in ,

Türkiye’de Geçen Bir Joker Macerası Yolda: DC Comics’ten “Joker: The World” Antolojisi Geliyor

“Joker: The World” çizgi romanı duyuruldu. DC Comics, aralarında Türkiye’nin de olduğu farklı coğrafyalarda geçen yeni maceralara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Joker The World Turkiye Cizgi Roman
- Reklam -
- Reklam -

Joker: The World çizgi romanı ön siparişe açıldı. Türkiye macerası Ethem Onur Bilgiç ve Metin Akdülger imzasını taşıyacak eser, antoloji formatında olacak ve her bölümü farklı ülkelerde geçecek.

2021 yılında yayımlanan Batman: The World; Kara Şövalye’yi 14 farklı ülkeye konuk etmiş ve çizgi roman dünyasının ikonik kahramanı farklı ülkelerden farklı yazar ve çizerler tarafından panellere aktarılmıştı. Batman’in yolculuğu Türkiye’den de geçmiş ve Ertan Ergil’in yazdığı, Ethem Onur Bilgiç’in ise çizimlerini üstlendiği Beşik hikâyesi ortaya çıkmıştı.

İlginizi çekebilir: Batman – Dünya İncelemesi

- Reklam -

Şimdi ise yolculuğun öznesi Batman değil de Joker olacak. Hayranlar Todd Phillips’in yönetmenliğini üstlendiği Joker: Folie à deux filmini beklerken çizgi roman dünyası da Suçun Palyaço Prensi’nin yeni hikâyelerine şahitlik etmeyi sürdürecek.

Joker: The World Çizgi Romanı Türkiye Dahil 13 Farklı Ülkede Geçecek

DC Comics, Joker’ın kaosunu Gotham şehri sınırları dışına taşıyacağı Joker: The World’ü duyurdu. Antoloji türündeki çizgi romanda Suçun Palyaço Prensi 13 farklı ülkeyi gezip o ülkeleri temsil eden yazar ve çizerlerin imzaları ile tek bir ciltte buluşacak. 184 sayfadan oluşacak eserin Eylül 2024’te yayımlanması bekleniyor.

Joker: The World 2021’de çıkan Batman: The World’ün konsept açısından devamı niteliğinde olacak. Joker’ın rotasında ise ABD, Arjantin, Brezilya, Kamerun, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İtalya, Japonya, Kore, Meksika, Polonya, İspanya ve Türkiye bulunacak.

Eser, projeye katılan tüm ülkelerde aynı gün yayımlanacak ve satışa sunulacak.

“Joker: The World”ün Türkiye Ayağı Metin Akdülger ve Ethem Onur Bilgiç’e Emanet

Çizer Ethem Onur Bilgiç, X (eski Twitter) hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Çok heyecanlıyım! Metin Akdülger yazdı ben çizdim. Ertan Ergil, JBC Yayıncılık ve DC Comics basıyor. 1900’lerin başında, imparatorluğun son yıllarında, İstanbul’un Karaköy semtinde şeytani bir plan tıkır tıkır işliyor. 21 Eylül 2024’te çıkıyor!”

Joker The World - Ethem Onur Bilgiç

- Reklam -

Antolojinin Türkiye ayağında hikâyenin 1900’lerin başında geçeceği ve şeytani bir planı takip edeceği dışında şimdilik bir detay bilinmiyor. Hikâyenin yazımını üstlenen Metin Akdülger daha çok oyunculuk kariyeri ile öne çıksa da aynı zamanda 2022 yılında yayımlanan Görmüş Geçirmiş Kaptan 88: Baba’nın Son İcadı isimli çizgi romanın yazarı olarak da tanınıyor. Ethem Onur Bilgiç ise illüstrasyon sanatçısı ve çizgi roman çizeri olarak pek çok esere imza atmış bir isim.

Joker: The World ile Suçun Palyaço Prensi Gotham Sınırlarının Dışına Adım Atıyor

Joker: The World antolojisinde yer alacak diğer yazar ve çizerler arasında Jason Fabok, Geoff Johns, Satoshi Miyagawa, David Rubin, German Peralta ve Alvaro Fong Varela gibi isimler bulunuyor.

Joker suç faaliyetlerini genellikle Gotham’da sürdürse de daha önce birkaç defa şehrin dışına çıkmıştı. İkonik karakter Batman: A Word to the Wise’ta, Gotham’dan ayrılarak Kanada’yı ele geçirmeye çalışmıştı. Bir başka hikâyede ise Metropolis’e gitmiş ve Superman’e karşı mücadele etmişti.

Joker: The World

Joker: The World’ün tanıtımında ise şu ifadelere yer veriliyor:

“Joker, İspanya’da tatildeyken ne yapar? Joker Almanya ve Türkiye’de kendi kopyalarını yaratarak başkalarına onun izinden gitmeleri için nasıl ilham verdi? Kamerun’daki bir Joker ilhamını nereden alır? Yalnızca her ülkeden en iyi yazarlar ve sanatçılar, pop kültürün en ilgi çekici karakterlerinden birini kutlayan benzersiz hikayelerde bu soruların cevaplarını verebilir.”

Batman: The World sonrası geliştirilen Joker: The World için sizin beklentileriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takibe alabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Joker artık Batman ile birlikte DCnin en popüler karakteri oldu. Keza ben daha önce bu kadar solo çizgi romanı yayınlanan villian hatırlamıyorum. Marvel Ultron, Thanos, DC Lex Luthor bu kadar değil.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Naruto Animesi Yeni Bölümler - 20. Yıl

“Naruto” Animesi 17 Yıl Sonra Yeni Bölümler ile Geri Dönüyor

Missing You Dizisi Cikis Tarihi

Yeni Harlan Coben Uyarlaması Polisiye Dizi “Missing You”da Çıkış Tarihi Belli Oldu