in , ,

Eski Google Çalışanı, Yapay Zekâ Sırlarını Çinli Şirketlere Sızdırmakla Suçlanıyor

Eski bir Google çalışanının, şirketin yapay zekâ teknolojisini iki Çinli firmaya uzun bir süre boyunca sızdırdığı iddia ediliyor.

Google Çalışanı Yapay Zeka Bilgi Sızdırma
- Reklam -
- Reklam -

Eski bir Google mühendisi olan Linwei Ding, iki Çinli firma için gizlice çalışarak şirketin yapay zekâ teknolojisi hakkında hassas bilgileri çalmakla suçlanıyor. Kısa süre önce Kaliforniya’da tutuklanan Ding, her biri potansiyel on yıl hapis cezası ve 250.000 dolar para cezası içeren dört federal ticari sır hırsızlığı suçlamasıyla karşı karşıya.

İddianameye göre 2019 yılında Google’da çalışmaya başlayan Linwei Ding, şirketin yapay zekâ modellerini eğitmek ve barındırmak için çok önemli olan süper bilgi işlem veri merkezleriyle ilgili gizli ayrıntılara erişim sağladı. Savcılar Mayıs 2022’de Ding’in yüzlerce dosyayı kişisel bir Google Cloud hesabına aktarmaya başladığını ve bu sürecin bir yıldan fazla devam ettiğini iddia ediyor.

İddia edilen bu hırsızlık Ding’in Çinli bir yapay zekâ girişimi olan Beijing Rongshu Lianzhi Technology ile ilişkisi ile aynı zamana denk geliyor. İddianamede, şirketin kendisine Baş Teknoloji Sorumlusu olması karşılığında aylık 14.800 dolar gibi yüksek bir maaş ve ayrıca hisse senedi teklif ettiği belirtiliyor.

- Reklam -

Ding’in ayrıca Çin’de yapay zekâ odaklı kendi firması olan Shanghai Zhisuan Technology’yi kurduğu ve olası çıkar çatışmalarına ilişkin endişeleri daha da artırdığı iddia ediliyor.

Google Çalışanı Yapay Zeka Sır Sızdırma

Google’daki Yapay Zekâ Teknolojisi Hırsızlığı Ülke Yetkililerini Alarma Geçirdi

Yetkililer Ding’in faaliyetlerini Google’dan gizlediğini ve kendisini yalnızca bir şirket çalışanı olarak gösterdiğini söylüyor. Ancak Aralık 2023’te Google, Ding’in bir yatırımcı konferansına Çinli şirketlerden birinin CEO’su olarak katıldığını keşfettiğinde her şey ortaya çıktı. Şirket içi bir soruşturma, yetkisiz dosya yüklemelerini ve Ding’in fiziksel konumunu maskeleme girişimlerini gösteren şüpheli rozet tarama faaliyetlerini ortaya çıkardı. Google derhal Ding’in erişimini askıya aldı ve kolluk kuvvetlerini uyardı.

Google Çalışanı Yapay Zeka Sızdırma

- Reklam -

Bu vaka küresel hakimiyet için kritik bir savaş alanı olarak görülen yapay zekâ teknolojisini çevreleyen artan gerilimlerinin henüz başlangıç aşamasında olduğunu gösteriyor. Hem ABD Adalet Bakanı Merrick Garland hem de FBI yöneticisi Christopher Wray, davanın Çinli şirketlerin Amerikan inovasyonunu çalmak için ne kadar ileri gidebileceklerinin bir örneği olduğunun altını çizerek potansiyel ekonomik ve ulusal güvenlik sonuçlarını vurguladı.

Yapay zekâ hızlı bir şekilde gelişmeye devam ederken bu tarz sorunların da çıkacağı tahmin ediliyordu. Ancak böylesine önemli bilgilerin uzun bir süre boyunca fark edilmemesi, teknoloji devlerinin özellikle de YZ konusunda daha sorumlu olması gerektiğini gösteriyor.

Sizce ileride ülkeleri de karşı karşıya getirme ihtimali bulunan uluslararası yapay zekâ teknoloji hırsızlıkları artacak mı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: BBC

Ethem Yekta Ulaş

21 yaşındayım ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okuyorum. Çocukluğumdan beri bir şeyler üretmeyi seviyorum ve farklı alanlarda deneyim kazanmak istiyorum. Tutkum, öğrenme isteğim ve bu alanlarda kendi tarzımı oluşturma çabamla ilerlemeye devam ediyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Lost Universe: NASA'dan Ücretsiz Masaüstü RPG Oyunu

NASA’dan Ücretsiz Bilimkurgu Masaüstü RPG Oyunu: “The Lost Universe”

Parasyte: The Grey: Netflix'ten Yeni Kore Dizisi (Fragman)

“Train to Busan”ın Yönetmeninden Ünlü Manga Uyarlaması: “Parasyte: The Grey”den İlk Fragman