in , ,

“İyi Kitap” Dergisi 156. Sayısı ile Yayın Hayatına Son Veriyor

İyi Kitap dergisi okurlarına veda ediyor. Tudem Yayın Grubu tarafından yayımlanan çocuk ve gençlik kitapları dergisi 14 yılın ardından macerasını tamamladı.

İyi Kitap Dergisi Son Sayı
- Reklam -
- Reklam -

İyi Kitap dergisi yayın hayatını noktalayacağını duyurdu. Türkiye’nin önde gelen çocuk ve gençlik kitapları dergisi 156. sayısı ile okurlarına veda etti.

Tudem Yayın Grubu etiketiyle yayımlanan İyi Kitap, ilk olarak Mart 2009 tarihinde okurlarla buluşmaya başlamıştı.

Son sayısı 5.000 adet basılan derginin kapanış sayısında yayın yönetmeni koltuğunda İlke Aykanat Çam, sorumlu yazı işleri müdürü olarak ise Safter Korkmaz yer alıyordu.

- Reklam -

Çocuk ve gençlik edebiyatından eserlere dair yayımladığı inceleme yazıları ve bu türlere eğilen dosya konuları ile adından söz ettiren dergi, bugüne kadar yayımladığı sayıları internet ortamında sergilemeye devam edecek.

İyi Kitap Dergi

İyi Kitap Dergisi Son Sayısında Okurlarına Teşekkür Etti

Derginin sorumlu yazı işleri müdürü Safter Korkmaz “Hoşça Kalın” başlıklı sunuş yazısında şunları kaydetti:

İyi Kitap Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi’nin 156 sayı süren yolculuğu, Haziran 2023 sayısı ile sona eriyor. Kitap eleştiri ve değerlendirme yazılarıyla, dosya çalışmalarıyla, pek çok farklı köşe içeriğiyle çocuk ve gençlik yazınımızda önemli bir yer tutan İyi Kitap, bundan böyle, 14 yılı aşan yayım hayatında oluşturduğu zengin İnternet arşiviyle varlığını sürdürecek.

“Yer yer buz kırıcı rolü de üstlenerek eleştiri kültürümüze sunduğu katkıların yanı sıra, insanlığın evrensel değerlerinden beslenen çağdaş ve ilerici bir yayıncılık anlayışının temsilcilerinden olan İyi Kitap, “zamansız” içeriğiyle yol gösteren olmaya devam edecek.

“2015 yılından bu yana yazı işleri müdürü ve editörü olarak yürütme şansı bulduğum İyi Kitap çalışması, meslek yaşamımın unutulmaz duraklarından biri olacak. Bu 8 yıl boyunca değerli katkılarıyla dergiyi var eden ve işimi kolaylaştıran dergi yazarlarına ve çizerlerine teşekkürü borç bilirim.

“Benden önceki dönemde, derginin yükünü omuzlamış olan Sayın Aslı Tohumcu ve Sayın Zarife Biliz’in isimlerini anmak ve şükranlarımı sunmak da ayrıca önemsediğim bir görev. İyi Kitap onların değerli emeği ve mirası üzerinde yükseldi.

“Son olarak, elbette bir edebiyat dergisini yaşatan en önemli güce, okurun beğeni ve desteğine işaret etmek isterim. Eğer bu beğeni ve destek olmasa, bir edebiyat dergisinin değil 156 sayı, 6 sayı bile ayakta kalması mümkün olamazdı. Bizi hiç yalnız bırakmayan ve desteklerini hep yanımızda hissettiğimiz okurlarımıza da en içten teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

- Reklam -

“İyi kitapların peşinde tekrar bir araya gelebilmek dileğiyle…

“Hoşça kalın…

İyi Kitap Dergisi Sona Erdi

İlke Aykanat Çam ve Sinan Çam ikilisi ise dergide yer alan “Yenilenme Zamanı” başlıklı yazılarında, “Neden son sayı?” sorusuna şu şekilde cevap verdiler:

“Peki neden son sayı? Ne oldu da bu muhteşem yolculuğu bitirmeye karar verdik? Bunu cevaplamak, kelimelere dökmek kolay değil çünkü daha çok bir his gibi, duygu gibi. Yine de çabalayalım. Misyonun tamamlandığını düşünüyoruz. Bundan sonra tekrara düşecek, göreve dönüşecekti. Bunu istemedik. Biraz beklemek, durmak, demlenmek istedik. Bu enerjinin başka bir projeye, başka bir formata evrilmesini umuyoruz. Hep beraber düşünelim, hep beraber arayalım istedik. Bunun için de durmak gerekiyordu. Bu olağandışı yolculuk; yavaş yavaş, azalarak, solarak, standartlaşarak, heyecansızlaşarak bitmemeliydi, bitemezdi. Olağandışı bitmeliydi.”

Derginin son sayısını PDF formatında okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

İyi Kitap dergisi hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilir, edebiyat dünyasından yeni haberler için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: İyikitap.net

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Rebel Moon Filmi - Zack Snyder

Zack Snyder’dan “Star Wars” ve “Dune” Serilerine Yeni Rakip: Distopik Uzay Operası “Rebel Moon”dan Yeni Görseller

Good Omens 2. Sezon Fragmanı

David Tennant ve Michael Sheen’li “Good Omens” Dizisinden 2. Sezon Fragmanı Yayınlandı