in ,

Europa’nın Buzlu Kabuğunun Altındaki Hareketlilik Bilim İnsanlarını Heyecanlandırdı

Güneş Sistemi’nin en gizemli uydularından Europa’da buzun altında gizemli bir hareketlilik tespit edildi.

Europa'da Buzun Altında Bir Şeyler Hareket Ediyor
- Reklam -
- Reklam -

Jüpiter’in uydusu Europa, yüzeyinin altında gizemli bir hareketliliğe ev sahipliği yapıyor olabilir. Yeni bulgular, 2024’te buzul uyduya ulaşması planlanan Europa Clipper misyonu için umutları yeşertti.

NASA’nın Juno uzay aracının 29 Eylül 2022’deki yakın geçişinden neredeyse iki yıl sonra, gözlemlerin analizi hâlâ devam ediyor. Ancak şimdiden elde edilen bulgular, Europa’nın iç dinamiklerinin daha önce düşünüldüğünden daha aktif olduğunu gösteriyor.

Europa, Güneş Sistemi’ndeki en pürüzsüz cisim olarak biliniyor. Bu durum iç okyanusunun yüzeyi sürekli yenileme etkisinden kaynaklanıyor. Bununla birlikte yüzeyi tamamen düz değil. Juno, 20 ile 50 kilometre genişliğinde dik duvarlı çukurlar ve “gerçek kutup gezintisi” olarak adlandırılan kırılma desenleri tespit etti.

- Reklam -

Planetary Science Enstitüsü’nden Dr. Candy Hansen, konuyu şu cümlelerle açıklıyor:

“Gerçek kutup gezintisi, Europa’nın buzlu kabuğunun kayalık iç kısmından ayrılması durumunda meydana gelir. Bu da kabuğa yüksek basınç uygular ve öngörülebilir kırılma desenlerine yol açar.”

Europa Uydu

Tahminlere göre uydunun iç okyanusunun üzerindeki buzlu kabuk, ayın geri kalanından farklı bir hızda dönüyor. Kabuk, hareket eden suyun etkisiyle sürükleniyor ve okyanustaki akıntılar kabuğun hareketlerini etkiliyor. Akıntıların da Jüpiter ve büyük aylarının çekim kuvvetinin neden olduğu ısınmadan kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Bu süreçte okyanus ve buz arasındaki etkileşimler, Voyager 2’nin keşfettiği çatlakları ve sırtları oluşturabileceği düşünülüyor. Hansen, Juno’nun Europa’nın güney yarım küresine ait görüntüleri inceleyen bir ekibin parçası ve şunları söylüyor:

“Gerçek kutup gezintisinin Europa’nın yüzey jeolojisine etkisi daha önce tahmin edilenden daha yaygın.”

Europa’daki Buzun Altında Hareketlilik NASA için Heyecan Verici: Milyonlarca Yıl Öncesine Dair İpuçları Sunabilir

Tüm değişiklikler iç okyanus akıntılarından kaynaklanmıyor. NASA’nın dahi görsel yanılsamalara kapıldığı anlaşılıyor. Hansen, “Gwern krateri artık yok,” diyor ve eskiden 21 kilometre çapında bir çarpma krateri olduğu düşünülen yapının aslında kesişen sırtların oluşturduğu oval bir gölge olduğunu açıklıyor.

- Reklam -

Ancak Juno, kaybettirdiklerinden daha fazlasını veriyor. Ekip, şekli dolayısıyla “Platypus” (Ornitorenk) adını verdikleri bir yapıdan heyecan duyuyor. Kenarlarındaki sırtların çöktüğü bu yapının, tuzlu su ceplerinin buz kabuğunu kısmen deldiğine işaret ediyor.

Daha da heyecan verici olan ise, uydunun yüzeyinde kriyovolkanik faaliyetlerden kalan olası karanlık lekeler. NASA’daki Jet İtki Laboratuvarı’ndan Dr. Heidi Becker, bu özelliklerin “günümüzde devam eden yüzey aktivitesi ve ayın kabuğu altında sıvı su varlığına işaret ettiği” yorumunu yaptı.

Europa'nın Buzlu Kabuğunun Altındaki Hareketlilik Bilim İnsanlarını Heyecanlandırdı

Şu anda kutup göçünün, yüzeydeki konumları çok az değiştirmesi bekleniyor. Ancak milyonlarca yıl önce 70 derece üzerinde bir kaymanın yaşandığına dair kanıtlar var.

Yeni araştırma sonuçları, özellikle de Ekim 2024’te fırlatılması planlanan Europa Clipper misyonu için heyecan verici. Bilim insanları yakından inceleme şansı bulursa Güneş Sistemi’nin en gizemli cisimlerin sırlarını çözmeye bir adım daha yaklaşabilir. Yeni misyon, uydunun iç okyanusunun varlığını doğrulayabilir, bu okyanusta yaşam olup olmadığını araştırabilir ve Güneş Sistemi’ndeki diğer buzlu uydular hakkında bilgi edinmemizi sağlayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter’in Buzlu Uydusu Europa’da Yaşam İzleri Keşfetti

Yeni araştırmalarla ilgili yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: IFL Science

Ethem Yekta Ulaş

21 yaşındayım ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okuyorum. Çocukluğumdan beri bir şeyler üretmeyi seviyorum ve farklı alanlarda deneyim kazanmak istiyorum. Tutkum, öğrenme isteğim ve bu alanlarda kendi tarzımı oluşturma çabamla ilerlemeye devam ediyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Hajime Isayama - Eren Yeager - Attack on Titan

Hajime Isayama, Eren Yeager’ın Büyük Değişimini En Başından Planlamıştı

ABD'li Müze Müdürü Endemik Hayvan Kaçakçılığı

1.500 Endemik Hayvanla İstanbul Havalimanı’nda Yakalanan ABD’li Müze Müdürü Serbest Bırakıldı