Durdurulamaz Güç adıyla 2020’de vizyona giren ve başrolünde Vin Diesel’in yer aldığı bir beyaz perde uyarlaması da almıştı.

- Reklam -

Don Perlin Bloodshot

Bloodshot hakkında Perlin “O karakterle çok şey yaptım. Yaratma sürecinde önemli bir rol oynadım. Belki de çizdiğim en sevdiğim karakterdi,” diyordu. Ancak serinin ilerleyen sayılarında Bloodshot’un görünümü fazla değiştirilince hayal kırıklığına uğramıştı.

Uzun bir kariyere imza atan Perlin, son yıllarda hayranları için Moon Knight karakterini sıkça çizdi. Yetenekli çizerin ardından çizgi roman dünyası büyük bir üstadı daha kaybetmenin acısını yaşıyor.

Don Perlin’in yaptığı işler arasında hangileri dikkatinizi çekti? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: Comic Book

Ethem Yekta Ulaş

21 yaşındayım ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okuyorum. Çocukluğumdan beri bir şeyler üretmeyi seviyorum ve farklı alanlarda deneyim kazanmak istiyorum. Tutkum, öğrenme isteğim ve bu alanlarda kendi tarzımı oluşturma çabamla ilerlemeye devam ediyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Assassin's Creed Shadows Oyun Detayları - Fiyat - Çıkış Tarihi - Fragman

Japonya’da Geçecek Yeni “Assassin’s Creed” Oyunu “Shadows”tan İlk Fragman Yayınlandı: İşte Tüm Detaylar

3 Cisim Problemi 2. Sezon Onayı

Netflix’in “3 Cisim Problemi” Dizisi 2. Sezon Onayını Aldı