in , ,

“Fransa’nın Excalibur’u” Durandal Kılıcı, 1.300 Yıl Kayaya Saplı Kaldıktan Sonra Gizemli Bir Şekilde Ortadan Kayboldu

Efsanelere konu olan Durandal kılıcı, 1.300 yıldır saplı olduğu kayadan çalınarak gizemli bir şekilde ortadan kayboldu.

Durandal Kılıcı Fransa - Excalibur Çalındı
- Reklam -
- Reklam -

Efsanevi kılıç Excalibur’a Güney Fransa’nın cevabı olarak anılan Durandal kılıcı, bir kayanın üzerinde yüzlerce yıl bekledikten sonra geçen günlerde ortadan kayboldu.

Fransa’nın güney topraklarındaki Lot bölgesindeki Rocamadour Tapınağı’nın yakınlarındaki kılıç, yerden 10 metre yüksekte bir kayanın üzerine saplı duruyordu.

Kasaba halkı için bir tür turistik cazibe olan Durandal kılıcının ortadan kaybolmasıyla birlikte yerel güvenlik güçleri bir soruşturma başlattı.

- Reklam -

Durandal, Fransız edebiyatının epik anlatıları arasında yer alan La Chanson de Roland’da geçen efsanevi bir paladin (şövalye) olan Roland’a aitti. Roland, Şarlman’ın komutanlarından biri olarak görev yapıyor ve İspanya’ya yapılan kutsal kutsal bir sefer sırasında bu kılıcı taşıyordu. Efsanelerde anlatılanlara göre kılıcın içinde Aziz Petrus’a ait bir diş ve Meryem Ana tarafından giyilmiş cübbeden bir parça da bulunuyordu. Bu gibi kalıntılar, kılıcı kutsal kılıyordu. Yerel inanışlara göre Durandal yok edilemezdi ve var olan en keskin kılıçtı. Kılıç, tek bir darbe ile devasa kayaları ortadan ikiye yarabilirdi.

La Chanson de Roland

Fransız kültürel mirasının bir parçası olan Durandal, efsanede Roland ölmeden önce düşmanlarının eline geçmemesi amacıyla ünlü şövalye tarafından Rocamadour’un sarp kayalıklarına saplanmıştı.

Efsanevi Durandal Kılıcı Çalındı: Yerel Halk Tepkili

Yerel yönetimden sorumlu belediye başkanı Dominique Lenfant, yaşanan hadiseden ötürü kasabanın perişan durumda olduğunu söyledi. Lenfant, Fransız gazetesi La Dépêche’e verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“Durandal’ı özleyeceğiz. Yüzyıllardır Rocamadour’un bir parçası ve hiçbir rehber ziyaretçilere bu kılıcı göstermeden oradan geçmez. Rocamadour, kendi özünden bir parçasının çalındığını hissediyor. Bu efsanevi bir kılıç olsa bile, köyümüzün ve bu kılıcın kaderleri iç içe geçmiş durumda.”

Durandal Kılıcı Fransa

- Reklam -

Polis, kılıcın yerden 10 metre yükseklikteki kayadan kim tarafından ve nasıl alındığını çözmek için soruşturma yürütüyor.

Paris’teki ortaçağ temalı Cluny Müzesi, 2011 yılında kılıcı sergilemek istediğinde bölge halkı belediye meclis üyesinden bir temsilci ve bir güvenlik görevlisini yolculuk boyunca kılıca eşlik etmesi amacıyla vazifelendirmişti.

Rocamadour, 2016 yılında Fransa’nın en sevilen köyü seçildi. Köy aynı zamanda kendi adıyla da anılan keçi peyniriyle de ünlü.

Durandal Kılıcı Fransa - Excalibur

Durandal sık sık efsanevi Büyük Britanya Kralı Arthur’un Excalibur adlı kılıcıyla kıyaslanırdı.

Sizce çalındığı iddia edilen kılıcın akıbeti nasıl olacak? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: The Telegraph

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    O kılıcı oraya kim, neden sokmuş ?

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Nehrin Ötesine, Ağaçların İçine - Ernest Hemingway

Ernest Hemingway’in “Nehrin Ötesine, Ağaçların İçine” Kitabı Yıllar Sonra Yeniden Türkçede

Endonezya En Eski Hikaye Kaya Sanatı Mağara Resmi

Endonezya’daki 51.200 Yıllık Mağara Resmi, Bilinen En Eski Hikâyeli Kaya Sanatı Oldu