in ,

Firavun II. Ramses’in Yüzyıllardır Kayıp Olan Lahdinin Bir Parçası Bulundu

Arkeologlar, yüzyıllar boyunca kayıp olan Eski Mısır’ın en ünlü firavunlarından II. Ramses lahdinin bir parçasını tespit etmeyi başardı.

II. Ramses'in Kayıp Lahdi Bulundu
- Reklam -
- Reklam -

Mısır’ın Abydos kentindeki bir Kıptî binasının zemininde gömülü halde bulunan lahit parçasının, ünlü Firavun II. Ramses’e ait olduğu belirlendi.

Antik Mısır’ın en tanınmış hükümdarlarından olan ve Mısır’ın Yeni Krallık döneminde önemli bir figür olarak bilinen II. Ramses, M.Ö. 1279’dan 1213’e kadar hüküm süren ve 19. hanedanın üçüncü firavunu olan bir hükümdardı. Mısır’ın imparatorluğunu bugünkü Suriye’ye kadar genişleten ve Karnak Tapınağı’nın genişletilmesi gibi büyük inşaat projelerine imza atan II. Ramses, Mısır tarihinin en önemli figürlerinden biriydi. Kendisine özel yapılmış heykelin kayıp üst kısmı da birkaç hafta önce gün yüzüne çıkarılmıştı.

1881 yılında II. Ramses’in mumyası ve tabutu Deir el-Bahari’deki gizli bir mezarda, diğer 50 soylu üye ile birlikte bulundu. Bu tabut Antik Mısır’ın en çarpıcı tabutlarından biri olarak kabul ediliyor. Ancak tabuttan önce firavunun şimdi kayıp olan altın bir tabuta gömüldüğü, daha sonra mezarı yağmalayan hırsızlar tarafından parçalanmış olan bir alçı lahde taşındığı ve nihayetinde Menkheperre tarafından Abydos’a getirilen granit lahde yer aldığı biliniyor.

- Reklam -

II. Ramses Kayıp Lahdi Parçası

Firavun II. Ramses’nin Kayıp Lahdi Müzede Sergilenecek

Yeni bulgular sadece Krallar Vadisi’nin yağmalandığını değil, aynı zamanda sonraki hükümdarlar tarafından mezar eşyalarının yeniden kullanıldığını da kanıtlıyor. Yazar Frédéric Payraudeau’nun dikkatli çalışmaları sayesinde lahdi üzerindeki II. Ramses’e ait olan simgeleri tanımlamak mümkün oldu. Oval şekilli gravür, firavunun ismini temsil ediyordu ve lahdin gerçek sahibinin kimliğini ortaya çıkardı.

2009 yılında Abydos’taki bir Kıptî binasının zemininde bulunan granit parça, 1.70 metre uzunluğunda ve 8 cm kalınlığında olup, büyük ihtimalle lahdin bir kenarına ait. Arkeologlar bu parçayı incelediklerinde Menkheperre’nin lahdi kendisi için yeniden kullandığını belirlediler. Payraudeau bu parçayı yeniden incelediğinde, lahdin üzerindeki ilk gravürün II. Ramses’e ait olduğunu ve sonradan eklenen başka bir gravürün bu ismi gizlediğini fark etti.

Söz konusu bulgular II. Ramses’in mezar eşyalarının akıbetine dair pek çok bilinmeyeni aydınlatıyor. Şu an Abydos’ta muhafaza edilen lahit parçasının gelecekte bir müzede sergilenmesi planlanıyor.

- Reklam -

II. Ramses Lahit

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tarihin Akışını Değiştiren Kadın: Mısır Kraliçesi Kleopatra Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek

Sizler de bu yeni arkeolojik keşifle ilgili yorumlarınızı Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takibe alabilirsiniz.

Kaynak: Live Science

Ethem Yekta Ulaş

21 yaşındayım ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okuyorum. Çocukluğumdan beri bir şeyler üretmeyi seviyorum ve farklı alanlarda deneyim kazanmak istiyorum. Tutkum, öğrenme isteğim ve bu alanlarda kendi tarzımı oluşturma çabamla ilerlemeye devam ediyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Ahmet Ugurlu 71 Yasinda Hayatini Kaybetti

“Tabutta Rövaşata”nın Yıldızı Ahmet Uğurlu Hayatını Kaybetti

Bastille Kötü Kütüphanecilere Karşı - Brandon Sanderson ve Janci Patterson

Brandon Sanderson’dan Yeni Alcatraz Macerası: “Bastille Kötü Kütüphanecilere Karşı”