in ,

“Furiosa: A Mad Max Saga” Açılış Günü Gişe Hasılatı ile Hayal Kırıklığı Yarattı

Furiosa: A Mad Max Saga beklenenin çok altında bir performans sergiledi. Film, Memorial Day’in (Anma Günü) en düşük açılışlardan birine imza attı.

Furiosa Filminden Beklenmedik Açılış Günü Gişe Hasılatı
- Reklam -
- Reklam -

Furiosa: A Mad Max Saga, Memorial Day hafta sonunda bekleneni veremedi ve gişede büyük bir hayal kırıklığı yarattı. George Miller’ın yönettiği ve Mad Max: Fury Road’un öncülü olan film, açılış hafta sonunda sadece 31-33 milyon dolar arasında hasılat yaparak son 29 yılın en düşük Anma Günü açılışına imza attı. Bu, 1995 yılında 22 milyon dolar hasılat yapan Casper’dan bu yana en düşük rakam olarak kaydedildi.

Film endüstrisi, böylesine güçlü eleştiriler alan ve yüksek beklentilerle vizyona giren bir yapımın neden bu kadar düşük bir performans gösterdiğini sorguluyor. Furiosa, hem PostTrak anketlerinde aldığı 4.5 yıldız hem de olumlu yorumlara rağmen geniş bir kitleye ulaşmayı başaramadı. Mad Max serisinin, genç izleyici kitlesi ve kadın izleyiciler arasında popüler olmadığı görüldü. PostTrak verilerine göre filmin izleyici kitlesinin sadece %2’si 13-17 yaş aralığındaydı ve izleyicilerin %29’u kadındı. Bu veriler, filmin genel izleyici kitlesine hitap etmekte zorlandığını gösteriyor.

Mad Max: Fury Road, 2015 yılında 45.4 milyon dolar ile açılış yapmış ve o dönem kızlar tarafından daha çok tercih edilen Pitch Perfect 2’nin gerisinde kalarak ikinci sırada yer almıştı. Serinin önceki filmleri de benzer şekilde geniş kitlelere ulaşmakta zorlanmıştı. Örneğin, 1982 yapımı Road Warrior sadece 23 milyon dolar hasılat yapmış ve 1985 yapımı Mad Max: Beyond Thunderdome ise 36.2 milyon dolarda kalmıştı.

- Reklam -

"Furiosa: A Mad Max Saga" Açılış Günü Gişe Hasılatı ile Hayal Kırıklığı Yarattı

Furiosa’nın düşük gişe performansının nedenlerinden biri olarak pazarlama stratejileri de eleştirildi. Filmin tanıtım kampanyasının geç başlaması ve Cannes Film Festivali’ne odaklanması, geniş kitlelere ulaşmayı zorlaştırdı. Warner Bros.’un pazarlama stratejisi de eleştiriliyor. Stüdyo filmin tanıtımını son dakikaya bırakmak yerine daha erken bir dönemde başlatmış olsaydı, belki de daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşabilirdi.

Furiosa: A Mad Max Saga Açılış Hafta Sonu Rakamları ile İsteneni Elde Edemedi: Şimdi Ne Olacak?

Filmde Anya Taylor-Joy’un Charlize Theron yerine geçmesi ve karakterin geçmişine odaklanılması da bazı eleştiriler aldı. Bu değişiklikler serinin sadık hayran kitlesinin ilgisini çekmekte yeterli olmadı. Ayrıca filmin fragmalarının izleyicilerin ilgisini çekmekte yetersiz kaldığı ve karmaşık bir hikâye sunduğu eleştirileri de dikkat çekiyor.

Öte yandan aynı gün vizyona giren Garfield filmi de benzer bir açılış hasılatı elde etti ve Furiosa ile aynı aralıkta, 31-33 milyon dolar arasında hasılat yaptı. Bu durum animasyon filminin daha geniş bir izleyici kitlesine hitap ettiğini ve aile filmlerinin hala popüler olduğunu gösteriyor.

