in ,

Richard Osman’ın Perşembe Günü Cinayet Kulübü Serisi, “Hedefi Bulmayan Kurşun” ile Macerasına Devam Ediyor

Hedefi Bulmayan Kurşun Türkçe raflarında. Richard Osman imzalı Perşembe Günü Cinayet Kulübü serisi, macerasına 3. kitabı ile devam ediyor. | Ön Okuma

Hedefi Bulmayan Kurşun: Perşembe Günü Cinayet Kulübü #3 - Richard Osman
- Reklam -
- Reklam -

Hedefi Bulmayan Kurşun romanı ile Richard Osman imzalı Perşembe Günü Cinayet Kulübü serisi macerası kaldığı yerden devam ediyor. Bilgi Yayınevi etiketiyle yayımlanan roman, polisiye serisinin üçüncü kitabı olma özelliğini taşıyor.

Tam adı Richard Thomas Osman olan yazar, 28 Kasım 1970’te Essex, Birleşik Krallık’ta doğdu. Osman, yazar kimliğinin yanı sıra televizyon sunucusu, yapımcı, romancı ve komedyen kimlikleriyle tanınıyor.

Richard Osman BBC One’da yayınlanan bilgi yarışması programı Pointless’ın yaratıcısı ve eski ortak sunucusu olarak adını geniş kesimlere duyurdu. 2009’dan 2022’ye kadar programı Alexander Armstrong ile birlikte sundu.

- Reklam -

2019 yılında Perşembe Günü Cinayet Kulübü adlı ilk romanını yayınladı. Türkçeye 2021’in sonlarında kazandırılan ilk kitap İngiltere’de en çok satanlar listesinde yer aldı ve birçok farklı dile de çevrildi. Osman, bu romanıyla “Yılın Yazarı” ödülüne de layık görüldü. Serinin ikinci kitabı İki Kez Ölen Adam da Türkçede yine Bilgi Yayınevi etiketiyle Aralık 2022’de yayımlandı.

Helen Mirren, Pierce Brosnan ve Ben Kingsley - Thursday Murder Club
Helen Mirren, Pierce Brosnan ve Ben Kingsley

Perşembe Cinayet Kulübü şu anda Chris Columbus tarafından filme uyarlanıyor. Columbus, Evde Tek Başına, Müthiş Dadı, Harry Potter ve Felsefe Taşı ile Harry Potter ve Sırlar Odası filmlerinin yönetmeni olarak tanınıyor. Filmde rol alacak ünlü oyuncular arasında Helen Mirren, Pierce Brosnan ve Ben Kingsley bulunuyor. Netflix’te yayınlanacak olan film, Steven Spielberg’ün şirketi Amblin Entertainment ile ortaklaşa hazırlanıyor. Film çekimlerinin haziran sonunda başlayıp eylül ayına kadar sürmesi bekleniyor.

Özgün adı Thursday Murder Club #3: The Bullet That Missed olan ve ilk olarak Eylül 2022’de yayımlanan Hedefi Bulmayan Kurşun, espresso makinesi olan bir hapishane hücresinden, gökyüzünde yüzme havuzlu lüks bir çatı katına kadar uzanan bir macerayı konu alıyor.

Hedefi Bulmayan Kurşun: Perşembe Günü Cinayet Kulübü #3 – Richard Osman | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Hedefi Bulmayan Kurşun: Perşembe Günü Cinayet Kulübü #3 - Richard Osman

DÖRT SIRA DIŞI ARKADAŞ.
ORTADA CESET OLMAYAN BİR CİNAYET.
VE KAPILARINI ÇALAN BELA.

Perşembe Günü Cinayet Kulübü’ne bir kez daha HOŞ GELDİNİZ!

Dünyada satış rekorları kıran Perşembe Günü Cinayet Kulübü serisinin üçüncü kitabıyla macera devam ediyor.

Sıradan bir perşembe ve her şey sonunda normale dönmüş olmalı.

Ama söz konusu Perşembe Günü Cinayet Kulübü’yse bela asla uzakta değildir.

On yıllık faili meçhul bir cinayet çeteyi ünlü bir haber sunucusuna yönlendirir; bir de ortada ceset ya da cevapların olmadığı bir cinayete.

Ardından yeni bir düşman Elizabeth’i ziyaret eder.

Elizabeth’in görevi birini öldürmektir… ya da öldürülmek.

Faili meçhul vakada gelişmeler olurken Elizabeth vicdanıyla (ve silahıyla) boğuşur. Bu esnada Joyce, Ron ve İbrahim’se eski ve yeni arkadaşların yardımıyla ipuçlarının peşine düşer. Peki çete bu gizemi çözüp katil tekrar ortaya çıkmadan Elizabeth’i kurtarabilecek mi?

