in ,

Giovanni Scognamillo Aramızdan Ayrıldı

Türk sinema ve edebiyatının İtalyan asıllı ustası Giovanni Scognamillo 87 yaşında hayatını kaybetti.

Giovanni Scognamillo

1929 yılında, İtalyan bir babanın ve Rum bir annenin tek çocuğu olarak dünyaya gelen Scognamillo, hem Türk sinemasının hem de fantastik, korku ve bilimkurgu edebiyatımızın önemli ve üretken isimlerinden biriydi.

Sinemayla babası sayesinde tanışan yazar ilk başlarda İtalya, Fransa ve Amerika gibi ülkelerde kalem oynattıktan sonra ülkemizde de faaliyet göstermeye başlamış ve Erler Film, Ses, Bravo ve Hayat gibi 1960-70 yıllarına damga vuran yayın kuruluşlarında görev yapmıştır.

1965’ten itibaren Türk sineması ve Yeşilçam üzerine önemli araştırma kitapları yazan Scognamillo, pek çok çeviri esere de imza atmıştır. 1948’den beri sinema, fantastik edebiyat, bilimkurgu, korku edebiyatı ve tuhaf kurgu üzerine eserler ve makaleler kaleme alan büyük usta yayın hayatı sadece 4 sayı süren Nostromo bilimkurgu dergisinin editörlüğünü de yapmıştır. Son yıllarında ise Bahçeşehir Üniversitesi’nde Türk Sineması dersleri vermekteydi.

8. Uluslararası Ankara Film Festivali’nde Yaşam Boyu Katkı Ödülü’ne (1996), 19. İstanbul Film Festivali’nde ise Sinema Onur Ödülü’ne (2000) layık görülen üstat aynı zamanda FABİSAD’ın son birkaç yıldır düzenlediği Gio Ödülleri’nin de isim babasıdır.

Scognamillo bugün bir süredir tedavi gördüğü hastanede, 87 yaşında aramızdan ayrıldı ve ardında dolu dolu bir hayat bıraktı. Kendisini saygıyla anıyor, biz gençlere bıkıp usanmadan yol gösterdiği ve eşsiz katkıları için yürekten teşekkür ediyor, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2001 bir uzay destani ust

2001: Bir Uzay Destanı, Bilimkurgu Klasikleri’nde!

American Gods comics

Amerikan Tanrıları Çizgi Romana Uyarlanıyor