in , ,

Hayao Miyazaki’nin Yeni Filmi ‘Eski Günleri Anımsatan Nostaljik Bir Aksiyon ve Macera Yapımı’ Olacak

Hayao Miyazaki’nin yeni filmi hakkındaki ilk ipuçları sanatçının oğlu Goro Miyazaki’den geldi: “Nostaljik ve eski günleri anımsatıyor.”

Hayao Miyazaki Yeni Filmi Aksiyon ve Macera
- Reklam -
- Reklam -

Hayao Miyazaki yeni filmi için çalışmalara başladı. 83 yaşındaki sanatçı, emeklilik kararından vazgeçmiş ve son filmi Çocuk ve Balıkçıl (The Boy and the Heron) ile Akademi Ödülü kazanmayı bilmişti.

Ruhların Kaçışı, Komşum Totoro, Yürüyen Şato, Gökteki Kale ve Prenses Mononoke gibi unutulmaz filmlere imza atmış olan Hayao Miyazaki, anime sanatının en önde gelen isimleri arasında yer alıyor.

Geçen yıllarda emekli olduğunu açıklayan ancak Çocuk ve Balıkçıl filmiyle sinemaya geri dönen Miyazaki, şimdilerde emeklilik planlarını tamamen rafa kaldırmış durumda. Son olarak 77. Cannes Film Festivali’nde onursal Altın Palmiye ile ödüllendirilen sanatçı, sıradaki projesi için çalışmalarını sürdürüyor.

- Reklam -

Hayao Miyazaki Yeni Filmi Aksiyon Macera

Goro Miyazaki, Japonya’da bir sergi açılışı sırasında babasının mirası hakkında açıklamalarda bulundu. Goro, Ghibli Müzesi tarafından hazırlanan ve Çocuk ve Balıkçıl’a adanan sergi sırasında babasının gelecek projesi hakkında ipuçları vermekten çekinmedi.

Yeni Hayao Miyazaki Filminin Türü Belli Oldu

Goro Miyazaki, açılış sırasında şunları kaydetti:

“Ben ona, ‘Gelecek projeler için bazı şeyler yap. Sadece geçmişteki işler için yapıyorsun, bu sıkıcı.’ derdim. Ama şimdi bazı şeyler yapıyor. Nostaljik ve eski günleri anımsatan bir aksiyon-macera türü film gibi görünüyor.”

Hayao Miyazaki birçok eski yapımında nostalji kavramını ele almış bir isim. Bu nedenle Goro’nun açıklamaları pek çok izleyici için hiç de şaşırtıcı olmadı. Sanatçının eserleri bir yandan geçmişteki bir dönemi anımsatırken bir yandan da dikkat çekici bir şekilde moderniteye kapı aralamalarıyla biliniyor.

- Reklam -

Hayao Miyazaki - Anime

Geçen aralık ayında ortaya atılan bazı iddialarda, Miyazaki’nin yeni filminin 1984 yapımı Rüzgârlı Vadi’nin devamı olabileceği öne sürülmüştü. Ancak daha sonra bu konuya dair herhangi bir onay ya da yalanlama gelmedi.

Studio Ghibli imzasını taşıyacak yeni Miyazaki filmi hakkındaki detaylar şimdilik gizli tutuluyor. Öte yandan Ghibli geçen sene çoğunluk hissesini Nippon TV’ye satmaya karar vermiş ve yeniden yapılanmıştı.

İlginizi çekebilir: Hayao Miyazaki “Animenin Altın Çağının Geride Kaldığını” Düşünüyor

Sizin Hayao Miyazaki’nin yeni filmi hakkındaki beklentileriniz neler? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takibe alabilirsiniz.

Kaynak: Comic Book

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Adamın tüm filmleri efsane ötesi. Yine sağlam bir film geliyor.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Blade Runner 2099 Çekimleri - Michelle Yeoh

Michelle Yeoh’lu “Blade Runner 2099” Dizisinde Çekimler Başlıyor

Mashle: Magic and Muscles 3. Sezon Onayı Aldı (Video)

“Mashle: Magic and Muscles” Animesi 3. Sezon Onayını Aldı: İşte İlk Tanıtım (Video)