- Reklam -

Furiosa ve Garfield

Genel olarak Furiosa’nın düşük gişe performansı, sinema sektörünün mevcut durumunu ve izleyici alışkanlıklarındaki değişiklikleri yansıtıyor. Büyük bütçeli filmler bile artık her zaman garanti bir başarı elde edemiyor. Ancak bu durum sinema sektörünün tamamen tükendiği anlamına gelmiyor. Önceki yıl vizyona giren Barbie ve Oppenheimer gibi filmler, sinema salonlarının hâlâ dolabileceğini ve izleyicilerin iyi içerik için sinemaya gitmeye istekli olduğunu gösterdi.

Furiosa: A Mad Max Saga’nın hayal kırıklığı yaratan açılış gişe hasılatı konusunda sizler ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: Deadline

Ayşe Yılmaz

Ankara doğumlu, Antalya'da yaşıyor. Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun. Hayalleri arasında iyi bir İngilizce öğretmeni olmak veya çevirmenlik yapmak var. İngilizce dışında Almanca da bilmekte. Boş zamanlarında kitap okumayı, yürüyüş yapmayı ve arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi sever.

16 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  Orijin filminin yakınından bile geçemez bu film. Sırf popüler oyuncular var diye gişe rekorları beklersen olacağı bu.

 2. Avatar for MURAT_arminius MURAT_arminius dedi ki:

  Tom Hardy ve Charlize Theron olmadan tabii ki fiyasko olur.

 3. Avatar for W4YNE W4YNE dedi ki:

  @LordKratos @MURAT_arminius Fury Road zarar eden bir yapımdı. Oyuncuların şu bu olması önemli değil George Miller önümüze harika bir iş çıkardı. 10/10 film kusursuz. Çıta bu kadar yüksekken yeni filmden beklentiler fazla yüksekti. Gişede istenen sonuçların olmaması filmi kötü yapmaz. Aksine film çok başarılı ve harika bir öncül film. Ayrıca Furiosa filminin senaryosu Fury Road çekimlerinden önce tamamlandı. Pandemi ve WB ile yaşanan anlaşmazlıklar filmin bu sene çıkmasına neden oldu. O olsa bu olsadan ziyade George Miller’in Çorak Topraklar evreninin keyfine bakın derim. Şimdi yine öncül sayılacak bir film yapacak ismi The Wasteland diye söylendi ama değişebilir. Filmde Fury Road filminden 1 hafta öncesini anlatacak. Herhangi bir değişiklik yapılmazsa son gelişmeler bunlar.

 4. Avatar for Akuma_Blade Akuma_Blade dedi ki:

  Partinin tadını kaçıran çocuk olmak istemem ama Fury Road’ı bilhassa Max karakterini ilk yarıda isimli figürana indirgemesi, worldbuild’i boşlaması, filmin %80’inde anca vardıkları lokasyondan filmin en başına ışınlanarak gitmeleri yada yönetmenin filmi despotça yönetmesi gibi sebeplerden pek de sevememiştim. İzlediğim spoiler’siz yorumlarda Furiosa filminin en azından önceki filmin worldbuild noktasındaki yetersizliğini anlayarak telafi çabası olarak algılamış ve saygı duymuştum, düzgün bir sinema bulursam da izlemeyi düşünüyorum. Öte yandan Anya Taylor Joy kesinlikle Z-jenerasyonu ikonu olması dışında bu filme konumlandırabileceğim hiçbir niteliğe sahip olmayan bir oyuncu. Yönetmen risk alabilir ve daha uygun birisii seçebilirdi ki sanırım bu konuda risk almak istememiş.

 5. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  Neye göre harika öncül bir film ? Bu sizin şahsi görüşünüz mü ? Yanlış anlaşılmasın sizi kırmak için söylemiyorum, öğrenmek istiyorum sadece :slight_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

11 cevap daha var.

Johnny Wactor, Silahlı Saldırı Sonucu Hayatını Kaybetti

Amerikalı Aktör Johnny Wactor, Silahlı Saldırı Sonucu 37 Yaşında Hayatını Kaybetti

Akrep ve Örümceklerin En Eski Atası Ortaya Çıktı

Akrep ve Örümcek Gibi Eklem Bacaklıların Bilinen En Eski Atası Ortaya Çıktı: 478 Milyon Yaşında