in ,

“Açlık Oyunları” Serisinin Başkan Snow’u Donald Sutherland 88 Yaşında Hayata Veda Etti

Donald Sutherland yaşamını yitirdi. “Açlık Oyunları” film serisinde canlandırdığı Başkan Snow rolü ile hatırlanan Emmy ödüllü aktör, 88 yaşında aramızdan ayrıldı.

Donald Sutherland - Açlık Oyunları - Ölüm Haberi
- Reklam -
- Reklam -

Donald Sutherland yaşama veda etti. Tüm zamanların en popüler Kanadalı oyuncuları arasında yer alan aktör; son dönemlerde Açlık Oyunları, Aşk ve Gurur ve Ad Astra gibi yapımlarla hatırlanıyordu.

Primetime Emmy Ödülü ve Altın Küre başta olmak üzere birçok ödüle sahip olan Donald McNichol Sutherland, ayrıca Akademi Ödülü adaylığı almamış en iyi aktörler arasında anılıyordu.

Deadline’ın haberine göre Sutherland uzun süren bir hastalık sürecinin ardından Miami’de hayata veda etti.

- Reklam -

17 Temmuz 1935’te Kanada’nın New Brunswick eyaletindeki Saint John’da doğan Donald Sutherland, gençliğinde yerel bir radyo istasyonunda muhabirlik yaptı. Oyunculuk kariyeri için 1957’de Kanada’dan ayrılarak Londra Müzik ve Dramatik Sanatlar Akademisi’ne eğitim almaya gitti. The Avengers ve The Saint gibi İngiliz TV yapımlarında; Die! Die! My Darling! ve Dr. Terror’s House of Horrors gibi İngiliz korku filmlerinde ufak tefek rollerde yer aldı.

Donald Sutherland Gençlik

İlk büyük çıkışını ise Lee Marvin ve Charles Bronson ile birlikte başrolleri paylaştığı yıldızlarla dolu savaş filmi The Dirty Dozen’daki Vernon Pinkley rolüyle yaptı. Film ciddi yankı uyandırdı ve Sutherland bu sayede kariyerini Hollywood’a taşıma fırsatı buldu.

Donald Sutherland Ardında 70 Yıllık Bir Film ve Dizi Kariyeri Bıraktı

1970’ler Donald Sutherland için verimli bir dönem oldu. 1970’te savaş komedisi M*A*S*H filminde Clint Eastwood ile birlikte oynadı. Ardından Oddball rolünde yer aldığı soygun filmi Kelly’s Heroes’ta rol aldı.

Ertesi sene klasik gerilim filmi Klute’ta Jane Fonda ile birlikte başrol oynayarak dikkatleri üzerinde toplamaya devam etti. 1970’lerdeki önemli yapımları arasında ise Venedik’te geçen psikolojik korku filmi Don’t Look Now; Philip Kaufman’ın 1978 yapımı Invasion of the Body Snatchers’ın yeniden çevrimi ve Sutherland’ın daha genç bir hayran kitlesine ulaşmasını sağlayan üniversite komedisi Animal House yer alıyordu.

1980’ler ve 90’lar ise Sutherland’ın Robert Redford’un yönetmenlik yaptığı Ordinary People; genç Will Smith’in yer aldığı Six Degrees of Separation ve Robert De Niro ile birlikte oynadığı Ron Howard imzalı Backdraft gibi birçok önemli filmde rol aldığı dönemdi.

Donald Sutherland - Açlık Oyunları Başkan Snow - Ölüm Haberi

- Reklam -

Donald Sutherland son yıllardaki en ses getiren rolü ise Açlık Oyunları serisinin ikonik karakterlerinden Başkan Snow oldu. Aktör ayrıca bilimkurgu filmi Ad Astra ve korku yapımı Mr. Harrigan’s Phone’da da rol aldı.

Geniş ve güçlü filmografisine rağmen Sutherland hiçbir zaman Akademi Ödülleri’ne aday gösterilmedi. 2017’de ise onur ödülü Oscar’ının sahibi oldu. Ayrıca Kanada’nın en önemli ödüllerinden Kanada Nişanı’na layık görüldü.

Oyuncunun oğlu Kiefer Sutherland, X (eski Twitter) platformu üzerinden babasını anarak şunları söyledi:

“Bence sinema tarihinin en önemli aktörlerinden biri. İyi, kötü veya çirkin… Hiçbir rol hiç onu yıldırmadı. Yaptığı işi sevdi ve sevdiği işi yaptı. Bundan daha fazlası istenemez. İyi yaşanmış bir hayat.”

Donald Sutherland hakkındaki hislerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Collider


Kayıp Rıhtım’ı Google News, Facebook, X ve Instagram üzerinden takip edebilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Penguin Dizisi - Gotham - Fragman

“The Batman” Filmiyle Aynı Evreni Paylaşan “The Penguin” Dizisinden Yeni Fragman

Stonehenge Anıtı İklim Aktivisti Protesto Just Stop Oil

İklim Aktivistleri, 5.000 Yıllık Stonehenge Anıtına Turuncu Toz Boya Sıktı