- Reklam -

Yazarı Richard Osman’a ödüller kazandıran ve sevilen Perşembe Günü Cinayet Kulübü serisinin üçüncü kitabı olan Hedefi Bulmayan Kurşun da büyük ilgi gördü, 2022’de Goodreads Choice Awards’ta En İyi Gizem & Macera dalında aday gösterildi. Bunun yanı sıra Suç ve Macera Romanı dalında British Book Award’a aday gösterildi.


Kitabın tadımlık ÖN OKUMAsı için buraya tıklayabilirsiniz.


Perşembe Günü Cinayet Kulübü Serisi

Perşembe Günü Cinayet Kulübü’nün 3. Kitabı Hedefi Bulmayan Kurşun  Hakkında Ne Dediler?

“Zekice, şefkat dolu, etkileyici ve ÇOK komik.” Marian Keyes

“Hedefi Bulmayan Kurşun her yönden hedefleri vuruyor. İkilemleri şaşırtıyor, çözümleri heyecanlandırıyor, diyalogları okunmaya değer ve karakterleri takdire şayan bir dostluk örneği sergiliyor. Perşembe Günü Cinayet Kulübü’nün bir sonraki kitabının çok geçmeden çıkmasını ummaktan başka bir şey gelmiyor elimizden.” Wall Street Journal

“Osman, titizlikle planlanmış beklenmedik olaylar ve yanlış dönüşlerle dolu, tatmin edici, karmaşık bir polisiye kurgulamış. Ancak çoğu polisiye roman yazarının aksine, kitabı gücünü ve ivmesini konusundan ya da heyecan verici olaylarından değil, mükemmel bir şekilde oluşturulmuş karakterlerinden alıyor. Dört arkadaş bir kez daha keyifli dostluklarını gözler önüne seriyor… İç açıcı ve sürükleyici bir kitap. ‘Dördü de bir tür sihir taşıyordu’ diyor bir polis. Bu kitapta da bu sihir hâlâ bolca var.” Washington Post

“Perşembe Günü Cinayet Kulübü geri döndü ve bu herkesi mutlu etmeli; tabii katiller hariç. Richard Osman’ın vakalar çözen bir grup emekliyi konu alan ilgi çekici serisi ilk kitaptan bu yana okurları memnun etti. Uluslararası bir çoksatar olan Perşembe Günü Cinayet Kulübü komik, orijinal, şaşırtıcı, dokunaklı ve tamamen ilgi çekiciydi. Bu, başlangıç için yüksek bir çıtaydı ancak Osman sonraki kitaplarda buraya erişmeyi kolayca başardı… Bu kitap da diğerleri kadar keyifli. Osman’ın bu çok yüksek çıtayı rahatlıkla dengelemesi dikkate değer bir başarı.” Minneapolis Star-Tribune

 “Çoksatar kitapların yazarı Osman’ın Perşembe Günü Cinayet Kulübü gizemlerinin üçüncüsü (İki Kez Ölen Adam’dan sonra) güzelce örülmüş bir olay örgüsüyle birlikte kahkahalar da attırıyor… Temposu yüksek, karakterleri zeki ve ilgi alanları ve geçmişleri bakımından oldukça çeşitli. Mizah genellikle yaşlanmanın tuhaflıklarını anlayan okurlara hitap ediyor. Osman her zamanki gibi eğlendiriyor.” Publishers Weekly

Bununla birlikte Richard Osman, üçüncü kitabının Türkiye’de yayımlanması şerefine özel bir video hazırladı ve Bilgi Yayınevi’nin YouTube kanalı üzerinden yayınlandı. Hemen aşağıdan Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz:

Richard Osman, Perşembe Günü Cinayet Kulübü’nün 3. Kitabı “Hedefi Bulmayan Kurşun” Hakkında Konuşuyor

YouTube video

(Videoyu YouTube üzerinden izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.)

Çevirisini Volkan Ersoy’un üstlendiği kitabın çeviri editörlüğünü Ceren Ceylan, seri editörlüğünü Yağmur Saygılı üstleniyor. 368 sayfadan oluşan ve Mart 2024 itibarıyla Türkçe raflarındaki yerini almaya başlayan Hedefi Bulmayan Kurşun’un kapak tasarımı Richard Bravery’ye ve kapak uygulaması ise Argun Tozun’a ait.

Richard Osman imzalı Perşembe Günü Cinayet Kulübü serisi ve üçüncü kitabı Hedefi Bulmayan Kurşun hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, yeni çıkan kitap haberleri için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Dune: Prophecy Fragmanı Yayınlandı

“Dune: Prophecy” Dizisinden İlk Fragman: Bene Gesserit’e Yakından Bakış

Wicked Yeni ve Detaylı Fragman

Oz Büyücüsü’nün Geçmişine Işık Tutan “Wicked” Filminden Yeni Fragman