in ,

Dünya Büyüklüğünde Yeni Bir Gezegen Keşfedildi (Ancak Bir Sorun Var)

Astronomlar, Güneş Sistemi dışında Dünya benzeri bir gezegen keşfettiklerini duyurdu. Ancak bu heyecan verici haberin bir de karanlık yüzü var.

Dünya Büyüklüğünde Yeni Bir Gezegen Keşfedildi
- Reklam -
- Reklam -

Uzayın derinliklerinden Dünya’ya çarpıcı benzerlikler gösteren ancak aynı zamanda büyük farklılıklar barındıran bir gezegen haberi geldi. SPECULOOS (Search for Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars) projesi kapsamında keşfedilen SPECULOOS-3b, Dünya’ya yakın büyüklükte olmasına rağmen muhtemelen atmosferden yoksun olması ile dikkat çekiyor.

MIT, Liège Üniversitesi ve daha birçok kurumdan astronomlar tarafından tespit edilen bu yeni gezegen, soğuk ve Jüpiter benzeri bir yıldızın etrafında dönüyor. Sadece 55 ışık yılı uzaklıktaki bu yakın komşu, büyüklüğü ve kayalık yapısıyla Dünya’yı andırıyor. Ancak benzerlikler burada bitiyor çünkü yeni keşfedilen dünya muhtemelen atmosfere sahip değil.

Nature Astronomy dergisinde yayımlanan çalışmada, araştırmacılar SPECULOOS teleskop ağını kullanarak buldukları SPECULOOS-3b’nin Dünya boyutlarında ve muhtemelen havası olmayan bir gezegen olduğunu doğruluyor. Bu soğuk cüce yıldızın ev sahipliği yaptığı gezegen, Güneş’ten çok daha küçük ve soğuk. Buna rağmen yıldıza son derece yakın olduğundan dolayı devasa miktarda radyasyona maruz kalıyor. Gezegen, yıldızının etrafında sadece 17 saatte bir tur atıyor, yani bir yılı Dünya’daki bir günden daha kısa sürüyor.

- Reklam -

SPECULOOS-3b - Dünya benzeri bir gezegen

Dünya Büyüklüğündeki Gezegenin Atmosferini Yoğun Radyasyon Yok Etmiş Olabilir

Araştırmacılar gezegenin bu kadar yoğun ve aralıksız radyasyona maruz kalmasının, bir zamanlar var olan atmosferini buharlaştırdığını ve gezegenin şimdi havası olmayan, çıplak bir kayalık küre haline geldiğini düşünüyor. Eğer gezegen gerçekten atmosferden yoksunsa, bilim insanları yüzeyindeki kayaların bileşimini ve jeolojik süreçlerin izlerini inceleyebilir. Örneğin gezegenin kabuğunda bir zamanlar magma okyanusu, volkanik aktivite ve levha hareketleri olup olmadığını araştırabilirler.

MIT’den Julien de Wit şunları söylüyor:

“SPECULOOS-3b, yüzey özelliklerini sınırlandırmaya çalışabileceğimiz ilk gezegen. Bu gezegende adeta ekzogezegen jeolojisi yapmaya başlayabiliriz.”

Keşif, 2021’de SPECULOOS teleskop ağının soğuk cüce yıldızlardan gelen ışıkta bir azalma izlediğiyle başladı. 2022’de MIT’nin Artemis teleskobu daha net sinyaller yakaladı ve gözlemler arttı. Sonunda gezegenin varlığı kanıtlandı.

- Reklam -

SPECULOOS Teleskop

Atmosfersiz bir dünya olduğu düşünülen SPECULOOS-3b, James Webb Uzay Teleskobu ile daha ayrıntılı incelenmeye uygun konumda. Araştırmacılar teleskobu kullanarak gezegenin yüzey detaylarını analiz etmeyi umuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Güneş Sistemi Dışında İlk Kez Kayalık Bir Gezegende Yoğun Atmosfer Tespit Edildi

Sizce Dünya’ya benzer ancak atmosfere de sahip olan ötegezegenleri ne kadar sürede gözlemlemeye başlayacağız? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: MIT

Ethem Yekta Ulaş

21 yaşındayım ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okuyorum. Çocukluğumdan beri bir şeyler üretmeyi seviyorum ve farklı alanlarda deneyim kazanmak istiyorum. Tutkum, öğrenme isteğim ve bu alanlarda kendi tarzımı oluşturma çabamla ilerlemeye devam ediyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Maxton Hall 2. Sezon Onayı

Prime Video’da İzlenme Rekorları Kıran “Maxton Hall” Dizisi 2. Sezon Onayını Aldı

Ella Purnell - The Scurry - Oyuncu Kadrosu

“Fallout”un Yıldızı Ella Purnell, Korku Komedisi “The Scurry” Filminde ‘Katil Sincaplara’ Karşı Mücadele Edecek