in ,

Maske Zorunluluğu Kalkan Japonya’da Gülmeyi Unutan Kişilere “Gülümseme Eğitimi” Veriliyor

Japonya’da maske takma zorunluluğunun kaldırılmasının ardından insanlara gülümseme eğitimi verilmesi planlanıyor.

Japonya'da Gülümseme Eğitimi Verilecek

Japonya’da vatandaşlara gülümseme eğitimi veriliyor. Koronavirüs önlemlerinin hafifletilmesinin ardından maske zorunluluğun kalkması ile ülke genelinde yeni bir ihtiyaç doğduğu gözlemlendi.

Covid-19 salgınıyla mücadelede maske takmanın resmi zorunlulukları kalkalı epey oldu. Ancak birçok insan yüzünü kapamadan günlük hayata adapte olmada zorlandığını itiraf etti. Hatta bazıları gülümsemeyi bile unuttuğunu fark etti.

Öyle ki insanların tekrar nasıl gülümsediğini hatırlaması için yeni şirketler kuruldu. “Gülümseme eğitimi” şirketi Egaoiku’nun koçu Keiko Kawano, “Maske takmak artık norm haline gelince, insanların gülümsemek için daha az fırsatı oldu ve bu da birçok insanın gülümseme konusunda çekingenlik yaşamasına neden oldu,” diyor.

Japonya'da Gülümseme Eğitimi Verilecek

Kawano açıklamalarına şu cümlelerle devam ediyor:

“Yüz kaslarını hareket ettirmek ve gevşetmek, güzel bir gülümsemenin anahtarıdır. İnsanların hem fiziksel hem de zihinsel sağlıkları için bilinçli bir şekilde gülümseyerek vakit geçirmelerini istiyorum.”

Katılımcılar, ilerlemelerini kontrol etmek için el aynalarını kullanarak ifadelerini değiştiriyorlar. Kimileri, maske öncesi doğal gülümsemelerini yeniden keşfedene kadar çalışmalara devam ediyor.

Japonya’da Verilen Gülümseme Eğitimi İçin Başvuru Sayısı Her Geçen Gün Artıyor

Egaoiku şirketi, şubat ayında Covid-19 önlemlerinin hafifletilmesinin ardından başvuranların sayısında dikkate değer bir artış gözlemledi. Başvurular neredeyse 4 buçuk katına çıktı. Bir ay sonra ise hükûmet, maske takmanın artık kişisel bir tercih olduğunu belirtti ve mayıs ayında virüsün ciddiyet sınıflandırması düşürüldü.

Japonya'da Gülümseme Eğitimi Verilecek

79 yaşındaki Akiko Takizawa da gülümseme koçuyla çalışmaktan heyecan duyduğunu ifade ediyor. Kendisi, maske takmadan önceki günlük yaşamına geri dönebileceği umudunu taşıyor.

Kawano, son altı yılda 4 binden fazla kişiye gülümseme sanatında koçluk yaptı ve yüzlerce kişinin sertifikalı “gülümseme uzmanı” olmasına yardımcı oldu. Kendisi gazete, televizyon ve sosyal medyada da tanınan bir isim.

Şu anda Japonya genelinde Egaoiku şirketinin yönettiği 20 eğitmen bulunuyor ve gülümseme dersleri vermeye devam ediyor.

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde başlayan, Mart 2020 itibarıyla da tüm dünyaya yayınlanan Koronavirüs pandemisi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir sağlık sorunu olarak kabul edildi. Şimdiye kadar dünya genelinde resmi olarak 6 milyon insanın yaşamını yitirdiği, ancak gerçek sayıların saklandığı ve ölüm oranının resmi rakamların 2.5 katı olabileceği söyleniyor.

Maske Zorunluluğu Kalkan Japonya'da Gülümseme Eğitimi Verilecek

Japonya’da verilen gülümseme eğitimi konusundaki düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Tüm içeriklerimizden haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: The Guardian

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

    Biz de unuttuk gülmeyi :slight_smile:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Ateş ve Bedel: Yedi Kartal Efsanesi 3. Kitap - Saygın Ersin

Saygın Ersin’in Fantastik Roman Serisi “Yedi Kartal Efsanesi” 3. Kitabı “Ateş ve Bedel” ile Devam Ediyor

Arnold Schwarzenegger - The Terminator

Arnold Schwarzenegger “Terminatör” Defterini Tamamen Kapattığını Açıkladı