in ,

Elon Musk Twitter’daki CEO’luk Görevini Bırakıyor: Yerine Geçecek Kişi Belli Oldu

Elon Musk tartışmalı Twitter CEO’luğu görevinden ayrılıyor. Ünlü iş insanı, kendisinden sonra Linda Yaccarino’nun yerine geçeceğini duyurdu.

Elon Musk Twitter Yeni Ceo
- Reklam -

Elon Musk geçen yıl satın aldığı ve CEO’luk koltuğuna geçtiği Twitter’daki yönetim pozisyonunu değiştirmeye hazırlanıyor. SpaceX ve Tesla’nın da patronu olan Musk, Twitter’ın CEO’luğunu Linda Yaccarino’ya devredecek.

Satın alma süreci bir tür yılan hikâyesine dönen, mahkeme aşamasındayken yeniden masaya oturulmasıyla 44 milyar dolara noktalanan Elon Musk’ın Twitter hamlesi; şimdi yeni bir boyut kazanıyor.

Twitter’ın başına geçtikten sonra mavi tiklerin yalnızca ücretli abonelere sunulduğu programlar, 240 karakterden uzun Tweet’ler, platformun sosyal yapısındaki düzenlemeler, sayısız işten çıkarmalar gibi konularla gündeme gelen Musk; artık ünlü sosyal medya sitesinde daha farklı rollerde çalışacak.

- Reklam -

Twitter’ın yeni CEO’su ise eski NBCUniversal’ın reklam yöneticisi Linda Yaccarino oldu. Musk, gelişmeleri paylaştığı bir Tweet eşliğinde duyururken Yaccarino’nun ticari operasyonlara odaklanacağını, kendisinin ise ürün tasarımı ve yeni teknolojilere eğileceğini aktardı.

Twitter Yeni CEO Linda Yaccarino

Elon Musk Twitter’ın Yeni CEO’sunu Duyurdu

Musk paylaştığı gönderide şunları kaydetti:

“Linda Yaccarino’yu Twitter’ın yeni CEO’su olarak karşılamaktan heyecanlıyım! Linda Yaccarino’nun önceliği iş operasyonları olurken ben ise ürün tasarımı ve yeni teknolojilere odaklanacağım. Bu platformu her şeyin uygulaması olan X’e dönüştürmek için Linda ile beraber çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.”

Yaccarino 2011’den beri parçası olduğu NBCU’da küresel reklamcılık ve ortaklıklar başkanı olarak görev almıştı. Yaccarino ayrıca NBC’nin dijital yayın platformu Peacock’un çıkış sürecinin denetlenmesine katkı sundu ve reklam ölçüm teknolojilerinin modernizasyonunda çalıştı. Yaccarino; NBC’nin Apple, Snapchat ve YouTube gibi şirketlerle “geleneksel olmayan ortaklıklar” kurmasına yardımcı olmakla da tanınıyor.

Yaccarino’nun Twitter’ın yeni CEO’su olacağı yönündeki söylentiler, Musk’ın perşembe günü yeni bir CEO ile anlaştıklarını ve yaklaşık 6 hafta içinde bu kişinin görev başı yapacağını duyurduğu tweet ile ortaya çıkmıştı.

- Reklam -

Elon Musk - Twitter Yeni CEO Linda Yaccarino

The Verge’den Alex Heath’in aktardığına göre Yaccarino ve Musk, “politik olarak da aynı görüşte buluşmalarıyla” dikkat çekiyor. Yaccarino geçen mart ayında Musk ile röportaj yapmış; NBCU’nun 2024 Olimpiyatları için Twitter ile kuracağı ortaklık hakkında Tweet atmış ve Musk’a Periscope’u geri getirmesi yönünde bir şaka yapmıştı.

“Her Şeyin Uygulaması”

Geçen yılki satın almanın ardından Musk platformun borçlarını ödemek için yeni para kazanma yolları bulmak zorunda olduklarını ve iflasın da bir olasılık olduğunu belirtmişti. Musk’a göre Yaccarino; Twitter’ı ödeme hizmetleri, yemek siparişi ve daha fazlasını sağlayan Çin’in WeChat’ine benzer bir “her şey uygulaması” hâline getirme yolunda kendisine yardımcı olabilecek doğru isim.

Musk yeni dönemde CEO değil CTO (baş teknoloji sorumlusu) olarak Twitter platformunda çalışmayı sürdürecek.

Siz Elon Musk’ın bu kararını ve Twitter’ın geleceğini nasıl yorumluyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: The Verge

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Monica Bellucci Beterböcek 2 Filmine Katıldı

Monica Bellucci, “Beterböcek 2″nin Oyuncu Kadrosuna Dahil Oldu

Kehanetteki Çocuk - Sibel Kırcadere Uslu

Tüm Çizimleri Yapay Zekâ Tarafından Hazırlanan “Kehanetteki Çocuk” Raflarda