in ,

“House of the Dragon” Dizisinde ‘Nükleer Savaş’: Rhaenys ve Meleys’in Savaş Sonrası Sahnelerinin Kesildiği Açıklandı

“House of the Dragon” 2. sezon 4. bölüm “The Red Dragon and the Gold”da Rhaenys ve Meleys’in savaş sonrası çekilen sahnelerinin kesildiği açıklandı.

House of the Dragon Rhaenys ve Meleys Kesilen Sahne
- Reklam -
- Reklam -

House of the Dragon 2. sezon 4. bölüm The Red Dragon and the Gold, Game of Thrones hayranlarını heyecanlandırmayı başardı. Reyting rekorları kıran bölüme dair yapımcıların son açıklamaları ise Prenses Rhaenys Targaryen ile ejderhası Meleys’in savaş sonrasındaki son sahnelerinin yapımdan çıkarıldığını gösteriyor. Ayrıca bölümün ilham kaynaklarına dair de birçok bilgi paylaşılıyor.

Haberin devamı, yeni bölümü izlemeyenler için sürpriz bozan (spoiler) içeriyor.

The Red Dragon and the Gold adlı House of the Dragon bölümü, dizinin başından beri hayranların sabırsızlıkla beklediği ejderha savaşını ekrana taşıdı.

- Reklam -

Bahsi geçen sahnede bir tarafta Aegon Targaryen (Tom Glynn-Carney) ve kardeşi Aemond (Ewan Mitchell), ejderhaları Sunfyre ve Vhagar ile uçarken diğer tarafta Rhaenys Targaryen (Eve Best) ejderhası Meleys ile uçuyordu. Savaşın sonunda Rhaenys ve Meleys ölürken Aegon ve Sunfyre ciddi şekilde yaralandı. Westeros tarihinin meşhur Ejderhaların Dansı olayının gerçekleşmesiyle birlikte, dizide savaş da yeni bir boyuta taşındı.

House of the Dragon Dizisinde Alegorik Bir Nükleer Savaş Başlıyor

House of the Dragon showrunner’ı Ryan Condal, Entertainment Weekly’ye verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“Bu, ilk nükleer çatışma. Bunun sonunda dünya ufukta mantar bulutlarını gördü ve artık savaşın farklı bir dönemine adım attıklarını biliyorlar. Savaşın tüm stratejisi bundan sonra değişiyor. Çünkü artık her şey çok farklı. Bu, Viserys’in korktuğu şey gerçekleşti. Bu, Rhaenys’in konsey masasının başındayken korktuğu şeydi.”

House of the Dragon 2. Sezon 4. Bölüm Rhaenys Meleys

Condal ejderhaların etkisinden bahsederken şöyle konuştu:

“Gerçekten de ejderhalar yere indiklerinde, onların ete bürünmüş ateş gibi olacağını çok konuştuk. Yani bu, yerde nükleer bombaların patlaması gibi. Sunfyre’ın ormanda bıraktığı tahribatı gördünüz.”

Vhagar ile Meleys’in Kapışması İlhamını Yırtıcı Kuşlardan Alıyor

Vhagar’ın Meleys’i yakaladığı ve karnını parçaladığı sahneye dair konuşan yönetmen Alan Taylor ise bu anı yırtıcı kuşların hareketlerinden ilhamla kurguladıklarını açıkladı.

“Yırtıcı kuş dünyasında saldırıya uğradığınızda yaygın bir manevra olan ters dönüp pençeden pençeye tutunmak çok yaygındı. Bu kuşların bir tür kaotik düşüşe girdiğini görüyorsunuz. Bu fikri çaldık ve Vhagar ile Meleys’e uyguladık. Bu, sahnenin odak noktası hâline geldi.”

Taylor ayrıca Rhaenys’in bu manevraya hazırlık olarak ejderha eyerine kendini sıkıca bağladığından da bahseden Taylor, şöyle konuştu:

“Onun bu manevrayı öngörmesini eğlenceli buluyorum. Emniyet kemerini sıkılaştırıyor ki ters dönüş manevrasına hazırlıklı olsun. Bu, benim için kahramanın nihayet kendini bulacağı dövüş sanatları hareketlerinden biriydi.”

