in ,

“House of the Dragon” 2. Sezondaki Yürek Burkan Cenaze Töreni için Prenses Diana’nın Cenazesinden Esinlenildi

“House of the Dragon” 2. sezon 2. bölümde yer verilen hüzünlü cenaze sahnesi ilhamını Prenses Diana’nın cenaze töreninden alıyor.

House of the Dragon 2. Sezon Cenaze - Prenses Diana
- Reklam -
- Reklam -

House of the Dragon 2. sezondaki Rhaenyra the Cruel isimli 2. bölüm, kalp kıran bir cenaze sahnesine ev sahipliği yapıyor. Bölümün yönetmeni ise sahneyi tasarlarken 1997’de hayatını kaybeden Prenses Diana için düzenlenen törenden aldığını dile getiriyor.

Prenses Diana’nın cenaze töreni dünyanın önemli bir kısmında ciddi bir hüzün dalgası oluşturmuştu. House of the Dragon dizisinde ise Alicent (Olivia Cooke) ve Halaena’nın (Phia Saban) 2. bölümdeki yürekleri burkan sahneleri çekilirken o güne ait olan görüntülerin referans olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Bölüm yönetmeni Claire Kilner, Vanity Fair’a vermiş olduğu röportajda, figüranlara sahne çekilirken ne yapmaları gerektiği konusunda direktif vermek için kraliyet ailesinin cenaze töreninden görüntüleri gösterdiği açıkladı.

Prenses Diana Cenazesi

- Reklam -

Haberin devamı, dizinin 2. bölümü hakkında sürpriz bozan (spoiler) içeriyor.

House of the Dragon 2. Sezon, Prenses Diana’nın Cenaze Töreninden İlham Alan Bir Sahneye Sahip

Daha öncesinde Game of Thrones dizisinde de çeşitli bölümlerin yönetmenliğini üstlenen Kilner, Jaehaerys’in cenaze sahnesinde defalarca tekrar çekim yapmak zorunda kaldıklarını da itiraf etti. Rhaenyra the Cruel bölümü, 72 dakikalık ekran süresi ile tüm sezonun en uzun bölümüydü. Aynı zamanda ekip bu yoğunluğu yansıtabilmek için oldukça fazla çalışmıştı.

Kilner bölüm hakkında şunları kaydetti:

“Cenaze töreni için çok fazla çekim yaptık. Gerçekten yürek parçalayıcı ve çok zor olan bu törene başlamadan önce ilk ritmi yakalamalıydık. Alicent ve Helaena herkesin durmadan onları izlediği ve onlara baktığı gerçeğiyle başa çıkmak zorundaydılar.”

İspanya’da yapılan çekimlerde figüranların çoğunu ise yerel halk oluşturdu. İspanyolca bilen Kilner, bu sayede figüranlarla doğrudan iletişim kurabildi. Bu konuşmalar sonucunda figüranların yas sürecinde yaşadıklarını hatırlatarak bu duyguyu ekranda en gerçek hâli ile göstermeyi amaçladı. Sahnede ise Westeros halkı genç prenslerinin son yolculuğuna tanıklık etmek için sokağa dökülürken kraliçeler bir arabadan yan yana oturmuş ve kederlerinin içerisinde kaybolmuşlardı.

- Reklam -

House of the Dragon 2. Sezon Cenaze Töreni - Prenses Diana

Cenaze ile birlikte dizi izleyicisini 2. sezonda gerçekleşecek büyük bir savaşa da hazırladı. Bu halka açık matem gösterisi, kralın dedesi ve Kral Eli açısından saldırıyı düzenleyen kişinin Rhaenyra (Emma D’arcy) olduğunu halka ikna etmenin bir yolu gibi ele alındı. Daha fazla müttefikinin Yeşiller’in yanında yer almasını sağlayacak olan bu girişimin ise henüz daha bir başlangıç olduğu düşünülüyor.

Her iki taraf da ölen oğullarının matemi ile yaşarken savaşa girme istekleri artık eskisinden de fazla.

House of the Dragon 2. Sezon 3. Bölüm Fragmanı

YouTube video

3. bölüm fragmanında da görüldüğü gibi Demir Taht’a ulaşmaya çalışan taraflar güç arzusu ile yanıp tutuşurken savaşın özneleri, kendilerini tüm bunların en başında nasıl başladığını dahi unutacak konumda buluyorlar.

House of the Dragon 2. sezondaki cenaze töreni sahnesini siz nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: Collider

Tülin Ecem Turhan

22 yaşındayım. İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünde öğrenim görmekteyim. Kendimi bildim bileli okumayı, yazmayı ve araştırmayı severim. Bu tutkuma da en iyi şekilde devam etmeyi amaçlıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

TDK - Cinsiyetçi İfadeler Hamlesi

TDK, Cinsiyetçi Anlamlar Taşıyan İfadeleri Literatürden Kaldırıyor

Harry Potter Dizisi Başyazarı Belli Oldu

HBO’dan “Harry Potter” Dizisi Geliyor: Projenin Başyazarı “Succession” ile Tanınan Francesca Gardiner Olacak