in ,

“Star Wars”un Yaratıcısı George Lucas: “Yapay Zekâ Kaçınılmaz”

George Lucas, yapay zekâ teknolojisinin sinema için “kaçınılmaz” olduğunu düşünenler arasında.

George Lucas Yapay Zeka Hakkında
- Reklam -
- Reklam -

George Lucas, film endüstrisinde yapay zekânın kalıcı olduğunu ve sanatçıların geride kalmak istemiyorlarsa YZ’ye alışmaları gerektiğini düşünüyor.

Bilimkurgu sinemasının önde gelen markalarından Star Wars’un yaratıcısı olmasıyla tanınan George Lucas, filmlerde yapay zekânın kullanımına ilişkin görüşlerini belirtti. Ünlü yapımcı, yapay zekânın “kaçınılmaz” olduğunu söylerken eski Yıldız Savaşları filmlerinde teknolojinin kullanımına dair de bazı detaylar açıkladı.

77. Cannes Film Festivali sırasında Fransız kanalı Brut FR’a konuşan George Lucas’a filmlerde yapay zekânın kullanımı hakkında ne düşündüğü soruldu.

- Reklam -

“Yapay zekâ değil ama 25 yıldır kullanıyoruz ve tüm dijital teknolojileri kullanıyoruz. Çünkü bunların çoğuna biz öncülük ettik. Özellikle ILM’de (Light and Magic) dijital iş yapan tek yer bizdik.”

George Lucas Yapay Zeka Hakkında Konuştu

Lucas, festivalde eski dostu Francis Ford Coppola’nın ellerinden onursal Altın Palmiye ödülünü aldı.

George Lucas, Yapay Zekâyı “Kaçınılmaz” Buluyor

George Lucas, film yapımında yapay zekânın “kaçınılmaz” olduğunu belirterek, bunu 1900’lerin başlarında araba endüstrisinin at arabası endüstrisinin yerini almasına benzetti.

“Ama mesele şu ki yapay zekâ kaçınılmaz. Yani, ‘Bu arabaların işe yarayacağını sanmıyorum. Hadi atlarla devam edelim,’ demek gibi bir şey. Evet, bunu söyleyebilirsiniz ama dünya bu şekilde işlemiyor.”

George Lucas Yapay Zeka Star Wars

- Reklam -

Sinemada Yapay Zekâ Tartışmaları Sürüyor

Yapay zekâ Fritz Lang’ın 1927 tarihli Metropolis filminden beri sinema filmlerinin içerisinde olay örgüsünün bir parçası olarak yer alıyor. Ancak şimdilerde hem senaryo hem de görsellik açısından YZ film endüstrisinin bir parçası olmaya başlamış durumda.

Yapay zekânın insanlara olan ihtiyacı ortadan kaldırıp kaldırmayacağı konusundaki görüşler, filmlerde veya tanıtım materyallerinde kullanımı nedeniyle birçok filmin hayranlar ve yaratıcılar tarafından tepki almalarıyla tartışmalı bir konu hâline geldi.

Geçen mart vizyona giren korku filmi Late Night with the Devil, yapay zekâ ile oluşturulan görüntülerin prodüksiyon tasarımcıları tarafından yeniden işlenmesi nedeniyle eleştirildi. A24 ise Civil War’un posterlerinde yapay zekâ kullanımı nedeniyle tepkiyle karşılaştı.

Tyler Perry ve William Shatner gibi yaratıcılar yapay zekâ endişelerini paylaşmazken Baz Luhrmann, Matthew Modine ve Scarlett Johansson gibi isimler, film yapımında yapay zekânın yükselişi ve yönetimi konusundaki memnuniyetsizliklerini dile getirdiler.

Geçen yaz Hollywood’da gerçekleşen senarist ve oyuncu grevleri ise yapay zekânın kullanımının sınırlandırılmasına dair maddeler de içeren yeni anlaşmalar sonrasında noktalanmıştı.

Siz George Lucas’ın yapay zekâ hakkındaki açıklamalarına katılıyor musunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, bizleri Google News ve sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Kaynak: Movie Web

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Lucas baba dediyse doğrudur, sorgulamam.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Missing You Dizisi Cikis Tarihi

Yeni Harlan Coben Uyarlaması Polisiye Dizi “Missing You”da Çıkış Tarihi Belli Oldu

George R.R. Martin'den Shogun Dizisine Övgü Dolu Sözler

George R.R. Martin’den Son Dönemin Ses Getiren Dizisi “Shogun”a Övgü Dolu Sözler