House of the Dragon 2. Sezon 4. Bölüm Rhaenys ve Meleys Sahne

Vhagar’ın Ortaya Çıkışı ise Bir Tür “Jaws” Referansı

Taylor ayrıca Vhagar’ın ortaya çıkış sahnesindeki epik anları da anlattı:

“Benim fikrim, köpekbalıklarının suda ilerlemesi gibi, ağaçların üzerinde kanat çırpışlarını görmemizdi. Ki bu temelde Jaws filmine benziyor. Bunu görüyorsunuz ve bunun kötü olduğunu anlıyorsunuz. Sonra bu sahneden sahadaki askerlere ve Cole’a geçiyoruz. Ejderhanın gelişine asla nesnel yaklaşmıyoruz. Ortaya çıktığı her sahne, insanlar tarafından deneyimlendiği şekilde gösteriliyor. Zaten olayı onların gözünden izliyoruz.”

- Reklam -

Cennet’ten Düşen Melekler: Vhagar ve Meleys

Vhagar ve Meleys’in birlikte gökten düştüğü ana dair Ryan Condal ise ilhamını John Milton’ın Kayıp Cennet eserinden aldığını belirtiyor.

“Tanrı baş melekleri Cennet’ten kovduğunda melekler dokuz gün boyunca düşmüşlerdi. Bu güzel kanatlı yaratıkların Cehennem’e indiklerinde mahvolduklarını gördüğüm zamanki görüntüler hep kafamdaydı.”

Vhagar ve Meleys - House of the Dragon

Rhaenys ve Meleys’in Son Anları Diziden Çıkartıldı

House of the Dragon dizisindeki yeni bölümün doruk noktası Rhaenys’e aitti. Rhaenys, kazanmanın imkânsız olduğu anda bile savaşmayı seçti. Alan Taylor bu tercihi şu sözlerle aktarıyor:

“Bu karar, sahnenin mihenk taşı hâline geldi ve etrafındaki her şeyi şekillendirdi. Bu kararın kökeni ilk sezona kadar uzanıyor. Yeşilleri kızartma kararından ve torununun [Lucerys Velaryon] bu yaratığın ellerinde ölümüne kadar gidiyor. Geri dönmek zorundaydı.”

Oyuncu Eve Best ise Rhaenys’in kararını “onurlu, asil, lanet olası havalı bir savaşçı kraliçe”ye yakışan bir adım olarak tanımladı.

“Onurlu olan şu ki… kaçabilirdi. Ama sonra, ‘Hayır, geri dönmeliyiz,’ dedi. Çünkü bu işi bitirme potansiyeli var. Bence geri döndüğünde öleceğini biliyor ama denemek zorunda çünkü Vhagar alt edilebilirse iş bitmiş olacak. Nükleer savaş potansiyeli ortadan kalkmış olur.”

Bölümün sonunda Rhaenys ve Meleys, Rook’s Rest kalesine ölümcül bir ateş topu içinde çarparak hayatlarını kaybetti. George R.R. Martin’in kitabı Ateş ve Kan (Fire & Blood) kitabında, Doug Wheatley tarafından çizilmiş bir illüstrasyon, ölü Meleys ve yerde yatan yanmış Rhaenys’in bedenini tasvir ediyor. Fakat bu sahne dizide yer almıyor.

Vhagar ile Meleys İllüstrasyon

Taylor, savaştan sonra yerde Rhaenys ve Meleys’in sahnelerini çektiklerini ancak daha sonra bu sahnelerin kesildiğini söylüyor.

“Her zaman böyle oluyor. Bu seçimin arkasındaki dürtünün, ana hikâyelere odaklandığımızdan emin olmak olduğunu düşünüyorum.”

Taylor ayrıca Freddie Fox’un canlandırdığı Gwayne Hightower ile ilgili anların da kesildiğini belirtti.

Siz Rhaenys ve Meleys’in son anlarını nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: Winter is Coming

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for kuklacini kuklacini dedi ki:

    Dizinin ikinci sezonun üçüncü bölümündeyim spoiler yedim okurken üzdü.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bir Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Megalopolis Çizgi Roman

Francis Ford Coppola’nın “Megalopolis” Filmi Çizgi Romana Uyarlanıyor

Güç Yüzükleri Dizisindeki The Stranger Aslında Gandalf mı?

“Güç Yüzükleri”ndeki The Stranger Karakteri Gerçekten de Gandalf mı? Dizinin Başındaki İsimler Konuştu